- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
09. 07. 2025.
11:00 >> 11:00
Čitaj mi:
Fond prijavio „Hipokrat“ za falsifikovanje izvještaja
Službenici Uprave policije, po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici, više od godinu dana provjeravaju sumnje da je privatna zdravstvena ustanova Poliklinika Hipokrat dostavljala Fondu za zdravstveno osiguranje (FZO) falsifikovane izvještaje o pružanju usluga magnetne rezonance, kako bi stekla uslov da bude isplaćena iz budžeta FZO-a.
Policija postupa po prijavi koju je 27. marta 2024. godine FZO podnio Stanici kriminalističke policije za suzbijanje ekonomskog kriminala, dok su dokumentaciju dostavili 22. novembra prošle godine.
Poliklinika Hipokrat i FZO su 2023. godine potpisale ugovor o pružanju specijalističko-konsultativne i dijagnostičke zdravstvene zaštite iz oblasti radiološke dijagnostike, koji važi od 1. januara 2024. do kraja 2025. godine. Tim ugovorom je omogućeno da se o trošku FZO-a osiguranici snimaju magnetnom rezonancom u privatnoj klinici.
Zbog nedostatka aparata za magnetnu rezonancu i duge liste čekanja FZO godinama šalje pacijente u tri privatne klinike sa kojima ima potpisan ugovor. Osim sa Poliklinikom Hipokrat u Podgorici ugovori su potpisani i sa poliklinikama Konzilijum i Moj Lab.
Javni zdravstveni sistem Crne Gore raspolaže sa četiri aparata za magnetnu rezonancu, od čega se tri nalaze u Kliničkom centru Crne Gore u Podgorici, jedan u Kliničko-bolničkom centru u Beranama dok novi uređaj namijenjen Opštoj bolnici u Baru i dalje nije u funkciji.
Ugovorima sa privatnim poliklinikama definisano je da magnetske preglede osiguranika FZO-a mogu raditi samo ljekari koji su u punom radnom odnosu sa privatnom klinikom, a čija su imena precizirana ugovorom.
Time je izbjegnuta mogućnost konflikta interesa u kojem bi ljekari iz javnih zdravstvenih ustanova, koji učestvuju na konzilijumima na kojima se određuje da li neko treba da ide u privatnu kliniku, radili takve preglede u privatnim ustanovama kroz dopunski rad.
Ugovorom između Hipokrata i FZO-a određena su po tri radiologa i medicinska tehničara koji mogu raditi usluge magnetne rezonance.
Jedan potpis pacijentu, drugi Fondu
U prijavi koju je FZO podnio Upravi policiji, a u koju je BIRN imao uvid, navodi se da Poliklinika Hipokrat nije dostavljala tačne podatke u fakturama za usluge magnetne rezonance. Ugovorom je predviđeno da privatna klinika nadležnoj područnoj jedinici FZO-a jednom mjesečno dostavlja elektronske i papirne fakture o pruženim uslugama, a uz fakturu se prilaže uput izabranog doktora, predlog nadležnog konzilijuma KCCG i izvještaj o pruženim zdravstvenim uslugama, sa potpisom i faksimilom ljekara specijaliste koji je određen ugovorom.
Međutim, u prijavi FZO-a se navodi da su im iz Hipokrata tokom januara i februara prošle godine dostavljali elektronske fakture u kojima je kao glavni radiolog naveden ljekar koji je u izvještajima prikazan samo kao konsultant, dok glavni radiolog iz izvještaja nije naveden u fakturama.
„Navedeno nam ukazuje da je ordinarius (glavni radiolog) u izvještaju naveden samo kako bi faktura bila priznata od strane FZO-a, a samim tim isplaćena sredstva ustanovi, dok je u stvarnosti uslugu pružio ljekar koji nije obuhvaćen ugovorom”, navodi se u prijavi koju potpisuje direktor FZO-a Vuk Kadić.
U prijavi se naglašava da je važno da izvještaj koji je uručen pacijentu mora biti identičan izvještaju koji je dostavljen FZO-u, upozoravajući da u fakturi moraju biti vjerodostojno navedeni podaci iz specijalističkog izvještaja.
„Sve navedeno ukazuje da je u pitanju falsifikovanje izvještaja kako bi isti kroz fakture bili prihvaćeni, a novčana sredstva isplaćena“, piše u prijavi.
FZO je prošlog novembra Upravi policije dostavio izvještaje pregleda magnetnom rezonancom pojedinih osiguranika, koji su oni priložili FZO-u kao dokaz u postupku ostvarivanja prava na privremenu spriječnost za rad.
U prijavi se navodi da je izvještaje pacijenata potpisala dr Žanka Cerović, dok su u izvještajima sa istim brojem protokola i sadržinom koji je poliklinika dostavila FZO-u, potpisani Cerović i glavni radiolog koji je u stalnom radnom odnosu u poliklinici.
Žanka Cerović je predsjednica Ljekarske komore Crne Gore i zaposlena je kao specijalista radiolog u KCCG, a do marta 2023. godine bila je pomoćnica direktora Kliničkog centra. U ugovoru FZO-a i Hipokrata njeno ime se ne nalazi na spisku ljekara koji mogu pregledati pacijente čije troškove plaća FZO.
