Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Region

Б.Б.

25. 04. 2023. 18:58 >> 19:05
2

NEZADOVOLjNI RADOM OHR-A

Protesti u Sarajevu, traže da Šmit smijeni Dodika i onda ode iz BIH

Nekoliko stotina ljudi okupilo se danas ispred zgrade Ureda visokog predstavnika (OHR) u Sarajevu. Povod je nezadovoljstvo potezima visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Kristijana Šmita i najava još jednog korištenja tzv. bonskih ovlašćenja, kao i secesionističke najave Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska, kako su naveli organizatori iz neformalne grupe ReSTART.

Okupljeni su držali transparente s porukama Šmitu da napusti BiH, da povuče ranije nametnute odluke, ali i zahtjevi da opet iskoristi ovlašćenja i nametne "ista rješenja za oba entiteta", Federaciju BiH i Republiku Srpsku, te da smijeni Dodika.

Zatraženo je, pored ostalog, i ukidanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je zaustavljen rat u ovoj zemlji, provođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava koje nalažu izmjene državnog ustava.

Ispisane su i poruke protiv novoformirane koalicije u entitetu Federacija BiH koju su formirali Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) BiH i stranke tzv. Osmorke predvođene Socijaldemokratskom partijom, Narodom i Pravdom i Našom strankom.

Prema tom sporazumu, Stranka demokratske akcije i Demokratska fronta ostale bi u opoziciji.

"Dođem na svake proteste. Ne dam da nam otuđe ovo što je naše, da nam rasparčaju zemlju. Ne valja vlada, ne valja Šmit, ne valja niko od njih. Nek' Šmit ide u svoju zemlju, došao je ovdje samo da nas maltretira", kazao je jedan od demonstranata Ibro Hodžić iz Sarajeva za Radio Slobodna Evropa.

Zgradu OHR-a su osiguravali policajaci. U Sarajevu je počela i sjednica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC), tijela koje je nadležno da daje visokom predstavniku smjernice njegovog rada.

Šmit je ranije tokom dana još jednom pozvao političare da riješe pitanje državne imovine BiH, koje je godinama sporno i zbog čega su ranije najavljene nove blokade rada državnih institucija.

Neformalne grupa građana "ReSTART" organizirala je nekoliko protesta ispred sjedišta OHR-a, a posljednji su održani 31. marta kad su na proteste organizirano došli demonstranti iz nekoliko gradova.

Šmit je na dan izbora u oktobru prošle godine, iskoristivši tzv. Bonska ovlašćenja, nametnuo amandmane na Izborni zakon i Ustav entiteta Federacije BiH.

Protivnici tih izmjena smatraju da se njima ojačala uloga HDZ-a BiH, ali i drugih nacionalnih stranaka u Federaciji BiH. Iz HDZ-a i drugih hrvatskih stranaka podržavaju izmjene iako su uopšteno protiv nametanja bilo kakvih rješenja te, kao i predstavnici stranaka iz Republike Srpske, smatraju da OHR treba zatvoriti.

Пратите нас на

Коментари2

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније