Predrag Vujić - BBC na srpskom  [ BBC ]

18. 06. 2024. 22:59   >>  19. 06. 2024. 17:02

Euro 2024: Drama sa srećnim krajem za Portugal, Gruziji malo nedostajalo za bod protiv Turske

Turska pobedila debitanta Gruziju 3:1. Portugal u sudijskoj nadoknadi do pobede nad Češkom, tragičar Hranač.

gruzija, turska
CHRISTOPHER NEUNDORF/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Vodeći gol Turske

Fudbaleri Gruzije ispisali su istoriju prvim učešćem na evropskim prvenstvima, a prečka, potom i stativa su ih sprečili da naprave podvig - da osvoje bod protiv Turske.

Turska je pobedila Gruziju 3:1 (1:1) u prvoj utakmici Grupe F u Dortmundu, uz dva spektakularna gola Turaka, koji su imali mnogo sreće u završnici da sačuvaju pobedu.

Ovo je prva pobeda Turske u prvim mečevima na evropskim prvenstvima, a ovo joj je peto učešće.

U drugoj utakmici Grupe F, Portugal, sa 41-godišnjim Pepeom i 39-godišnjim Kristijanom Ronaldom, pobedio je Češku, koja ima najmlađu ekipu na turniru, 2:1, golom u 90+2 minutu.

Turci, veliki favoriti u ovom meču, poveli su u 25. minutu posle voleja Merta Muldura, ali je Gruzija izjednačila samo sedam minuta kasnije - strelac je bio Žorž Mikautadze.

Na oko pola sata pre kraja utakmice, nova bomba igrača Turske za oduševljenje hiljada navijača.

Arda Guler, 19-godišnji vezni fudbaler Real Madrida, povukao je loptu na ivici šesnaesterca Gruzije, a onda odapeo i pogodio desni gornji ugao gola golmana Gruzije Mamardašvilija.

turska, gruzija
FRIEDEMANN VOGEL/EPA-EFE/REX/Shutterstoc
Fenomenalan pogodak Arde Gulera za 2:1 za Tursku

Ali Gruzini se nisu predavali.

Šest, sedam minuta kasnije, izvanredna akcija Gruzije, Giorgi Kočorašvili, fudbaler Levantea, savladao je celu odbranu, lobovao golmana Gunoka, ali je prečka bila saveznik Turske.

GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Slika dovoljno govori - svi igrači Gruzije uhvatili su se za glavu posle jedne od sijaset promašenih šansi

Drama u završnici, po jakoj kiši.

Gruzija je bacila sve karte u napad, strepeli su Turci, Gruzini promašivali, pogodili stativu, a onda je, posle kornera za Gruziju u poslednjim sekundama, Kerem Akturtoglu istrčao kontru i pogodio praznu mrežu protivnika, jer je i golman Gruzije krenuo u napad.

Meč je obeležila i tuča navijača dva tima na tribinama.

selektorska komisija, dnevnik iz nemačke, boba, nemanja, gruja
BBC

BBC reporter iz Nemačke Grujica Andrić prenosi vam atmosferu sa ulica Minhena posle pobede Turske

Češka - Portugal 1:2 (0:0)

Skup zvezda, kakav je tim Portugala, sa Ronaldom, Bernardom Silvom, Brunom Fernandešom, Rafaelom Leaom, Pepeom, Dijagom Žotom i drugima, srećno je došao do sva tri boda protiv Češke.

Češka je pravo niotkuda, iz prvog udarca ka golu Portugala, povela sjajnim golom Lukaša Provoda u 62. minutu.

češka, portugal
CLEMENS BILAN/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Golčina Lukaša Provoda

Ali sedam minuta kasnije, Portugalci su izjednačili autogolom Robina Hranača koga je lopta pogodila u nogu posle nespretne intervencije češkog golmana Stanjeka.

Ovo je već treći autogol na turniru.

Trenutak kada lopta pogađa u nogu igrača Češke i ulazi u gol

A onda nova dramatična završnica.

Portugalci su postigli gol u 84. minutu, ali je posle provere video tehnologijom utvrđeno da je Ronaldo bio u ofsajdu pre nego što je Dijago Žota ubacio u mrežu.

Ušlo se u sudijsku nadoknadu kada je Hranač postao apsolutni tragičar u reprezentaciji Češke.

Izuzetni loše je reagovao na centaršut, lopta mu je prošla kroz noge, a 21-godišnji Fransisko Konseisao je sa nekoliko metara poslao u mrežu.

Konseisao je dao odlučujući gol u 90+2. minutu, a ušao je u igru u 90!

REUTERS/Lisi Niesner
Veliko slavlje Konseisaa i Portugala

'Siuuu'

Gde god da ste se okrenuli danas u Lajpcigu sve je bilo u znaku Ronalda - dresovi portugalske reprezentacije sa brojem 7, maske sa likom jednog od najboljih fudbalera svih vremena, a onda se pojavio na stadionu.

Malo je reći da su portugalski navijači bili u ekstazi kad su ga videli tokom zagrevanja.

Kada je spiker na stadionu u Lajpcigu izgovarao imena starnih 11 i pročitao Ronaldo, stadionom se razleglo glasno: 'Siuuu', što je zaštitni znak Kristijana kada proslavlja gol.

kristijano ronaldo, portugal, portugalski navijači
Za portugalske navijače Kristijano Ronaldo je živi svetac

Ronaldo ima 39 godina, ovo mu je šesto evropsko prvenstvo i na svakom do sada je dao bar jedan gol.

Ukupno ih ima 14, po čemu je ubedljivo prvi na večnoj listi najboljih strelaca evropskih prvenstava.

Njegovo prvo evropsko prvenstvo bilo je 2004. godine, dakle pre dve decenije, a sa Portugalom je osvojio titulu prvaka Evrope 2016.

Ako zatrese mrežu i na ovom turniru, postaće najstariji igrač koji je dao gol na nekom evropskom prvenstvu.

Osim ako njegov saigrač, 41-godišnji Pepe, koji je štoper, ne da gol.

Izlaskom na teren u startnoj postavi Portugala protiv Češke, Pepe je sa 41 godinom i 113 dana postao najstariji fudbaler u istoriji evropskih prvenstava.

Portugalski defanzivac Ruben Dijas opisao je Kristijana Ronalda kao „inspiraciju" celom timu.

„On za nas predstavlja sve ono o čemu možete da sanjate i postignete u fudbalu.

„Zadovoljstvo je što je sa nama. On je naš kapiten", rekao je Dijas, defanzivac Mančester sitija.

Kristijano Ronaldo je fudbalska ikona.

BBC
U navijačkoj zoni u Lajpcigu bilo je zabavno - mnogi su pokušali da oponašaju Ronaldov visoki skok i udarac glavom

Pripremili smo kompletan raspored svih utakmica na Evropskom prvenstvu koji možete da preuzmete i odštampate saOVOG LINKA.

Zanimljivosti:

Turska u proseku ima drugu najmlađu reprezentaciju na ovom evropskom prvenstvu, samo Česi su mlađi od njih.

Obe reprezentacije imaju selektore strance - Italijan Vinćenco Montela vodi Turke, a Francuz Vili Sanjol Gruziju.

Montela je od početka dao priliku dvojici tinejdžera - obojica imaju po 19 godina Ardi Guleru i napadaču Juventusa Kenanu Jildizu.

Arda Guler je postao prvi turski igrač koji je osvojio Ligu šampiona - bio je na klupi za rezerve Real Madrida u junu tokom finala protiv Borusije iz Dortmunda.

Turska je pobedila Gruziju u tri od pet prijateljskih susreta, jedan meč je završen nerešeno, a jedan je dobila Gruzija.

Gruzija i Turska se nisu sastajale još od 2012. godine, kada je Turska pobedila 3:1.

Najbolji rezultat na evropskim prvenstvima Turska je zabeležila 2008. kada je poražena u polufinalu od Nemačke 2:3.

Turska je 2000. stigla do četvrtfinala, ali na prethodnom EP 2021. godine nije uspela da proše grupu.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk