24. 06. 2024. 12:56 >> 12:58

EURO 2024

Italija večeras protiv tradicije: "Azuri" nikad nisu dobili "vatrene"

Istorija duela Italije i Hrvatske prikazuje gotovo nevjerovatan podatak - svjetski i evropski šampioni nikada nisu uspjeli da slave u duelima sa Hrvatskom.

Nakon što je Hrvatska dobila nezavisnost 1992. godine, osam mečeva do sada su odigrali sa Italijanima, slavli u tri, pet puta je bilo neriješeno.

Najčešći rezultat u osam duela bio je 1:1, od čega su čak tri posljednja duela završena ovim rezultatom.

Na velikim takmičenjima Hrvatska pamti Mundijal 2002. godine u duel na Kašima stadionu u Japanu.

Italijani su vodili na poluvremenu sa 1:0, pogotkom Kristijana Vijerija, ali je Hrvatska u tri minuta drugog poluvremena, 73. i 76. minut preokrenula golovima Ivice Olića i Milana Rapaića.

Ostaće zabilježeno da je Hrvatska ipak ispala iz te grupe, a dalje prošli upravo Italijani i Meksiko.

Prvi duel zabilježen je 1994. godine, kada je u kvalifikacijama za EURO 1996. ekipa legendarnog Miroslava Blaževića slavila u Palermu protiv svjetskih viceprvaka sa 1:2.

Davor Šuker je dao dva pogotka, a Dino Bađo je smanjio u 90. minutu.

Najveća pobjeda u ovim duelima ostvarena je u Livornu 2006. godine, kada su Hrvati slavili protiv ekipe koja je samo mjesec dana ranije pokorila planetu i osvijla Mundijal u Njemačkoj.

Strijelci za "vatrene" su bili Eduardo i Luka Modrić.