Iz FZO-a su podsjetili da se prema ugovoru troškovi plaćaju samo ako snimke obrađuje ljekar koji je u punom radnom odnosu sa privatnom klinikom.
„U konkretnom slučaju očigledno je da je FZO-u dostavljen fingirani izvještaj koji nije vjerodostojan i sadržina istog se ne poklapa sa sadržinom primjerka dostavljenog osiguraniku, kako bi se ostvarilo pravo na naplatu navedene usluge od FZO-a“, navodi se u dokumentu.
Cerović je kazala BIRN-u da radi u Hipokratu kao ljekar konsultant uz odobrenje svog primarnog poslodavca (KCCG) u okviru dopunskog rada, “kao uostalom i većina crnogorskih ljekara, pa i sam direktor Fonda za zdravstveno osiguranje (Vuk Kadić)“.
„Uvjerena sam da će se sve okolnosti i činjenice u vezi sa predmetnim slučajem rasvijetliti kroz nadležni zakonski postupak, te da će institucije sistema postupati u skladu sa načelima objektivnosti, pravičnosti i pretpostavke nevinosti“, rekla je Cerović.
Ona je tako odgovorila na pitanje BIRN-a da li je bila glavni radiolog na snimanjima magnetne rezonance i, ako jeste, smatra li to moralnim i opravdanim s obzirom da je istovremno predsjednica Ljekarske komore i zaposlena u KCCG. Upitana je i o pritužbama FZO-a o fingiranim izvještajima.
Cerović je kazala i da nije u mogućnosti da se izjasni o tome da li je zdravstvena ustanova Hipokrat izvršila djelo koje je predmet krivične prijave, budući da će ove činjenice utvrditi nadležni organi.
“Međutim, kao dugogodišnji saradnik ove zdravstvene ustanove, mogu iz svog ličnog i profesionalnog iskustva potvrditi da je riječ o respektabilnoj ustanovi koja je uvijek pokazivala visok stepen profesionalizma, odgovornosti i poštovanja zakonitosti”, kazala je ona.
Iz poliklinike Hipokrat i pored više usmenih obećanja nisu dostavili pisane odgovore na pitanja BIRN-a o prijavi FZO-a.
Dug za 2024. isplaćen kroz arbitražni postupak
Iz FZO-a su kazali BIRN-u da je nakon arbitražnog postupka u kojem su učestvovali predstavnici poliklinike, Ministarstva zdravlja i Ljekarske komore odlučeno da troškovi usluga Hipokrata za 2024. godinu budu isplaćeni.
Ugovorom između FZO-a i poliklinike predviđeno je da se u slučaju eventualnog spora može pokrenuti arbitražna komisija sastavljena od dva predstavnika FZO-a i po jednog predstavnika poliklinike, Ministarstva zdravlja i KCCG, dok se odluka o sporu mora donijeti u roku od 30 dana.
„Na osnovu arbitražnog postupka isplaćena su sredstva za usluge koje su faktički pružene u 2024. godini, za koje su opredijeljena sredstva budžetom za 2024. godinu, dok se pred Upravom policije vodi istraga u pogledu falsifikovanja dokumentacije koja je omogućila protivpravno sticanje imovinske koristi“, naveli su iz FZO-a.
Iz FZO-a su kazali da je, prema njihovoj računovodstvenoj evidenciji, iznos fakturisanih usluga poliklinike Hipokrat u 2024. godini iznosio 491.450 eura. Istakli su i da od Uprave policije očekuju da utvrdi da li je i koliko izvještaja falsifikovano, navodeći da će nakon toga moći da procjene eventualnu štetu. Iz FZO-a tvrde da im se nakon podnijete prijave Uprava policije više nije obraćala tim povodom niti je bilo konkretnih odluka.
Iz Uprave policije kazali su BIRN-u da službenici Stanice kriminalističke policije za suzbijanje ekonomskog kriminala postupaju po prijavi FZO-a, navodeći da se po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici preduzimaju potrebne mjere i radnje.
Iz Osnovnog državnog tužilaštva su kazali da je dat nalog službenicima Uprave policije da prikupe potrebna obavještenja kao i da se preduzimaju sve zakonom predviđene mjere i radnje.
Ponovo poništen tender za nabavku magnetne rezonance
Uprava za kapitalne projekte pokrenula je krajem 2022. godine postupak javne nabavke za nabavku dvije magnetne rezonance za potrebe opštih bolnica u Bijelom Polju i Nikšiću, procijenjene vrijednosti 1,56 miliona eura bez PDV-a. Postupak nikada nije realizovan, a nakon brojnih žalbi i više izmjena tokom postupka konačna odluka o poništenju tendera donesena je u novembru 2024. godine.
Ministarstvo javnih radova je 6. juna objavilo novi tender za potrebe nabavka magnetnih rezonanci opštih bolnica u Bijelom Polju i Nikšiću vrijedan 1,56 miliona eura, ali ga je samo nakon 10 dana poništila. Komisija za sprovođenje postupka odlučila je da treba bitno izmijeniti tehničku specifikaciju nakon što je pristigao određeni broj zahtjeva za izmjenu tenderske dokumentacije.
Коментари0
Остави коментар