S.V.

10. 08. 2024. 21:38 >> 21:45

OLIMPIJSKE IGRE

Ingebrigtsen dominirao na 5.000 metara, Kipiegon i muška štafeta SAD do zlata uz olimpijski rekord

Atletska takmičenja ni večeras nisu iznevjerila, ponovo je viđen spetkakl na stadionu "Sent Deni" - Norvežanin Jakob Ingebrigtsen je dominirao na 5000 metara, Kenijka Faith Kipiegon oborila je olimpijski rekord na 1500, kao i muška štafeta SAD (4x400), dok je Kenijac Emmanuel Vanionii slavio na 800 metara.

Ingebrigtsen je kroz cilj prošao u vremenu 13 minuta, 13 sekundi i 66 stotinki.

Kenijac Ronald Kvemoi nastup je završio sa srebrnim odličjem, do koje je došao u vremenu 13 minuta, 15 sekundi i četiri stotinke.

Pobjedničko postolje kompletirao je Amerikanac Grant Fišer (13:16,13).

Kipiegon je oborila je olimpijski rekord u vremenu 3:51.29 i ujedno odbranila zlato iz Tokija.

Australijanka Džesika Hal bila je na drugom mjestu sa vremenom 3:52,56, a Džordžija Bel je oborila nacionalni rekord i osvojila bronzu nakon što je na liniji nadmašila Etiopiljanku Diribiju Veltedžija.

Atletičari SAD osvojili su večeras zlatnu medalju u štafeti 4 x 400 metara.

Američka ekipa pobijedila je olimpijskim rekordom od 2:54,43 minuta, u sastavu Kristofer Bejli, Vernon Norvud, Brajs Dedmon i Raj Bendžamin.

Srebrnu medalju osvojili su takmičari iz Bocvane rezultatom 2:54,43, što je novi nacionalni rekord.

Bronzanu medalju osvojili su reprezentativci Velike Britanije nacionalnim rekordom od 2:55,83 minuta.

U istoj disciplini, ali u ženskoj kategoriji slavila je takođe selekcija Sjedinjenih Američkih Država.

Ipak, one nisu bile blizu rekorda, a osvarile su vrijeme 3:15.27.

Iza njih, sa čak četiri sekunde zaostatka završila je Holandija, a treće mjesto pripalo je Britankama.

Vanioni je osvojio je zlato nakon dramatične trke na 800 metara.

On je nadmašio Kanađanina Marka Aropa za 0,01 sekundu. Alžirac Đamel Sedjati osvojio je bronzu.

Još jedna pobjeda za SAD u atletici, još jedna dramatična trka večeras.

Masai Rasel je slavila za 0,01 sekundu u trci na 100 metara sa preponama za žene, ispred Francuskinje Siren Samba-Maiele.

To je ujedno i prva medalja Francuza na ovim Igrama.

Rasel je pobijedila rezultatom 12,33 sekundi.

Bronza je pripala Portorikanki Jasmin Kamačo-Kvin.

Dramatično je bilo i u skoku uvis.

Amerikanac Šelbi Mekeven i Hamiš Ker sa Novog Zelanda su jedini preskočili 2,36 metara i imali identične prethodne rezultate u finalu.

Na 2,38 su obojica rušili sva tri puta, ali je Amerikanac odbio da podijeli zlato.

Kako su obojica bili prilično umorni i na izmaku snaga, nisu mogli da preskaču velike visine, pa se letvica spuštala i vratila do 2,34.

Mekeven je srušio, a Ker preskočio tu visinu i na taj način dođe do zlata!

Mutaz Eza Baršim, osvojio je bronzanu medalju sa 2,34 i postao prvi skakač uvis u istoriji sa četiri olimpijske medalje.