- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
10. 05. 2025.
19:55 >> 19:56
Čitaj mi:
Djeca kojoj se ne posvećuje dovoljno pažnje često se odaju kriminalu
Krađe, razbojništva, iznude, nanošenje teških tjelesnih povreda, pa čak i ubistva nisu samo "djela" odraslih. To čine i maloljetnici. Prema podacima Osnovnog drzavnog tužilaštva, samo prošle godine prijavljeno je više od 150 maloljetnika. Kriminolozi upozoravaju da se djeca kojima se ne posvećuje dovoljno pažnje unutar porodice najčešće i odaju kriminalu. Iz Alfa centra razlog vide i u uticaju masovne kulture u kojoj se kriminal promoviše kao poželjan.
U zemlji sa nešto više od pola miliona stanovnika, činjenicu da među maloljetnicima i mlađima od 25 godina postoji zabrinjavajuć broj onih koji se odaju kriminalu, ne smijemo ignorisati.
"U Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, u 2024. prijavljene su 152 maloljetne osobe. Uz neriješene krivične prijave iz ranijeg perioda protiv 239 maloljetnika, državni tužioci su imali u radu prijava protiv 391 maloljetnika. Što se tiče starosne strukture, prijave su podnesene protiv 38 mlađih maloljetnih lica i protiv 114 starijih maloljetnih osoba", navode iz Osnovnog državnog tužilaštva.
Kriminolog Velimir Rakočević ističe da kada se taj problem zapusti, onda imamo ovo o čemu smo, kako kaže, nažalost, poznati smo diljem planete - po najsmrtonosnim kriminalnim klanovima i najrazornijim oblicima kriminaliteta.
Postavlja se pitanje da li su deca koja, umjesto u porodičnom domu odrastaju na ulici, i biraju put kriminala – žrtve ili delinkventi.
"Znam da obično problemi počinju od porodice. Dakle, ukoliko porodica nije homogena i kompaktna, ukoliko je pogotovo ona disfunkcionalna, onda vrlo često maloljetnici koji ne pokazuju nikakve indicije da bi bili skloni prestupništvu, vrlo brzo srljaju u kriminal. Jedan od ključnih elemenata koji generiše kriminalno ponašanje maloljetnika je i ta težnja za samoisticanjem i samopotvrđivanjem.
Advokat Damir Lekić saglasan je da je evidentan porast maloljetničke delinkvencije.
"Najteži slučajevi su mi bili teško ubistvo u pokušaju. Imao sam situaciju sa ubistvom, kada je maloljetniku izrečena kazna zatvora u trajanju od 10 godina. Moguće da bi u našem zakonu trebale da se naprave neke korekcije u odnosu za najteža djela, a što se tiče ovih blažih počinioca krivičnih djela ja sam za to da se u najvećem slučaju ide sa što blažim krivičnim sankcijama. Da se ide sa sudskim opomenama, vaspitnim mjerama...", navodi Lekić.
Iz Alfa centra poručuju da ovakve devijacije mogu biti i posljedica stanja u društvu.
"Današnja masovna kultura u kojoj kroz rep i trep muziku, imamo promociju kriminala i predstavljanje kriminala kao poželjnog načina života, ali i u filmovima i serijama, gdje kriminalci bivaju predstavljeni na način da mladi mogu da se poistovjete sa njima. Sve to uz nemogućnost zapošljavanja, dovodi da se mladi okrenu kriminalu kao lakšem načinu da se dođe do novca", navodi Nađa Perović iz Alfa centra.
Ostaje pitanje kakvu budućnost imaju ova djeca, ali i kakva je budućnost društva u kome su mladima idoli postala lica s potjernice.
Коментари0
Остави коментар