Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

Mi.M. [ Mina ]

17. 10. 2025. 08:15 >> 13:02

Kina optužila SAD za namjerno izazivanje panike

Kina je optužila Sjedinjene Američke Države (SAD) za namjerno izazivanje panike zbog pekinških kontrola rijetkih zemalja, ali i poručila da je otvorena za trgovinske razgovore kako bi se riješio spor koji je prijetio novim rasplamsavanjem trgovinskog rata.

"Američko tumačenje ozbiljno iskrivljuje i preuveličava kineske mjere, namjerno stvarajući nepotrebne nesporazume i paniku", rekla je portparolka Ministarstva trgovine He Yongqian, prenosi SEEbiz.

Peking je prošle sedmice najavio sveobuhvatne kontrole izvoza rijetkih zemalja uoči očekivanog sastanka predsjednika SAD i Kine, Donalda Trumpa i Xi Jinpinga u Južnoj Koreji. Trump je zaprijetio da će Kini uvesti 100 odstotne carine od 1. novembra ili ranije, kao odmazdu.

Američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer optužio je Kinu da pokušava da kontroliše svjetske lance snabdijevanja tehnologijom, te da če akcije Pekinga odrediti da li će carine stupiti na snagu.

Trump želi da sarađuje s Pekingom i trebalo bi da se sastane s Xijem u Južnoj Koreji tokom mjeseca, rekao je Greer za CNBC.

Iz kineskog Ministarstva trgovine poručili su da su njegova izvozna ograničenja usmjerena na zaštitu nacionalne bezbjednosti sprječavanjem zloupotrebe rijetkih zemalja u vojnim primjenama poput oružja za masovno uništenje.

Portparolka He ukazao je na ograničenja koja su SAD nametnule Kini u vezi s poluprovodnicima i pravilima o stranom sadržaju kojima je cilj da izguraju Peking iz sjevernoameričkih lanaca snabdijevanja.

„Optužbe iz SAD-a otkrivaju da SAD projiciraju vlastito ponašanje na druge“, rekla je He.

Rijetke zemlje koriste se za izradu magneta koji su ključni inputi u američkim platformama naoružanja poput ratnog aviona F-35, krstarećih raketa Tomahawk i dronova Predator. Magneti rijetkih zemalja takođe se koriste u komercijalnim civilnim primjenama poput robotike, električnih vozila i industrije poluvodiča.

Peking dominira globalnim lancem snabdijevanja rijetkim zemljama, a SAD zavisi od uvoza iz Kine. Trumpova administracija radi na uspostavljanju domaćeg lanca snabdijevanja koji bi bio nezavisan od Pekingu.

Ministarstvo odbrane postiglo je u julu sporazum s MP Materials, najvećim američkim rudnikom rijetkih zemalja, koji uključuje vlasnički udio, donju cijenu i sporazum o otkupu.

Ministar financija Scott Bessent rekao je da bi Trumpova administracija mogla preuzeti vlasničke udjele u drugim kompanijama nakon kineskih ograničenja rijetkih zemalja.

On je optužio je Kinu da koristi dominaciju u rafiniranju i preradi rijetkih zemnih metala kako bi smanjila cijene i istisnula strane konkurente s tržišta. Bessent je rekao da će Trumpova administracija nametnuti ograničenja cijena u nizu industrija kako bi se borila protiv kineskih manipulacija tržištem.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније