- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
15. 09. 2023.
09:31 >> 09:31
SAD
Oko 13.000 radnika stupilo u štrajk u tri automobilske fabrike
Oko 13.000 američkih radnika u automobilskoj industriji stupilo je danas u štrajk jer sindikat i tri kompanije nijesu uspjeli da se dogovore oko povećanja plata.
Članovi sindikata Ujedinjenih radnika auto-industrije (UAW) počeli su štrajk u tri fabrike automobila. U fabrici Dženeral motorsa u Ventzvilu (Misuri) fabrici Ford u Vejnu blizu Detroita (Mičigen), i fabrici džipa Stelantis u Toledu (Ohajo).
To je prvi put u 88-godišnjoj istoriji sindikata da je istovremeno napustio sve tri kompanije pošto su četvorogodišnji ugovori sa kompanijama istekli u 23:59 u četvrtak.
Ako štrajk potraje, moglo bi ponestati vozila na tržištu što bi dovelo do rasta njihovih cijena a prekid rada bi mogao čak i da utiče na predsjedničke izbore sljedeće godine.
UAW je kompanijama tražio da povećaju plate 36 odsto tokom četiri godine. Dženeral motors i Ford su ponudili povećanje od 20 odsto, a Stelantis je ponudio 17,5 odsto.
Pored opšteg povećanja plata, sindikat traži naknade povećanja troškova života, okončanje različitih nivoa plata za fabričke poslove, 32-časovnu sedmicu sa 40 sati plate, vraćanje tradicionalnih definisanih beneficija penzije za novozaposlene, povećanja penzija za penzionere i druge stavke.
Proizvođači automobila kažu da se suočavaju sa nerealnim zahtjevima u vrijeme dok se razvijaju i proizvode nova električna vozila.
Oni su zabrinuti da će troškovi rada toliko porasti da će morati da povećaju cijene autombila iznad automobila koje proizvode strani proizvođači u američkim fabrikama.
Коментари0
Остави коментар