Политика

Т.Г. [ РСЕ ]

09. 05. 2023. 19:17   >>  06:24 9

ФОРМИРАНА ЧЕТИРИ ПРЕДМЕТА

Специјални тужилац испитује животни стил функционера

Специјално државно тужилаштво Црне Горе тренутно ради на четири случаја у којима испитује животни стил бивших јавних функционера односно, несклад између њихових зарада, имовине и луксузног живота, потврђено је Радију Слободна Европа (РСЕ).

"У свим случајевима су формирани кривични предмети који су у фази извиђаја", наводи СДТ и прецизира да је томе претходило обавјештење из Агенције за спречавање корупције.

Агенција је од краја 2020. самоиницијативно упоређивала имовинске картоне функционера са доступним базама података у циљи утврђивања несклада између прихода и имовине коју су пријавили пошто актуелни Закон о спречавању корупције нема ту законску норму.

Та норма је дио новог закона који је у форми Нацрта, већ усвојен на скупштинском Одбору за антикорупцију.

"Праћење животног стила обухвата упоређивање пријављених прихода и имовине у односу на потрошачке навике, мјесто становања и имовину јавног функционера, брачног или ванбрачног супружника и дјеце", пише у Нацрту који ће се након расправе наћи пред посланицима.

А управо је животни стил у фокусу четири случаја који су под лупом Специјалног тужилаштва, од којих се два односе на министре бивше власти, један на службеницу полиције и један на одговорно лице из невладиног сектора.

Имовина чланова породице некадашњег министра полиције

У једном од случајева, под лупом СДТ је породица бившег јавног функционера М. Н.

"Агенција је овом тужилаштву, 10. маја 2022. доставила обавјештење којим указује да су поједини чланови породице бившег јавног функционера М. Н. власници непокретне имовине, која не одговара њиховим стварним приходима", наводи Специјално тужилаштво.

Радију Слободна Европа је незванично потврђено да је ријеч о Мевлудину Нухоџићу, некадашњем министру унутрашњих послова, сада посланику Демократске партије социјалиста (ДПС) Мила Ђукановића, која је августа 2020., након три деценије смијењена са власти.

У случају чланова породице Нухоџића Специјално тужилаштво утврђује "постојање основа сумње" да је учињено кривично дјело против службене дужности.

"Прикупљена су обавјештења, подаци и докази од Управе за катастар Будве, Жабљака и Подгорице. Посредством полиције, добијена су обавјештења од М.Н. и његових кћерки, а полицији је дат налог да преко ИНТЕРПОЛ-а изврши провјере и прикупи потребне доказе", пише у одговору СДТ на упит РСЕ.

У имовинском картону Нухоџића који доступан на сајту Агенције за спречавање корупције, нема података о имовини његових кћерки јер према постојећем Закону јавни функционери нијесу дужни да пријављују имовину дјеце која не живе са њима.

У картону се наводи да је власник стана у Подгорици од 71 квадрата, куће од 116 у Бијелом Пољу и више од 11 хиљада квадрата земљишта, док супруга Аида посједује кућу од 160 и двориште од 676 квадрата у Подгорици.

Агенција је у више наврата претходних година саопштавала да је Нухоџић кршио Закон о спречавању корупције не пријављујући комплетну имовину.

Нухоџић реаговао

Нухоџић је за РСЕ потврдио да се ради о имовини његове кћерке Белме, која посједује два стана, у Подгорици од 124, а у Будви од 77 квадрата, док друга кћерка Џенана има 1.000 квадрата земљишта на Жабљаку.

"У фокусу обавјештења које је АСК упутио СДТ-у, налазе се некретнине моје кћерке Белме Гушмировичеве, која је удата већ 14 година и живи у Прагу. Њен супруг је успјешан бизнисмен и власник више ресторана у Чешкој", казао је Нухоџић.

"Што се тиче имовине моје друге кћерке, која је била предмет провјере - ради се о 1.000 квадрата земљишта у општини Жабљак, која је купљена за износ од 3.500 еура у тренутку када је она већ пет година радила и имала добра мјесечна примања", додао је Нухоџић.

