- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
06. 10. 2025.
20:05 >> 20:17
Radović: Primjenom SEPA plaćanja uštedjećemo 14 miliona godišnje i učiniti privrednike konkurentnijim
Guvernerka Centralne Banke Crne Gore Irena Radović kazala je da će primjenom SEPA plaćanja građani imati višestruko jeftinije i sigurnije transakcije, a crnogorska ekonomija će godišnje uštedjeti 14 miliona eura.
Istakla je da će građani moći da šalju i primaju novac prema 40 zemalja Evrope i ostvariće prava na višestruko jeftinije i sigurnije transakcije.
„Transakcije za međunarodne transfere prema zemljama SEPA zone, za fizička lica od sjutra će biti besplatne, za transakcije do 20.000 eura one su 1,99 eura, a u odnosu na prethodni period kada je cijena transakcije bila 73,4 eura, zaista se vidi kolika će biti ušteda za građane i privrednike“, kazala je Radović.
Istakla je da će ovaj način plaćanja posebno biti značajan za male izvoznike i crnogorske biznise koji će postati konkurentni jer će njihova plaćanja biti jeftinija.
„Na osnovu ovih reformi u crnogorskoj ekonomiji i džepovima građana i privrede će godišnje ostajati punih 14 miliona eura. Tako da se radi o velikom iskoraku“, kazala je Radović.
Naglasila je da će na ovaj način crnogorski privrednici imati laganiji pristup tržištu EU, mnogo brže će se izvršavati transakcije, a samim tim se ostvaruju velike uštede i mnogo veći stepen povjerenja međunarodnih dobavljača što je veliki iskorak za povećavanje konurentnosti i izvoznog potencijala Crne Gore.
Apelovala je na privrednike i građane da više koriste mobilno bankarstvo.
"Svaka banka je obavezna da obezbijedi korisniku adekvatan nivo usluge i uputi ukoliko traži plaćanje u SEPI", kazala je Radović i dodala da rade na poboljšanju usluga.
Planira se uvođenje radnih dana tokom praznika i za dane vikenda, rekla je ona.
Коментари0
Остави коментар