- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
26. 08. 2016.
08:15 >> 07:55
28
RESOR NUMANOVIĆA
SPC ne postoji u registru
Ministar unutrašnjih poslova Goran Danilović, naložio je graničnoj policiji da sveštenike Srpske pravoslavne crkve koji nemaju dozvolu za privremeni boravak u našoj državi a dolaze da službuju u Crnoj Gori ne „ometa“ prilikom ulaska u zemlju.
Danilović je prethodno objelodanio mišljenje koje je uputio mitropolitu Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Amfilohiju, prema kojem sveštenici koji dolaze da službuju u ovoj crkvi više ne moraju da prolaze sve zakonske procedure kao i ostali stranci, već će samo na osnovu potvrde koju im izda Mitropolija crnogorsko-primorska ili neka od eparhija Srpske crkve u našoj zemlji, nesmetano ovdje moći da borave i rade.
Ministar unutrašnjih poslova odluku je donio postupajući po upitu Amfilohija Radovića, kojem je potom poslao pismo u kojem ga je obavijestio o procedurama, a u kojem je, pored ostalog, naveo da ce MUP u postupku izdavanja dozvola za privremeni boravak strancima sveštenicima radi obavljanja vjerske službe u Crnoj Gori prihvatati potvrde koje će Mitropolija crnogorsko-primorska i ostale pravoslavne eparhije koje djeluju u Crnoj Gori izdavati.
Sukob mišljenja
Iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava oštro su reagovali nakon što je objelodanjeno Danilovićevo pismo Radoviću.
U Crnoj Gori je 1977. godine, podsjecaju, postojala Mitropolija crnogorsko-primorska, ali nije postojala eparhija budimljansko- nikšicka koja je osnovana 2001. godine. Iz ovog resora ističu da je arhijerejsko namjesništvo pljevaljsko tada bilo u nadležnosti Mitropolije dabro-bosanske, a eparhija mileševska je osnovana 1992. godine.
''S obzirom na to da su eparhija budimljansko-nikšicka i eparhija mileševska osnovane nakon 1977. godine, one su u skladu sa Zakonom o pravnom položaju vjerskih zajednica bile dužne da se u roku od 15 dana prijave opštinskom organu uprave nadležnom za unutrašnje poslove. One to nijesu uradile'' kategorični su u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava.
Nema nespornih činjenica
U Ministarstvu za ljudska i manjinska prava smatraju i da je pogrešna tvrdnja Danilovića da je Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica kao i prethodni zakoni samo priznao nespornu istorijsku činjenicu da su određene crkve i vjerske zajednice tokom istorije bile prisutne i da su postojale i djelovale u skladu sa zakonima.
Mitropolija i eparhije SPC u Crnoj Gori imaju status pravnog lica, ali je važno reći da su pravni subjektivitet dobile na osnovu drugih zakona, a ne na osnovu Zakona o pravnom položaju vjerskih zajednica, jer nijesu prijavljene u skladu s ovim Zakonom. To potvrđuje i zvanična evidencija Ministarstva unutrašnjih poslova prema kojoj su u Crnoj Gori, u skladu sa Zakonom o pravnom položaju vjerskih zajednica, prijavljene 23 vjerske zajednice među kojima nema Mitropolije, eparhija i drugih organa ili organizacija SPC'' saopštili su oni.
Види још
Коментари28
Остави коментар