- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
07. 10. 2022.
19:00 >> 19:00
INSTITUT ZA LjEKOVE CG
Spornih ljekova povezanih sa smrću djece u Gambiji nema u Crnoj Gori
Iz Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore ističu da ljekovi indijskog proizvođača za koje je Svjetska zdravstene organizacija dala upozorenje da se ne korite zbog sumnje da su izazvali smrt desetine djece u Gambiji, nijesu registrovani u Crnoj Gori, odnosno nije izdata dozvola za stavljanje u promet, niti je izdata dozvola za njihov uvoz.
U Crnoj Gori, kako naglašavaju u saopštenju, nijesu u prometu ni drugi ljekovi proizvođača "Maiden Pharmaceuticals Limited" iz Indije.
"Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je 6.oktobra izdala globalno upozorenje koje se odnosi na sljedeće ljekove: Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Syrup, Makoff Baby Cough Syrup i Magrip N Cold Syrup, proizvođača Maiden Pharmaceuticals Limited iz Indije. U pitanju su substandardni ljekovi, neodgovarajućeg kvaliteta, identifikovani u Gambiji, za koje prema procjeni SZO postoji mogućnost da su povezani sa smrću 66-oro djece u toj zemlji. Laboratorijske analize uzoraka navedenih ljekova su pokazale da oni sadrže toksične supstance - dietilen glikol i etilen glikol, koje mogu dovesti do akutnog oštećenja bubrega, ozbiljnih poremećaja, pa i smrtnog ishoda", navode u saopštenju.
Ovim povodom Institut za ljekove i medicinska sredstva (CInMED) obavještava zdravstvene radnike i pacijente da navedeni ljekovi nijesu registrovani u Crnoj Gori.
U upozorenju Svjetske zdravstvene organizacije navedeno je da su za sada sporni proizvodi identifikovani samo u Gambiji, ali da postoji mogućnost da su ljekovi na koje se upozorenje odnosi distribuirani neregularno i u drugim zemljama.
"Iz tog razloga, podsjećamo pacijente da je ljekove potrebno nabavljati isključivo u apotekama. Kupovinom ljekova putem interneta, oglasa, ili na neki drugi način, pacijenti izlažu svoje zdravlje riziku. Pozivamo zdravstvene radnike i pacijente da sumnju na defekt kvaliteta, ili neželjeno dejstvo bilo kog lijeka, prijave Institutu za ljekove i medicinska sredstva, jer time učestvuju u zaštiti zdravlja svih nas", apelovali su iz Instituta.
Коментари0
Остави коментар