- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
28. 07. 2025.
16:06 >> 16:03
Čitaj mi:
Demokratiju dosljedno podržava svega 36% građana najvećih zemalja EU
Samo 36 odsto građana u sedam najvećih zemalja Evropske unije (EU) spada među dosljedne pristalice demokratije, dok 64 odsto preferira snažnijeg vođu, pokazalo je danas objavljeno istraživanje Međunarodnog evropskog pokreta.
Istraživanje, koje je obuhvatilo više od 3.500 građana sedam najvećih članica Unije, pokazalo je da 36 odsto ispitanika cijeni pravo glasa i prepoznaje važnost „kočnica i ravnoteža“ u parlamentarnim demokratijama, odnosno sistem podjele vlasti, navodi briselski portal Politiko.
Preostalih 64 odsto navelo je da nisu dosljedni pristalice demokratije i da su skloniji podršci snažnijem vođi, što predstavlja porast u odnosu na prethodne godine, navodi se u izvještaju.
Prema rezultatima istraživanja, demokratske vrijednosti su najsnažnije u Švedskoj, gdje 52 odsto građana podržava demokratiju. U svim ostalim zemljama manje od polovine ispitanika favorizuje ovaj oblik vladavine.
Najmanje dosljednih pristalica demokratije je u Španiji – svega 25 odsto, a slijede Francuska i Rumunija sa po 30 odsto.
Generalni sekretar Međunarodnog evropskog pokreta Petros Fasulas izjavio je za dnevni bilten portala Politiko da je ovako nizak procenat dosljedne podrške demokratiji „zaista zabrinjavajući“.
„To, međutim, ne znači da su naši sugrađani antidemokratski nastrojeni. Ali su razočarani, obespravljeni i frustrirani – a upravo to sije sjeme autoritarizma“, naveo je Fasulas za Playbook.
Rezultati istraživanja podudaraju se s rastućom podrškom populističkim i krajnje desnim strankama širom Evrope, što su potvrdili i rezultati prošlogodišnjih izbora za Evropski parlament, koji su posebno uzdrmali vodeće stranke u Francuskoj i Njemačkoj, piše Politiko.
Ipak, istraživanje je istovremeno pokazalo i postojanje značajne podrške evropskoj saradnji, uključujući podršku Ukrajini, kao i partnerstvima u oblasti odbrane i borbe protiv dezinformacija.
Gotovo 50 odsto ispitanika izjasnilo se za to da EU integriše vojske svojih članica kako bi mogla da odgovori na sve veće prijetnje iz zemalja poput Rusije.
„Podaci pokazuju da je možda vrijeme da se političke elite u Briselu, Parizu, Berlinu i drugdje probude i shvate da evropsku vojsku želi više ljudi nego što su mislili“, poručio je Fasulas.
Коментари0
Остави коментар