Kolektivni sportovi

05. 08. 2024. 15:46 >> 16:12

OD SPECiJALNOG IZVJEŠTAČA RTCG-A

Italija sa devet života: Gubili 2:0, spasili tri meč lopte pa preokrenuli protiv Japana

Odbojkaši Italije napravili su nevjerovatan preokret nakon to su gublili 2:0 u setovima, i spašavali tri meč lopte u trećem, uspjeli su da preokrenu i da na kraju slave sa 3:2 u meču koji će ući u istoriju odbojke na Olimpijskim igrama.

"Rijudžin Nipon", popularni naziv za japanske odbojkaše ("bogovi zmaja" u prevodu) demonstirali su letjeću odbojku na startu, bili su svuda po terenu, spašavali neodbranjivo, napadali savršenim smečevima.

Poveli su sa 2:0 u setovima, imali tri meč lopte u trećem, jednu je VAR gledao dosta detaljno, ali i Italijani su pokazali zašto spadaju u iskonsku odbojkašku silu, i kad je bilo najpotrebnije vratili se, već prežaljeni, i izborili peti set u kojem su na kraju i slavili.

Heroj Italije je 207 cm visoki bloker Peruđe Roberto Ruso koji je u ključnim momentima blokovima donio pobjedu Italiji.

Prednjačio je na startu utakmice Juki Išikava, ohdlični Judži Nišida, ali i sjajni libero Tomohiro Jamamoto koji je akrobatskim bravurama spašavao svaku lotu koju je mogao.

Nakon početnih "poen za poen", Japan preuzima inicijativu, prije svi Išikava.

Nije bila ni polovina prvog seta, a novi odbojkaš Peruđe je ostvario četiri poena.

Probali su Alesandro Mikeleto i Danijele Lavia da vrate "azure", ali uslijedila je nova serija "Rijudžin Nipona" koja je počela asom Judži Išide, pa onda napadom iz prvog tempa 204 cm visokog Jamauči Akihira, da bi onda ponovo krenula serija Išikave i Nišide.

Japan je poveo 19:12, pa 20:13, i išao je ka zaključenju prvog seta.

Sjajna atmosfera, čemu doprinosi i odlična muzička predstava koja prati svaki događaj na terenu.

Tako je prilikom smeča u glavu koji je Nišida dobio od Lavie, sa razglasa pušten Brajan Adams i "Please forgive me".

Ako neko uspije da izblokira pusti se "Monster block", a možda je i najbolja kohezija prilikom asa, kada i publika učestvuje prateći poklič "As as".

Japanci završavaju prvi set 25:21, iako je Italija imala dobru seriju pri kraju, ali bili je nerealno da "Rijudžin Nipon" ne privede prvi set u svoju korist.

Italijani u seriji kojom su završili prvi set počinju drugi, Đanluka Galasi, Mikeleto, sjajni Juri Romano nosili su "Azure" do prednosti koja nije bila do sredine drugog seta nikad veća od dva poena.

Japan je uspio preko Išikave da dođe do poravnanja 17:17. Nastravljen je egal sve do 23:23, a onda magija Japanaca.

Prvo libero Tomohiro Jamamoto je vjerovatno odradio spašavanje turnira, kada je u letu uhvatio loptu da ne izađe u blok aut, a onda iz istog napada Juki Išikava je poentirao za 24:23.

Da bi novi bivši igrač Milana ponovo poentirao već u sljedećem napadu za 2:0 u setovima.

Japan i treći set otvara sa mini serijom kojom je došao do toga da drži Italijane na 2,3 poena razlike.

Bitni poeni Kentara Takahašija, momka koji je bio na pragu profesionalnog bavljenja bejzbolom ali ga je povreda lakta prebacila na odbojku.

Egal do kraja seta, Japan stiže do čak tri meč lopte, ali nisu se dali ni sjajni Italijani. Poen Rusa, pa greška Japana koju je VAR gledao tri munuta. Poen koji je mogao da odluči tada pobjednika, ali na kraju pripao je Italiji.

Uslijedila je lucidnost Simonea Đanelija na 24:23 koji pogađa as iz servisa,

Probali su Japanci brzim napadom, ali okgroman je bio Mikeleto u bloku.  Italija je preuzela inicijativu, i iz druge set lopte dolazi do seta.

Lavijin napad je bio ključan za povratak "azura" iz ponora.

"Povratak iz mrtvih" je Italijanima dao dodatni vjetar u leđa, dok su Japanci vjerovatno imali i problem sa psihom budući da su bili na dohvat trijumfa.

Bolja igra "azura" i osjetljivija prednost od 11:7 u četvrtom setu.

Ponovo je Italija došla do +4 ali i mini serija u režiji Judžija Nišide sa dva vezana poena, od kojih je drugi smeč bio posebno impozantan.

Ferdinando de Đorđi je zvao tajmaut nakon čega su njegovi momci otišli ponovo na +4, ali nova serija Japana.

Ran Takasaši prvo iz smeća, a onda i as poen, da bi Išikva smanjio na svega poen zaostatka.

Kakav je samo 15. poen Japana bio, nakon serija odbrana sa obije strane, Nišida je smečovao.

Čelendž Japana bio je ključan u spriječavanju Italije da ode u posljednjoj petini seta na +2, Japan je preokrenuo.

Italija se vraća preko Mikelete i bloka Roberta Rusa, dolazi do 23:21, a onda i do 24:22.

Išikava je uspio da izvuče blok aut, a onda i Mikeleto da promaši smeč sa srednje linije.

Međutim Ruso dva vezana bloka i peti set je bio nemonovan.

Djelovalo je da je Italija u ogromnoj psihičkoj prednosti, ali Japan je ipak izašao bolji nego u prethodna dva set i napravio prednost od +2 do prvog tehničkog tajm-auta i promjena strana.

Predah više odgovara Italiji koja pravi seriju 3:1 i vraća meč u egal.

Išikava sa jedne, Galasi sa druge strane smečevima uvode oba tima u egal u posljednjoj trećini petog seta.

Mijenjali su se servisi za savršenu završnicu meča u "Areni 1" ali Italija dobija prva meč loptu.

Išikava je napao blok i poveo meč u 14:14, a onda je odlična odbrana Japana i ponovo Išikava napada Rusa i dovodi Japance do meč lopte.

Taiši Ondera je olajno servirao, parabola koja je pogodila mrežu.

Ruso potom hvata Išidu konačno u savršen blok, a onda ponovo kada je najpotrebnije novim blokom riješava pitanje pobjednika ovog istorjskog duela.