Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Katrin Šajer  [ DW ]

22. 07. 2024. 11:03

NATO otvara kancelariju za vezu u Jordanu: Šta to znači?

Kralj Jordana Abdula II ibn Al Husein i generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg

Ljutiti komentari počeli su čim je objavljena vijest. NATO je nasamitu u Vašingtonu (9.-11.jula) rekao da će Jordan biti domaćin prve kancelarije za vezu na Bliskom istoku.

„Otvaranje kancelarije za vezu NATO u Amanu prirodan je napredak dugogodišnjeg odnosa između NATO i Jordana", stoji u saopštenju za javnost NATO, kao i da je Jordan „svetionik stabilnosti u regionalnom i globalnom kontekstu".

Brojni su negativni komentari ljudi na društvenim mrežama, a krenule su brojne teorije zavjere. Neki smatraju da NATO sada sigurno hoće da se aktivno uključi u sukobe u Gazi ili Libanu - u ime Izraela.

Ovo nije prvi put u poslednjih nekoliko mjeseci da se Jordan našao na meti ovakvih kritika. U aprilu, nakon što je Iran dronovima gađao Izrael, ta zemlja je odigrala značajnu ulogu u odbrani od napada.

Jordan je saopštiio da samo štiti svoj vazdušni prostor, ali mnogi Jordanci to smatraju problematičnim. Oko 20 odsto stanovništva je palestinskog porijekla, uključujući i kraljicu, i zato mnogi žele palestinsku državu.

Kraljica Jordana Ranija Al Abdula je palestinskog porekla

Međutim, u stvarnosti, Jordan - gdje političko neslaganje često potiskuje vladajuća kraljevska porodica - ima blizak sa susjednim Izraelom o kojem se rijetko izvještava u samom Jordanu. Takođe već decenijama sarađuje s NATO i SAD, kao glavnim saveznikom, u raznim odbrambenim i vojnim aktivnostima.

Nema veze sa ratom u Gazi

Uprkos blizini Gaze, NATO kancelraija u Jordanu nema nikakve veze s tamošnjim sukobom, kažu stručnjaci za DW.

„Uprkos ogromnom porastu neprijateljstava u regionu, Izrael-Hamas, naravno, ali i Hezbolah u Libanonu, Hutiji, Iran i tako dalje — odluka NATO je gotovo sigurno bila dugo planirana, a ne reakcija na trenutne sukobe“, kaže Jonatan Panikof, direktor Scowcroft pri Atalantskom savjetu.

O kancelariji NATO u Amanu raspravljalo se još u julu 2023., mnogo prije napada Hamasa na Izrael 7. oktobra.

Sukob u Gazi vjerovatno je ubrzao proces, prema mišljenju Izabele Verenfels, sa Instituta za međunarodne i bezbjednosne poslove sa sjedištem u Berlinu. „Ali ne mislim da NATO ima namjeru da se približi bliskoistočnom sukobu", rekla je ona za DW.

Osim toga, NATO na Bliskiom istoku već ima širok raspon partnerstava.

Protesti u Jordanu - podrška Palestincima u ratu sa Izraelom

Koliki je značaj ove veze NATO u Amanu?

Iz perspektive NATO, to se može smatrati značajnom prekretnicom, kaže H.A. Heljer, iz Karnegiejeve fondacije:

„To pokazuje da NATO hoće da istakne da se svijet promijenio i da hoće da pokaže svoj angažmana s partnerima na Bliskom istoku. Uzimajući u obzir i ruski uticaj u regionu, ovo ima smisla za NATO".

Iz perspektive regiona, na to bi više trebalo gledati kao na „velku simboličnu u stvar", smatraju i Verenfels i Panikof. No, ima potencijal za rast u budućnosti.

„Regionalni centar NATO (Istanbulske inicijative za saradnju (ICI)) u Kuvajtu već je ujedinilo zemlje u regionu. Jordan je prilično neutralna teritorija u arapskom svijetu. Stoga mislim da je sada pitanje: Koliko će ova kancelarija u Amanu s vremenom postati velika? I koliko će raditi s drugim regionalnim akterima, posebno iz Sjeverne Afrike?“, kaže Verenfels.

Čak i države koje sebe ne smatraju bliskinm s NATO zainteresovane za nešto od onoga što NATO nudi, ističe Verenfels.

Jordanski vojnci - NATO obuka za deminere

Narod ne voli NATO

„Stanovništvo ne voli NATO jer ga povezuje s vojnim intervencijama u prošlosti. Ali, mislim da elite (u tim zemljama) imaju interesa za stvari poput daljnje profesionalizacije njihovih oružnih snaga", kaže kaže Verenfels za DW.

„U jednom izvještaju eksperata iz maja se navodi da ni jedna država Bliskog istoka ne želi direktnu vojnu intervenciju NATO. Ali u izvještaju se takođe navodi da bi NATO mogao unaprediti svoja partnerstva u regiji jačanjem pomorske sigurnosti, pomaganjem u kontroli naoružanja i pomaganjem u pripremi zemalja za klimatske promjene i druge krize.

Uprkos kritikama Jordana zbog dozvole za otvaranje kancelarije NATO, Panikof kaže da sumnja da postoji opasnost od destabilizacije zemlje:

„Godinama se Jordan suočavao s bezbrojnim sigurnosnim, ekonomskim i političkim pritiscima. Svako povećanje bilo kojeg od njih vjerovatno je veća prijetnja od malo pojačane saradnje s NATO", zaključuje on.

NATO nije odgovorio na upit DW o tome kada bi kancelarija mogla da bude otvorena. Međutim, u nedavno objavljenom oglasu za posao u NATO, u kojem se traži šef kancelarije za vezu, krajnji rok za prijave je 25. avgust.

Ovaj prilog je najpre objavljen na engelskom

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније