- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
25. 04. 2016.
08:16 >> 08:01
2
ANALIZA
Bojkot izbora - neuspješna strategija
Izbori u Tivtu pokazali su da stranke koje su se i ovoga puta odlučile na bojkot izbora nijesu izvukle pouke iz nekih sličnih ,,akcija“ iz nedavne prošlosti, ocjenjuje Pobjeda.
Nedavne lokalne izbore u Tivtu bojkotovali su Demokratski front, Demos, Demokrate i Gra- đanski pokret URA, jedan broj političkih partija koje imaju predstavnike u državnom parlamentu. Međutim, uprkos bojkotu, na izbore je izašlo rekordnih 70 odsto biračkog tijela. Demokratska partija socijalista je osvojila apsolutnu vlast u ovoj primorskoj opštini i u odnosu na prethodne izbore značajno uvećala snagu. Sa podrš kom od skoro 45 odsto od izašlih birača Demokratska partija socijalista je osvojila apsolutnu vlast, jer je od 34 mandata u parlamentu Tivta osvojila 17.
Izbori u Tivtu pokazali su da stranke koje su se i ovoga puta odlučile na bojkot izbora nijesu izvukle pouke iz nekih sličnih ,,akcija“ iz nedavne prošlosti.
Slično se desilo i na lokalnim izborima za gradonačelnika Kotora, koji su održani 8. novembra 2009. godine. Tada su tri najjače opozicione partije u Crnoj Gori Socijalistička narodna partija, Nova i Pokret za promjene odlučili da bojkotuju izbore.
Najavljivali su da će te godine biti još sličnih poteza prilikom izbora za odbornike Skupštine opštine Cetinje 22. novembra, a za odbornike SO Mojkovac 6. decembra. Zanimljivo je da je ovu ideju o napuštanju institucija sistema i bojkotu svih budućih izbora, na svom internet blogu, opoziciji prvo preporučio Slavko Perović, bivši lider Liberalnog saveza Crne Gore. Razlog za bojkot je, prema njihovim riječima, bio što ,,vladajuća koalicija godinama pobjeđuje zloupotrebom državnih resursa i uz direktno učešće bezbjednosnih službi i kriminalnih organizacija.
“Bojkot lokalnih izbora je prvi korak. Ako uspijemo da bojkotujemo izbore u ova tri grada, neophodno je da napravimo širi front koji bi imao viši politički cilj. To ne može opozicija sama, za to je potrebna sva crnogorska demokratska javnost i razumijevanje međunarodne javnosti”, najavio je tada realizaciju ove ideje lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević.
Dugo su opozicione vođe pregovarale. Razgovarali su na tu temu čak i sa predsjednikom države i upozorili ga da ,,ako se stanje ne popravi“ odlučno idu u bojkot. Međutim, priča o bojkotu izbora završila se tako što je opozicija bojkotovala izbore u Kotoru, dok su na Cetinju snage sa vladajućom koalicijom odmjerile Socijalistička narodna partija i Narodna stranka.
SNP je na najvećem iskušenju bila u Mojkovcu, gradu u kojem je na prethodnim lokalnim izborima 2005. osvojila 14 mandata i uz pomoć SNS-ova dva odbornika imala većinu u Skupštini opštine.
Zbog toga je SNP iskočila iz razgovora o bojkotu i odlučila da nastupi na ovim izborima. Tako su lokalne izbore u Mojkovcu bojkotovali, pored Pokreta za promjene, i Nova srpska demokratija i Demokratska srpska stranka. U Kotoru kandidatkinja DPSa Marija Ćatović ubjedljvo je pobijedila protivkandidata iz Liberalne partije Crne Gore Andriju Popovića. Dio opozicije je smatrao bojkot uspješnim jer je izlaznost bila oko 42 odsto upisanih birača. Međutim, pobjednik je vladao narednih pet godina.
Коментари2
Остави коментар