- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
14. 10. 2024.
08:03 >> 08:03
2
Čitaj mi:
STRATEGIJA
Za unapređenje kvaliteta života LGBTIQ osoba 172.500 eura
Vlada Crne Gore obezbijediće preko 98 odsto planiranog budžeta za unapređenje kvaliteta života LGBTIQ osoba za period 2024–2025. godina, a koji iznose iznosi 172.500 eura. Ukupni troškovi za sprovođenje Strategije mogu se okvirno procijeniti na nivou od 500.000 eura.
U Strategiji za unapređenje kvaliteta života LGBTIQ osoba u Crnoj Gori 2024-2028 navodi se da nezadovoljavajući stepen prihvatanja LGBTIQ osoba u društvu predstavlja jedan od dva ključna problema.
“Uzroci ovog problema su brojni, uključujući: duboko ukorijenjene stereotipe i predrasude prema LGBTIQ osobama, nepostojanje zaokruženog pravnog okvira kao i neefikasna primjena postojećeg zakonodavnog okvira u oblasti zaštite LGBTIQ prava, nedjelotvornu kaznenu politiku u slučajevima diskriminacije, govora mržnje i nasilja nad LGBTIQ osobama kao i sistem javne uprave koji počiva na heteronormativnim principima kada su u pitanju interna i eksterna komunikacija”, navodi se u Strategiji.
Navodi da ključni problemi dovode do sistemske diskriminacije LGBTIQ osoba, ozbiljnog ugrožavanja njihovog fizičkog i mentalnog zdravlja, visokog stepena siromaštva.
Kao neki od ključnih problema navode se nedovoljan nivo senzibilisanosti sudija i tužilaca za LGBTIQ prava. Zabilježeno je i odsustvo prakse kažnjavanja radom u javnom interesu u slučajevima diskriminacije, nasilja i drugih oblika napada na LGBTIQ osobe.
“Ne postoji objedinjena baza podataka o slučajevima diskriminacije po svim osnovama, uključujući i rod, koja bi omogućila u potpunosti pouzdanu analizu kaznene politike i donošenje odgovarajućih preporuka u funkciji njene veće djelotvornosti”, navodi se u dokumentu.
Javno dostupne javne politike nijesu pisane rodno-inkluzivnim jezikom, a većina visoko rukovodnog kadra u svojoj javnim nastupima ne koristi poštujuću terminologiju kada su u pitanju LGBTIQ prava kao ni rodno-inkluzivan jezik”, piše u Strategiji.
Za realizaciju mjera i aktivnosti definisanih Akcionim planom obezbijeđena su finansijska sredstava za 45 aktivnosti iz oblasti nadležnosti institucija odgovornih za njegovo sprovođenje u okviru njihovih redovnih budžetskih sredstava. U pitanju je 11 ministarstava, Zavod za socijalnu i dječiju zaštitu, Centar za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu.
“Shodno Zakonu o nevladinim organizacijama, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava za ovu oblast je krajem 2023. godine raspodijelilo 150.000 euea nevladinim organizacijama kroz finansiranje 18 projekata NVO u oblasti zaštite i promovisanja ljudskih i manjinskih prava - zaštita i unapređenje ljudskih prava LGBTI osoba, koji će se realizovati tokom 2024. godine, a odnose se i na pojedine aktivnosti predviđene ovim Akcionim planom, dok je sektorskom analizom za 2025. godinu predviđeno 300 eura za finansiranje projekata NVO za oblast unapređenja zaštite, prava i sloboda LGBTIQ osoba Sredstava za implementaciju aktivnosti iz AP (2024-2025) planirana su kod instutucija koji su nosioci aktivnosti iz Akcionog plana u okviru redovnih budžetskih sredstava”, navodi se u Strategiji.
Takođe, dodatno su obezbijeđena i sredstva putem projekata nevladinih organizacija za realizaciju nekih od predloženih aktivnosti, kao i donatorska sredstva međunarodnih organizacija.
“Ukoliko odobrena budžetska sredstva ne budu dovoljna za realizaciju aktivnosti, obezbijediće se dodatna donatorska sredstva kako bi realizacija aktivnosti bila zadovoljavajuća”, piše u dokumentu.
Коментари2
Остави коментар