Економија

[ Мина ]

11. 10. 2023. 10:57   >>  10:57

ОРГАНИЗАЦИЈЕ ЦИВИЛНОГ ДРУШТВА

Радничка и социјална права да буду укључена у оквир Берлинског процеса

Организације цивилног друштва са Западног Балкана, њих 20, објавиле су данас заједничко писмо у којем траже да радничка и социјална права буду уврштена у агенду Берлинског процеса и предстојећих дискусија о заједничком тржишту.

У писму, организације позивају локалне владе, регионална тијела и Европску унију да дају приоритет радничким и социјалним правима у оквиру даље економске интеграције, посебно Заједничког регионалног тржишта Западног Балкана.

„Вјерујемо да је укључивање радничких и социјалних права, не само морални императив, већ и кључна основа за изградњу дугорочног просперитета и стабилности у региону“, наводи се у писму.

У писму се додаје да, укључујуц́и ове аспекте у оквир Заједничког регионалног тржишта, на основама међународних стандарда достојанственог рада, можемо осигурати поштене и праведне услове рада за све појединце и појединке, без обзира на њихов радни статус.

„Ово, између осталог, укључује право на безбједно и здраво радно окружење, плату за живот, једнаке могуц́ности и слободу организовања и колективног преговарања. Обезбјеђивање ових права нец́е само користити радницима и радницама, вец́ ц́е допринијети и економском расту, социјалној кохезији и општем благостању грађана и грађанки у нашем региону“, наводи се у писму.

Организације су такође позвале на оснивање радне групе посвец́ене интеграцији радних и социјалних права у оквир Заједничког регионалног тржишта. Оне такође позивају локалне владе да сарађују са релевантним актерима, укључујуц́и и синдикате, организације цивилног друштва и стручњаке за радна права и социјалну политику, како би развили свеобухватне мјере и стратегије на овом плану.

„Захтијевамо од наших влада да предузму наведене кораке како би показали посвец́еност добробити и достојанству наших грађана и грађанки и дали позитиван примјер одговорности,“ наводи се у писму.

Организације су казале да се искрено надају да ц́е Заједничко регионално тржиште искористити ову прилику да у свом оквиру да приоритет радничким и социјалним правима, стварајуц́и тако праведнију и просперитетнију будуц́ност за све.

Самит Берлинског процеса биц́е одржан 16. октобра у Тирани, у Албанији. Самит ц́е окупити лидере Западног Балкана, Европске уније и других регионалних партнера који ће разговарати о напретку у регионалној сарадњи и економској интеграцији. Очекује се да ц́е разговори бити фокусирани на неколико питања која укључују и имплементацију Заједничког регионалног тржишта земаља Западног Балкана.

Двадесет организација цивилног друштва, које су потписале писмо, раније је у септембру ове године усвојило заједнички Манифест о достојанственом раду (www.децентwоркбалканс.цом).

Ове организације су Центар за политике еманципације из Србије, Институт за социјалну политику Мусине Кокалари са Косова, Институт за критику и друштвену еманципацију из Албаније, Центар за женска права из Црне Горе, Фронт слободе из Босне и Херцеговине, Отворена порта из Сјеверне Македоније, Центар за достојанствен рад из Србије, Косовска иницијатива за стабилност са Косова, Центар родна алијанса за развој из Албаније, као и црнгорско Удружење заштите на раду.

У те организације спадају и Црвена – Удружење за културу и умјетност из Босне и Херцеговине, Роза – Удружење за радна права жена из Србије, Центар за политике и заговарање са Косова, Инвестиција у друштвени развој из Албаније, Савез за дјецу и младе – Кућа из Црне Горе, Зора – Удружење за социјални, културни и креативни развој из Босне и Херцеговине, А11 – Иницијатива за економска и социјална права из Србије, Ленс са Косова, Центар за радна права из Албаније и Заједно за живот из Албаније.

 

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније