- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Turizam
08. 02. 2016.
20:49 >> 20:38
1
PRIRODNI REZERVAT
Solila, uz solanu, ključno stanište ptica
Prema podacima Centra za zaštitu i proučavanje ptica na tivatskim Solilima, prostoru od oko 2 kvadratna kilometra, proteklog mjeseca zabilježeno je prisustvo oko dvije hiljade ptica. To je, u odnosu na ulcinjsku solanu, gdje ih je na 15 kvadratnih kilometara evidentirano 11 hiljada, značajan broj, kazao je ornitolog Darko Saveljić istakavši da je i to jedna od činjenica koja potvrđuje značajan tog lokaliteta.
U Evropi su evidentirane 533 vrste ptica, a na Solilima 114, što znači da je 20 posto evropskih vrsta moguće vidjeti na tom lokalitetu.
"U Crnoj Gori ih ima 348 vrsta od kojih je 114, odnosno jedna trećina ukupne faune registrovano na tom prirodnom rezervatu", kazao je Saveljić, navodeći da je planirano napajanje Solila vodom iz mora po kompletnoj površini pa se nadaju da će tako privući još vrsta.
„Cilj je da se privuku neke ptice koje migriraju tokom proljećne seobe i dolaze iz Afrike, gnijezde se po Evropi i jako su ugrožene. To su zlatovrane, jedna posebno atraktivna vrste i cilj nam je da ih što više zadržimo jer su tivatska Solila za to idealna“, objasnio je Saveljić.
On je naglasio da se tokom proljeća dešava da po satu na Solila slijeće i po hiljadu ptica zbog odmora na putu ka Sibiru, Centralnoj, Sjevernoj i Istočnoj Evropi. Uz ulcinjsku solanu i Buljaricu, Solila su ključna staništa na jadranskom migratornom koridoru jer milioni ptica prelijeću Crnu Goru i ti lokaliteti su posljednja stanica na putu preko Jadranskog mora dugom preko 200 kilometara, objasnio je Saveljić navodeći da je planirano da se naprave kanali, nova ostrva za gniježđenje ptica.
Ističući da je do sada na lokalitetu Solila urađeno mnogo, a planirani su i novi projekti, Saveljić je rekao da su tivatska Solila najbolji primjer saradnje države, NVO, tivatske opštine i Turističke organizacije zato što iz Opštine razumiju koliko je taj lokalitet bitan, ne samo za Tivat, nego za cijelu Boku Kotorsku, ali na žalost to i dalje ne uspijevamo da postignemo kod ulcinjske solane.
U odnosu na ulcinjsku solanu na Solilma nema velikih problema sa krivolovom pa ne čudi prisustvo tolikog broja ptica jer one ne ostaju tamo gdje ih uznemiravaju, zaključio je ornitolog Darko Saveljić.
Коментари1
Остави коментар