Kako je saopštila načelnica filijale u Budvi, Rajka Lješković, od početka godine više od 11.000 stranih državljana je podnijelo zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad. Pored zahtjeva stranaca, filijala obrađuje i veliki broj zahtjeva za lične dokumente crnogorskih državljana, registraciju motornih i priključnih vozila, kao i izdavanje uvjerenja i preuzimanje dokumenata.
Kako navodi, gužve su naročito izražene u jutarnjim časovima, kada veliki broj stranih državljana podnosi zahtjeve, dok prostorni i kadrovski kapaciteti filijale ostaju ograničeni.
"Sami pristup našoj jedinici nije adekvatan, tako da ako svakodnevno pružimo usluge za 500 stranaka, jasno je da taj prostor mora da se proširi, ali nadam se da će se to uskoro riješiti", dodaje Lješković, prenosi RTV Budva.
Stranci koji žele da dobiju dozvolu za rad u Crnoj Gori moraju prethodno da budu u legalnom boravku, da posjeduju pisanu ponudu poslodavca, uvjerenje o neosuđivanosti iz matične zemlje, dokaze o smještaju, sredstvima za izdržavanje, ljekarsko uvjerenje, polisu zdravstvenog osiguranja, kao i dokaze o kvalifikacijama ukoliko su u pitanju kvalifikovana zanimanja i ukoliko je potrebna nostrifikacija.
Kako bi se olakšalo podnošenje zahtjeva, u toku su upravni dani u mobilnoj kancelariji u Petrovcu, koja će raditi do 1. avgusta, a očekuje se i otvaranje stalne filijale u ovom mjestu.
Iz MUP-a apeluju na građane da, kako bi se izbjegle gužve, ne čekaju kraj roka, 30. septembar, za zamjenu ličnih karata, napominjući da je zahtjeve moguće podnositi svakog radnog dana od 8 do 14 časova.
Коментари0
Остави коментар