- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
25. 04. 2025.
07:05 >> 08:17
Čitaj mi:
Kina će ukinuti sankcije kako bi popravila odnose s Briselom
Kina i Evropski parlament su u "posljednjim fazama" pregovora o ukidanju sankcija zakonodavcima kao dio nastojanja normalizacije odnosa između Pekinga i Bloka.
"Pregovori s kineskim vlastima se nastavljaju i u finalnim su fazama", izjavio je portparol Evropskog parlamenta za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Predsjednica Evropskog parlamenta, Roberta Metsola, "prvo će obavijestiti čelnike grupa čim kineske vlasti službeno potvrde da su sankcije ukinute", dodao je portparol.
"Uvijek je bila namjera Evropskog parlamenta da se sankcije ukinu i obnove odnosi s Kinom."
Pregovori o ukidanju sankcija dolaze dok Peking pokušava napraviti iskorake u kontekstu trgovinskog rata s administracijom američkog predsjednika Donalda Trampa. Suočen s carinama od 145 posto na izvoz prema Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), svom najvećem izvoznom tržištu, Peking sada pokušava poboljšati odnose s Evropskom unijom (EU) nakon godina napetih odnosa s blokom od 27 zemalja.
Peking je uveo sankcije 2021. godine nekolicini članova Evropskog parlamenta (MEP) nakon što je Brisel uveo vlastite mjere protiv kineskih zvaničnika i entiteta zbog kršenja ljudskih prava prema Ujgurima i drugim muslimanskim manjinama, poput etničkih Kazaha i Kirgiza, u kineskoj provinciji Xinjiang.
Kao odgovor, Evropski parlament je tada zamrznuo ratifikaciju Sveobuhvatnog sporazuma o ulaganjima EU-Kina (CAI) koji je bio dizajniran za produbljivanje trgovinskih veza između dva velika tržišta.
Dogovor o ukidanju sankcija, o kojem je prvi izvijestio njemački Süddeutsche Zeitung, podigao je spekulacije da Kina i EU nastoje normalizirati svoje odnose dok obje strane navigiraju pod pritiscima administracije Donalda Trampa.
EU i Kina takođe bi trebale održati samit u Pekingu u julu.
Evropski zvaničnik koji je za RSE govorio pod uslovom anonimnosti, kako bi mogao razgovarati o unutrašnjim pregovorima, rekao je da "je tačno da radimo na ukidanju sankcija".
Međutim, on je kazao da ovaj potez "apsolutno nema nikakve veze s postizanjem trgovinskog dogovora" te da je prethodno dogovoreni CAI s Pekingom naišao na prepreke još 2021. godine prije nego što je Kina sankcionirala MEP-ove, a "to je još više istinito danas".
Zvaničnik EU je dodao da pregovori s Pekingom traju nekoliko mjeseci i da su započeli prije nego što je Tramp uveo carine, uključujući 20-postotne carine za EU, iako je to trenutno suspendovano na 90 dana kako bi se omogućilo pregovaranje o trgovinskim dogovorima.
Noah Barkin, viši savjetnik u Rhodium Group, konsultantskoj firmi, kaže da Peking pokušava iskoristiti ukidanje sankcija kao preteču za jačanje trgovinskih odnosa s Briselom. To dolazi nakon godina napetosti zbog kineske podrške Rusiji u njenom ratu protiv Ukrajine i rekordnog broja trgovinskih istraga koje je Evropska komisija pokrenula protiv kineskih kompanija i vladinih trgovinskih politika.
U blog postu 23. aprila, Barkin je napisao da su mu evropski zvaničnici rekli da se "Kina nada da će ukidanje sankcija dovesti do obnove CAI, šaljući snažnu poruku o saradnji EU-Kina u trenutku kada Peking i Brisel trpe veliki pritisak zbog globalnog trgovinskog rata koji je pokrenuo predsjednik Donald Tramp."
Barkin je dodao da, uprkos ovim očekivanjima Kine, smatra da su "šanse za značajan pomak između EU i Kine male".
Sankcije EU-a protiv kineskih entiteta ostaće na snazi i nije jasno planira li Kina ukloniti crnu listu svih MEP-ova i evropskih entiteta koji su pogođeni sankcijama 2021. godine ili samo neke.
Na popisu MEP-ova nalaze se Michael Gahler i Miriam Lexmann, zastupnici iz Njemačke i Slovačke, Raphael Glucksmann iz Francuske te Ilhan Kyuchyuk iz Bugarske.
Reinhard Butikofer, njemački zakonodavac i bivši vođa delegacije Evropskog parlamenta za Kinu, od tada je napustio tijelo.
Kineska crna lista takođe uključuje dva odbora povezana s EU, tri nacionalna parlamentarca, Merkator institut za studije Kine, Fondaciju za saveze demokratije i dvoje akademika koji proučavaju Kinu i Xinjiang.
Коментари0
Остави коментар