- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
25. 04. 2025.
16:16 >> 17:52
2
Čitaj mi:
Spajić: Vlada opredijelila po 100.000 eura za 16 porodica žrtava tragičnih događaja
Vlada Crne Gore opredijelila je po 100.000 eura za 16 porodica žrtava tragičnih događaja, kazao je premijer Milojko Spajić na društvenoj mreži “X”.
“Crna Gora ispravlja višedecenijsku nepravdu – obeštećenje za porodice civilnih žrtava ratova ’90-ih”, napisao je Spajić.
Kako je kazao, Vlada je opredijelila po 100.000 eura za 16 porodica žrtava tragičnih događaja u Štrpcima, tokom bombardovanja u Murinu i Tuzima i tokom deportacije izbjeglica.
“Na osnovu danas usvojene informacije 44. Vlade, porodicama će ove godine biti isplaćeno po 50 hiljada eura, i još po toliko 2026. Gubitak najbližih je nenadoknadiv, ali je poštovanje osnovnih ljudskih prava, jednak tretman i vraćanje povjerenja u institucije naša obaveza”, istakao je.
Kako je zaključio, suočavajući se sa prošlošću, gradimo bolju budućnost.
Prvi put, nakon više od tri decenije, porodice civilnih žrtava ratova ’90-ih, dobiće konkretnu pomoć države.
Vlada će pomoći porodicama žrtava tragičnih događaja u Štrpcima, tokom bombardovanja u Murinu i Tuzima i tokom deportacije izbjeglica sa po 100 hiljada eura - po 50 hiljada eura ove i po 50 hiljada eura naredne godine.
"Država povodom ovih događaja, decenijama unazad, nije uspjela da zaštiti osnovna ljudska prava svojih građana i sve do 44. Vlade nije prepoznat značaj suočavanja sa prošlošću, priznanja propusta, preuzimanja odgovoronosti, potrebe međuljudske solidarnosti i vraćanja povjerenja u državne institucije. Gubitak najbližih je nenadoknadiv, ali se sada simbolički odaje počast otetim i ubijenim putnicima iz voza na stanici Štrpci, 28. februara 1993. – Esadu Kapetanoviću, Iljazu Ličini, Fehimu Bakiji, Šeću Softiću, Rifatu Husoviću, Senadu Đečeviću, Jusufu Rastoderu i Ismetu Babačiću", navode u saopštenju iz Kabineta premijera.
Dodaju da kao što je premijer Spajić obećao prije godinu, država nije zaboravila ni žrtve bombardovanja mosta u mjestu Murino, 30. aprila 1999. godine, Miroslava Kneževića, Oliveru Maksimović, Juliju Brudar, Vukića Vuletića, Milku Kočanovića i Manojla Komatina, kao i Pašku Junčaj, koja je nastradala iste godine tokom bombardovanja u Tuzima.
Pomoć će dobiti i porodica Osma Bajrovića, izbjeglice iz Bosne i Hercegovine, koji je deportovan u Crnu Goru 1992. godine, čiji posmrtni ostaci još nijesu pronađeni.
Vlada, na čelu sa premijerom Milojkom Spajićem, realizuje obeštećenje poslije usvajanja Informacije Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije koje predvodi Damir Gutić i inicijative potpredsjednika Vlade Miluna Zogovića i nakon što je Skupština Crne Gore 28. februara 2025. godine usvojila izmjene Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti.
"Priznanje patnje porodica civilnih žrtava ratova ’90-ih, institucionalna zaštita, te priznanje propusta i ispravljanje nepravde, obaveza je društva koje baštini vladavinu prava i vrijednosti građanske države", poručuju iz Kabineta premijera.
Коментари2
Остави коментар