Случај бившег министра Кенана Храповића

 

Непријављивањем комплетне имовине, Закон је прекршио и Кенан Храповић, некадашњи министар здравља из Социјалдемократа, коалиционог партнера Ђукановићеве Демократске партије социјалиста.

Специјално тужилаштво, како је потврђено РСЕ, дуже од двије године извиђа животни стил чланова Храповићеве породице односно, ћерке Селме.

До испитивања је дошло након што је Центар за грађанско образовање у априлу 2021. поднио иницијативу Агенцији да се преиспита животни стил породице Храповић након медијских објава које "снажно упућују да чланови те породице имају животне стилове који су далеко изнад пријављених прихода".

До иницијативе ЦГО је дошло након што је Селма на друштвеним мрежама објавила фотографије које свједоче да је у кратком периоду обишла Мајами, Њујорк, Доху и Абу Даби.

Из ЦГО су навели како је видљив раскорак између прилично високих, јавно видљивих трошкова и оног што стоји у имовинском картону које је Храповић поднио Агенцији.

У то вријеме су, према подацима достављеним Агенцији, његови мјесечни приходи као министра били око 2.080 еура.

Храповић за РСЕ није желио да коментарише поступање Специјалног тужилаштва.

Провјераван и стил живота Ђукановићеве супруге

У новембру 2022. Агенција је испитивала и животни стил Лидије Ђукановић, супруге одлазећег предсједника Црне Горе Мила Ђукановића због скупоцјене гардеробе, у којој се појављује у јавности, потврђено је РСЕ у Агенцији.

"Током провјере имовине и прихода јавног функционера Мила Ђукановића, нијесу утврђене неправилности које би довеле до покретања било каквог поступка из домена надлежности Агенције за спрјечавање корупције", пише у одговору Агенције.

Према доступним подацима на сајту Агенције, Лидија Ђукановић је тада имала мјесечна примања око 925 еура, а Ђукановић плату од 2.202 еура.

До провјере је дошло након што је Ђукановићева супруга на протесту опозиције испред Парламента у новембру 2022. носила Диоров прслук који је према подацима са сајта те модне куће коштао 4.200 еура.

Међу бројним реакцијама на Твитеру била је и осуда Јакова Милатовића, који је у априлу изабран за предсједника Црне Горе, а који је написао да "прслук кошта 10 минималних зарада".

И полицајци под лупом

У међувремену је Министарство унутрашњих послова саопштило да ће и животни стил полицијских службеника бити на провјери, а њиховом имовином ће се бавити Посебна јединица полиције.

Та јединица ће контролисати приходе полицијских функционера и службеника, њихов, и животни стил брачних и ванбрачних супружника, дјеце, али и блиских рођака или пријатеља.

Да су се неки црногорски полицајци енормно обогатили говоре и подаци Еуропола достављени Црној Гори "о једном броју полицајаца који на рачунима имају преко 50 милиона евра" што је недавно потврдио Зоран Миљанић, министар за борбу против корупције.

"Подаци су означени као тајни, са њима се не смије баратати у јавности, због неповјерења према одређеним особама у безбједносном сектору", казао је Миљанић за Телевизију Црне Горе.

Шта доносе измјене закона

Новина у Нацрту закона је и да ће јавни функционери од сада морати да пријављују имовину за све чланове породице, без обзира да ли живе с њима. Под лупом ће бити и имовина у земљи и иностранству, те банкарски подаци без тражења сагласности.

Предлагач закона саматра да се овом допуном закона Агенцији обезбјеђују нове законске могућности да прати и дјелује у случају "уочених значајних дискрепанци између могућег екстравагантног начина животна" јавног функционера и његове породице у односу на њихове званичне приходе и имовину.

"Увођење ове категорије и давање надлежности Агенције да испитује животни стил омогућиће бољи рад Агенције", саопштио је Лазар Грдинић из Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС), која годинама испитује случајеве високе корупције.

Из МАНС-а су оцијении да извјештаји Агенције за спрјечавање корупције показују да је занемарљив досадашњи број јавних функционера чији је сумњиви животни стил детаљно испитиван.

Пратите нас на

Коментари 9

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије