- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
10. 07. 2025.
14:19 >> 14:19
URA podržava izmjene Zakona za povoljniji odlazak vatrogasaca u penziju
Poslanički klub Građanskog pokreta URA podržaće izmjene Zakona o zaštiti i spašavanju kojima se propisuje da pripadnici službe zaštite mogu ostvariti pravo na penziju ako navrše najmanje 50 godina života i 30 godina staža osiguranja, od kojih najmanje 10 godina efektivno provedenih na poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.
Navedeno pravo, kako navode, može se ostvariti na osnovu podnijetog ličnog zahtjeva i uz saglasnost komandira službe zaštite do 31. decembra 2025. godine.
"Imajući u vidu visoku starosnu strukturu pripadnika službe zaštite, veliki broj tih lica bi iskoristio pravo na penziju po povlašćenim uslovima, što bi dovelo do kadrovskog deficita u službi zaštite. Zbog toga je izmjenama Zakona predviđeno i produženje roka za ostvarivanje prava na penziju po povlašćenim uslovima do 31. decembra 2028. godine kako bi se u tekućoj godini spriječio veliki odliv pripadnika službe zaštite i u narednom periodu obučio nedostajući kadar", piše u saopštenju.
Iz URE ističu da su vatrogasci naši istinski heroji koji su nebrojeno puta do sada rizikujući svoje živote spašavali našu imovinu, živote i prirodna bogatstva zbog čega i zaslužuje mnogo povoljnije uslove za odlazak u peniziju.
Zaključuju i da bi država morala pokazati veći obzir prema svima njima, prije svega poboljšati im status, ali i obezbijediti mnogo bolje uslove i opremu koja će im omogućiti efikasnije i bezbjednije gašenje požara koji su, nažalost, sve učestaliji.
Коментари0
Остави коментар