Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Šrinivas Mazumdaru  [ DW ]

25. 10. 2024. 01:04

Ekonomija: Da li Indija može da bude nova Kina za Njemačku?

Olaf Šolc i Narednra Modi, 2023.

Vodeći njemački poslovni lideri i političari nalaze se u Indijina velikom skupu gdje će tražiti načine da dodatno ojačaju ekonomske veze između Njemačke i azijsko-pacifičkog regiona.

„Region postaje sve važniji za Njemačku iEU zbog geopolitičkih promjena i sve većeg nagona za diversifikacijom," rekao je Fridolin Štrak, šef međunarodnih tržišta u Savezu njemačke industrije (BDI), za DW.

„Povećana važnost očigledna je u vrijednosti njemačkog izvoza u Aziju i Pacifik, koji je 2023. e iznosio 214,6 milijardi evra" rekao je on.

Rastući fokus na Indiju

Azijsko-pacifička konferencija njemačkog biznisa počela je u četvrtak u Nju Delhiju, a ove godine događaj će se poklopiti sa međuvladinim konsultacijama između Njemačke i Indije.

U petak će se njemački kancelar Olaf Šolc i indijski premijer Narendra Modi obratiti stotinama poslovnih lidera koji učestvuju na poslovnoj konferenciji u Nju Delhiju.

Ističući rastući značaj Indije za Njemačku, Šolcova vlada je prošle nedjelje usvojila dokument pod nazivom „Fokus na Indiju", sa ciljem daljeg jačanja strateškog partnerstva između dvije strane, obuhvatajući sve oblasti saradnje, uključujući trgovinu, migraciju, klimu i spoljnu politiku.

Berlin je takođe usvojio set od 30 mjera dizajniranih da podstaknu imigraciju iz Indije kako bi privukao kvalifikovane radnike i popunio praznine na njemačkom tržištu rada.

Ovo dvogodišnje okupljanje dolazi u trenutku kada se njemačka ekonomija suočava sa stagnacijom, rastućim strukturnim izazovima i pogoršanjem poslovne klime. Ankete sprovedene među privrednicima pokazuju da kompanije postaju sve pesimističnije u vezi s poslovnim prilikama kod kuće.

Međutim, njemačke firme ostaju optimistične u pogledu svojih perspektiva u azijsko-pacifičkom regionu.

Nedavna studija koju su sproveli Njemačka trgovinska komora u inostranstvu (AHK) i Njemačka trgovinska i industrijska komora (DIHK) pokazala je pozitivan stav njemačkih firmi koje posluju u regionu, iako je optimizam u Kini i dalje prigušen.

Zavisnost i „smanjenje rizika" od Kine

Kina je dugo bila ključna tačka fokusa njemačkih firmi u Aziji. Njemačke industrijske kompanije, posebno u automobilskoj, mašinskoj i hemijskoj industriji, oslanjale su se na narudžbine iz ovog azijskog giganta kako bi održavale fabrike u pogonu i stvarale hiljade dobro plaćenih radnih mjesta.

Folksvagenova fabrika u Urumćiju u Kini

Međutim, usporavanje kineske ekonomije snažno je pogodilo ove kompanije, prisiljavajući ih da restrukturiraju poslovanje i smanje troškove.

Rastuće geopolitičke tenzije između Pekinga i Zapada takođe su pojačale pozive da se smanji izloženost kineskom tržištu, takozvano „smanjenje rizika", i da se diversifikuje poslovanje. Kao odgovor na to, mnoge njemačke firme u azijsko-pacifičkom regionu počele su da istražuju nova tržišta, iako kažu da je diversifikacija izazov.

„Tokom posljednjih 40 godina, njemačka privreda se uspostavila na kineskom tržištu i izgradila složenu, dobro funkcionišuću mrežu lanaca snabdijevanja, proizvodnih procesa i distribucijskih kanala," rekao je Folker Trajer, šef spoljne trgovine u DIHK-u, za DW.

„Ova mreža ne može se lako prenijeti na druga tržišta. Takođe je važno napomenuti da oko 90% njemačkih kompanija u Kini proizvodi za kinesko tržište — što znači da su usko povezane s domaćim kineskim tržištem," dodao je.

Indija pruža prilike i izazove

Indija, međutim, postaje sve važnija za njemačke firme, jer privreda ove južnoazijske zemlje bilježi brz rast, a trgovina između dvije strane raste, dostigavši rekordnih 30,8 milijardi evra u 2023. godini.

„Njemačke kompanije planiraju da prošire svoja ulaganja u Indiju u narednim godinama, privučene niskim troškovima rada, političkom stabilnošću i dostupnošću kvalifikovanih radnika," prema studiji pod nazivom „Perspektive njemačko-indijskog poslovanja 2024.", koju su sproveli konsultantska firma KPMG i AHK.

Ali suočavaju se i sa izazovima na indijskom tržištu, napominje se u izvještaju, ukazujući na birokratske prepreke, korupciju i složen poreski sistem, među ostalim pitanjima.

„Uprkos ovim izazovima, njemačke kompanije su uvjerene u svoje dugoročne perspektive u Indiji. Očekuje se snažan rast indijske privrede u narednim godinama, a njemačke kompanije su dobro pozicionirane da iskoriste ovaj rast," navodi se u izvještaju.

Dajmlerova fabrika u Indiji

Fridolin Štrak iz BDI-a takođe smatra da je Indija „ogromno važno tržište rasta za njemačku industriju." Uslovi za investicije su se značajno poboljšali posljednjih godina, rekao je, zahvaljujući širenju infrastrukture, dostupnosti kvalifikovane radne snage i brzom prihvatanju digitalnih tehnologija, među ostalim razvojnim trendovima. „Njemačke kompanije su veoma zainteresovane da prodube svoje prisustvo tamo."

Folker Trajer iz DIHK-a rekao je da Indija ipak ne mora da postane „nova Kina" za njemačku privredu.

„To nikada nije ili/ili — globalna trgovina nije igra sa nultom sumom," rekao je, dodajući da njegova poslovna asocijacija teži promovisanju jakih ekonomskih veza između Njemačke, Kine i Indije.

On je rekao da ankete sprovedene među njemačkim kompanijama od strane DIHK-a pokazuju da su firme svjesne rizika i dobitaka povezanih sa njihovim poslovnim aktivnostima u Kini i Indiji.

„Ali, bar za sada, rizici ne prevazilaze dobitke," istakao je Trajer.

Ostale atraktivne lokacije u azijsko-pacifičkom regionu

Većina njemačkih kompanija koje nastoje da se diversifikuju od Kine odlučuju se da svoje aktivnosti presele u druge zemlje azijsko-pacifičkog regiona, prema anketi o poslovnom povjerenju koju je sprovela AHK Kina.

„Indija, Japan i Južna Koreja posebno profitiraju od ovog trenda. U jugoistočnoj Aziji, to su Tajland, Singapur i Vijetnam," rekao je Trajer.

„Međutim, prava relokacija proizvodnje još uvijek nije sprovedena," dodao je, ukazujući na prepreke za diversifikaciju, kao što su regulatorni zahtjevi, visoki troškovi i poteškoće u pronalaženju odgovarajućih dobavljača i poslovnih partnera.

Štrak je rekao da je veličina tržišta važna za njemačke kompanije kada traže dodatna tržišta, uzimajući u obzir njihov potencijal za rast. „Uzimajući u obzir ove faktore, Japan, Južna Koreja i zemlje ASEAN-a su posebno atraktivne za njemačke kompanije."

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније