- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
24. 05. 2024.
18:16 >> 18:16
3
Čitaj mi:
STANO O REZOLUCIJI
"Odbijamo svako poricanje ili relativizaciju genocida u Srebrenici"
Portparol Evropske unije (EU) Peter Stano izjavio je da EU kao takva nije članica Ujedinjenih nacija, zbog čega ne može komentarisati pojedinačno glasanje zemalja članica UN-a o rezoluciji o genocidu u Srebrenici.
„Dakle, nije na nama da komentarišemo rezolucije koje su tamo izglasale države članice UN. Kad je riječ o rezoluciji o Srebrenici, to je bila rezolucija, koliko sam shvatio, o određivanju 11. jula kao Dana međunarodnog sjećanja na genocid u Srebrenici“, rekao je Stano.
Naglasio je da je stav EU o genocidu u Srebrenici „vrlo jasan i ponovljen mnogo puta“, kao i da je sadržan u relevantnim zaključcima Evropskog savjeta.
"EU je vrlo jasna u vezi s tim da svake godine odbijamo bilo kakvo poricanje ili relativizaciju onoga što se dogodilo u Srebrenici. Odbacujemo i osuđujemo svaku vrstu dovođenja u sumnju činjenice da se genocid dogodio u Srebrenici“, kazao je Stano.
Prema njegovim riječima, to je činjenica koju su utvrdili međunarodni sudovi i EU „ne prihvata sve aktivnosti koje imaju za cilj omalovažavanje, relativiziranje ili negiranje“ tog genocida.
Mađarska je bila jedina članica EU koja je u četvrtak u Generalnoj skupštini UN-a glasala protiv rezolucije o Srebrenici, dok su se Slovačka i Grčka suzdržale od glasanja.
Govoreći o najavi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da će pokrenuti „razdruživanje“ od BiH, Stano je naveo da su u zaključcima Evropskog savjeta države članice ponovile nedvosmislenu opredjeljenost za evropsku perspektivu BiH kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje.
„Ono što su države članice EU rekle je i da je EU zabrinuta zbog zakonodavstva i inicijativa u Republici Srpskoj, koje su u suprotnosti sa evropskim putem BiH, uključujući secesionističku retoriku i postupke koji dovode u pitanje ustavni poredak zemlje“, naglasio je portparol EU.
Ocijenio je da će "secesionističke ideje ili akcije dodatno izolovati njihove aktere i da će donijeti još više teškoća ljudima koji su taoci autora ovih ideja i akcija".
Коментари3
Остави коментар