Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

V.N. [ Mina ]

05. 12. 2025. 11:43 >> 11:43

Crna Gora ubrzava usklađivanje s EU i modernizuje platne sisteme

Guvernerka Centralne banke (CBCG), Irena Radović, predstavila je na Samitu EU – Zapadni Balkan u Briselu ključne reformske iskorake Crne Gore, posebno ističući sprovođenje ubrzanog procesa usklađivanja sa pravnom tekovinom Unije i modernizaciju platnih sistema.

„Ovim iskoracima doprinosimo integrisanju Crne Gore u evropski finansijski prostor prije njenog punopravnog članstva u EU, obezbjeđujući sigurnije, brže i kvalitetnije finansijske usluge građanima i efikasnije i jeftinije poslovanje privredi“, kazala je Radović na panelu posvećenom ekonomskom rastu, investicijama i otpornosti.

Iz CBCG je saopšteno da je ovogodišnji samit okupio preko 200 ključnih aktera iz Evrope i regiona, posvećenih produbljivanju saradnje, ekonomskom rastu i bržoj integraciji regiona u EU.

Posebno je ukazano na izazove s kojima se suočavaju mala i fragmentisana tržišta Zapadnog Balkana, uz ocjenu da produbljena regionalna ekonomska saradnja i zajedničke inicijative predstavljaju važnu razvojnu šansu za jačanje konkurentnosti i otpornosti nacionalnih ekonomija.

Naglašeno je da programi koji podstiču integraciju tržišta, harmonizaciju pravila i mobilnost kapitala mogu značajno ubrzati ekonomski rast cijelog regiona.

„Radović je podsjetila da modernizacija finansijskog sistema, digitalizacija platnih servisa, SEPA i TIPS, kao i jačanje prudencijalnog okvira, predstavljaju strateške prioritete koji doprinose snažnijoj otpornosti sistema, stvaranju povoljnijeg ambijenta za investicije i jačanju povjerenja građana i tržišta“, saopšteno je iz CBCG.

Tokom posjete Briselu, Radović je razgovarala sa predstavnicima Evropske komisije (EK), Evropskog savjeta i partnerskih institucija o daljem jačanju saradnje u oblasti iz Poglavlja 4, 9 i 17, kao i koracima koji doprinose integraciji Crne Gore u jedinstveno evropsko finansijsko tržište.

Poseban akcenat stavljen je na dinamiku reformi koje unapređuju stabilnost i otpornost finansijskog sektora i ubrzavaju napredak u procesu pristupanja EU i ESCB.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније