Друштво
09. 04. 2023. 07:09 >> 17:55 1
ПОРИЈЕКЛО ИМОВИНЕ
Финансијске истраге и у предметима покренутим прошле године
Један од 12 формулисаних амандмана скупштинског Одбора за политички систем, правосуђе и управу на предложени закон о измјенама и допунама закона о одузимању имовине стечене криминалном дјелатношћу предвиђа да нова рјешења важе за поступке које је прошле године покренуло Специјално државно тужилаштво (СДТ).
То би било дефинисано у прелазним и завршним одредбама, и по оцјени предлагача, такво рјешење било би добар алат да СДТ успјешно доведе до краја започете поступке.
О новим рјешењима недавно је на сједници скупштинског Одбора за политички систем, правосуђе и управу говорио челник тог тијела Момо Копривица, посланик Демократске Црне Горе.
"Формулисали смо 12 амандмана до 27. фебруара, који су представљали значајно и суштинско и правно-техничко побољшање текста закона. Поред осталог, да се кроз завршне одредбе дефинише да се тај нови закон, који подразумијева отварање финансијске истраге након спровођења наредбе за спровођење истраге, а не да се чека правоснажна пресуда, што је у нашем правосуђу дуг временски период. Спровођење финансијске истраге и у вези ових започетих случајева, који су тренутно пред тужилаштвом. Дакле, да се тај Закон, дјелотворнији и ефикаснији, примјењује и на прошле године започете случајеве. Уз то, било је још низ побољшања, мада постоји простор за значајна унапређења, како бисмо ефикасно ударили на мафију", рекао је Копривица.
СДТ је, подсјетимо, прошле године покренуло поступке против Весне и Милоша Меденице, полицајаца Љуба Миловића и Петра Лазовића, екипе из Привредног суда на челу са Блажом Јованићем, вође "кавчана" Радоја Звицера, тужиоца Саше Чађеновића, предмет "Плантаже" гдје су окривљени Верица Мараш и Веселин Вукотић, те поступак у афери шверца дувана гдје је ухапшен бивши директор царине Раде Милошевић...
Скупштина Црне Горе отворила је крајем фебруара расправу о предложеним измјенама и допунама закона о одузимању имовине стечене криминалном дјелатношћу, познатим као антимафија закон, али је тада ипак постигнут договор да се одложи расправа а да Радна група покуша да унаприједи предложена законска рјешења.
Иако је најављивано да би финална верзија могла да буде завршена до краја марта, до тога ипак није дошло. Намјеру Владе да се о томе Скупштина што прије изјасни, дио невладиног сектора оштро критикује, твредећи да се све ради без јавне расправе, нетранспарентно и с намјером да се заштити имовина повлашћених појединаца.
Једно од првих обећања нове већине након смјене власти 2020. године било је да ће приоритет бити борба против криминала и одузимања незаконито стечене имовине. Важан корак на том путу било је управо доношење овог такозваног "антимафија закона".
У поступку припреме нацрта овог закона сазнало се да је досад донијето свега 14 одлука Вишег суда у Подгорици о трајном одузимању имовине стечене криминалом на територији Црне Горе, а ниједно одузимање имовине која је у иностранству.
Коментари 1
остави коментар