Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Anke Han (rbb)  [ DW ]

17. 07. 2024. 07:45

Šta ostaje od ere Merkel: 70. rođendan „vječite kancelarke“

Šake sklopljene u obliku dijamanta postale su tokom godina sinonim za Angelu Merkel

Angela Merkel rođena je u Hamburgu prije 70 godina, 17. jula 1954. Odrasla je u Templinu u regijonu Ukermark i politika joj nije bila predodređena. Kći protestantskog pastora i fizičarka. Nije pripadala pokretu otpora u to vrijeme kada je živjela u bivšoj istočnoj Demokratskoj republici Njemačkoj (DDR).

Tek s padom Berlinskog zida i promjenama koje su uslijedile, u njoj se probudila želja za politikom. Za tim da nešto pokrene. Tada je već bila u srednjim tridesetim.

Pridružuje se „Demokratskom buđenju“, manjem građanskom pokretu koji se kasnije utopio u Hrišćansko-demokratsku uniju (CDU). Tu je kancelar Helmut Kol uočio mladu ženu koja je djelovala neprimjetno i imenovao je za ministarku u prvom svenjemačkom kabinetu 1990. godine. Bila je to munjevita karijera.

Angela Merkel početkom 1990-ih, u vreme kada se pridružuje pokretu „Demokratsko buđenje“

Zbog toga je Angela Merkel i dobila nadimak „Kolova djevojčica“. Za Kola je to bila dvostruka korist, jer je ona ispunjavala dvije kvote: bila je žena i bila je iz Istočne Njemačke. Angeli Merkel trebaće dosta vremena da se oslobodi tog imidža

Ali to je istovremeno i jedna od tajni njenog uspjeha, smatra Tomas de Mezijer, njen dugogodišnji politički saradnik. Mnogi su je potcjenjivali, i to ne samo muškarci u njenoj sopstvenoj partiji. Nisu je shvatali ozbiljno čak ni onda kada je doprinijela padu Helmuta Kola poslije skandala s donacijama CDU i kada je postala predsjednica stranke. I dalje su vjerovali da je to samo privremeno. Prevarili su se – i to na duge staze.

U dokumentarcu ARD-a je još jedan istaknuti primjer muške arogancije. Socijaldemokrata (SPD) Gerhard Šreder, prethodnik Angele Merkel na mjestu kancelara, koji je tijesno izgubio od njenog CDU na izborima 2005, nakon toga je zlonamjerno upitao: „Da li stvarno mislite da će se moja stranka pridružiti vladi koju vodi gospođa Merkel?“ Kao što je poznato, njegova stranka uradila je baš to: Merkel je tri puta bila kancelarka u tzv. „velikoj koaliciji“ (CDU/CSU i SPD) – a tu samo nije bilo Gerharda Šredera.

Gerhard Šreder čestita Angeli Merkel nakon što je u Bundestagu 22. novembra 2005. izabrana za nemačku kancelarku

Pragmatizam kao politička strategija

Stil vladanja Angele Merkel na mjestu kancelarke često se opisuje kao pragmatičan. Ona sama ovako ga je formulisala: „Čeznem za onim što je moguće. Prvo razmisliti i posavjetovati se, a onda odlučiti.“

Umjeren, pragmatičan pristup omogućio joj je da vodi Njemačku kroz brojne krize: finansijsku, ekonomsku, migrantsku, korona-krizu… Tokom njene vladavine činilo se kao da zemlja sve te, a i drug probleme prevazilazi bolje od drugih.

Ipak, danas postoje sumnje. Novinarka Marina Vajsban u dokumentarcu o tome kaže: „Merkel je samo upravljala krizama, nije ih vodila.“ Na primjer, kasnila su ulaganja u budućnost, jer Merkel nije donosila strateške odluke koje bi bile kratkoročno nepopularne, ali dugoročno korisne, kaže novinarka. Ona bivšu kancelarku optužuje recimo da je propustila da uradi više na zaštiti klime u Njemačkoj.

Za Tomasa de Mezijera Angela Merkel je tipičan predstavnik tadašnjeg raspoloženja u Njemačkoj. Građani i firme su, kaže, dugo dobro živjeli s odlukama njene vlade. Niko nije ni želio mnogo više promjena. Merkel je pragmatičarka, a ne vizionarka – i naravno da je željela da bude ponovo izabrana reizabrana, kaže De Mezijer.

Nemačka kancelarka Angela Merkel i tada premijer Srbije Aleksandar Vučić u julu 2014. u Berlinu

Optužuju je i za neke odluke koje su u ono vrijeme bile iznenađujuće: odustajanje od atomske energije nakon katastrofe u reaktoru u Japanu 2011. i za to što je 2015. ostavila otvorene granice za izbjeglice koje su u Njemačku stizale iz Mađarske.

Podjela društva

Njena poruka „Uspjećemo“ još uvijek dijeli njemačko društvo. Ima ih – posebno iz drugih političkih tabora – koji je cijene zbog njene rane politike prema izbjeglicama. Naglašavaju njenu ljudskost. A ima i drugih za koje je ta izjava bila pogrešna. Jutjuberka Leflojd (LeFloyd) smatra da Merkel nije shvatala ozbiljno strahove ljudi. Ona je, smatra, mnoge ljude preopteretila.

Za mnoge je to „preopterećenje“ dio objašnjenja zašto su političke snage ekstremno desnog spektra uspjele da se etabliraju tokom 16 godina vladavina Angele Merkel. Prvo Pegida, pa Alternativa za Njemačku (AfD).

Postoji još jedan razlog za uspjehe AfD-a, a on se odnosi na samu CDU: Merkel je svoju stranku odvela predaleko u centar i ostavila previše prostora na desnoj strani, kaže Leflojd.

Svi sagovornici ARD-a slažu se u jednom: Angela Merkel nikada nije bila konzervativna. Ali pritom nije sasvim jasno za šta se ona sadržajno zalagala. Njena politika „onoga što je moguće“ često je bila prilično neideološka.

S druge strane, to ju je učinilo i traženom kriznom menadžerkom na međunarodnoj sceni. Njene većinom muške kolege cijenile su je, a i bojale se noćnih konferencija s „Angelom“, u kojima je i u bezizlaznim situacijama pronalazila kompromise, koje je svako mogao zvanično da podrži, a da ne izgubi obraz.

Neuspjesi u politici prema Rusiji

Postojala je samo jedna stvar u kojoj se volja Merkelove da postigne konsenzus nije ostvarila: ruski predsjednik Vladimir Putin uvijek je samo slijedio sopstvenu agendu, ocjenjuje njemački javni servis. U početku je bio primetan napor – i to sa obje strane. Ali, brzo se pokazalo da se obostrano ne vole. Putin jeste doduše pregovarao, ali je onda radio ono što je on mislio da je prikladno.

Tako je, recimo, Angela Merkel širom svijeta dobila pohvale zbog mirovnih pregovora o separatističkim područjima u istočnoj Ukrajini 2015. godine, ali rezultat je bio otrežnjujući: prekid vatre nije trajao ni 48 sati.

Angela Merkel i Vladimir Putin u oktobru 2015. u Parizu

Novinarka Marina Vajsband, inače rođena Ukrajinka, u dokumentarcu optužuje Angelu Merkel da je takvim neefikasnim ugovorima samo ojačala Putina. Sve je to dosta štetilo Ukrajini, koja jeste doduše dobila na vremenu prije rata koji je tada već bio na pomolu, ali to vrijeme niko nije iskoristio za materijalnu potporu zemlji, kaže Vajsband. Trebalo je da Merkel i Njemačka, smatra ona, pruže više vojne pomoći i prije napada Rusije.

Vajsband kaže da je jasno zašto se to nije dogodilo: Njemačka, a samim tim i Merkel, nije htjela da naljuti Putina. Snabdijevanje jeftinim ruskim sirovinama, posebno naftom i gasom, bilo je previše važno, kaže Vajsband. Interesi za poslovanjem su su, smatra ona, trijumfovali nad interesima političkog razuma i međunarodnog prava. S dramatičnim posljedicama. Dramatičnim i za njemačku ekonomiju: jeftina nafta i gas odlažu širenje obnovljivih izvora energije na štetu klime, naglašava Vajsband.

Pa šta je dakle ostalo od „vječite kancelarke“? Bilans je mješovit. Ima i pohvala i kritika – u zavisnosti od teme i koga o tome pitate.

Dokumentarni serijal u pet epizoda pod naslovom „Merkel – sudbonosne godine kancelarke“ možete pogledati na njemačkom jeziku u ARD-medijateci.

priredila: Z.Ilić

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније