- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
19. 12. 2016.
12:35 >> 12:26
3
OZNAKA KVALITETA
Njeguški pršut prvi zaštićeni proizvod
Njeguški pršut prvi je crnogorski proizvod koji je nacionalnim zakonodavstvom zaštićen kao oznaka kvaliteta, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Kako navode, prvi zaštićen proizvod za Crnu Goru predstavlja značajan korak na putu zaštite malih proizvođača i tradicionalnih metoda proizvodnje, kao i zaštite od zloupotreba i imitacija u sektoru proizvodnje hrane. Proceduru zaštite pokrenulo je i u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja uspješno realizovalo Udruženje proizvođača njeguških specijaliteta sa Cetinja.
"Proizvod koji će nositi zaštićen naziv „Njeguški pršut“ definisan je kao trajni suhomesnati proizvod od svinjskog buta bez nogice, sa kosti, kožom i potkožnim masnim tkivom, bez karličnih kostiju, suvo soljen morskom solju, dimljen sporim sagorijevanjem suvog bukovog drveta i podvrgnut procesu sušenja i zrenja u trajanju od najmanje devet mjeseci. Prema proizvođačkoj specifikaciji poizvod koji se može označiti kao „Njeguški pršut“ moguće je proizvoditi na teritoriji Njeguša. Unutar Njeguša uključena su sledeća sela: Dugi do, Erakovići, Raićevići, Kopito, Vrba, Mali i Velji Zalazi, Žanjev do, Mirac i Majstori, kao i zaseoci: Bukovica, Podi, Velji kraj, Čavori i Krstac", navode u saopštenju.
Navode da Njeguški pršut ima dugu reputaciju na crnogorskom i drugim tržištima.
"Zaštita ovog naziva kao geografske oznake prvi put je bila pokrenuta u Saveznom zavodu za intelektualnu svojinu državne zajednice Srbije i Crne Gore. Od sticanja nezavisnosti Crne Gore uloženi su napori da se proizvod zaštiti i po važećem zakonodavstvu usaglašenom sa EU standardima. Intenzivno se radilo na edukaciji proizvođača koji brzo usvojili nova znanja i pripremili se za novi oblik zaštite. Osnovni motiv proizvođačima sa Njeguša bila je zaštita od zloupotrebe naziva 'Njeguški pršut' na tržištu, posebno reputacije koja je navedenim proizvođačima donijela značajne benefite, kroz veću cijenu na tržištu", piše u saopštenju.
Podsjećaju da je Udruženje proizvođača njeguških specijaliteta sa Cetinja zvanično 29. februara ove godine pokrenulo proceduru zaštite naziva, tako što su Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja dostavili zahtjev za registraciju geografske oznake za "Njeguški pršut".
"Uslijedila je zahtjevna procedura razmatranja usklađenosti priloženog zahtjeva sa Zakonom o oznakama porijekla, geografskim oznakama i oznakama garantovano tradicionalnih specijaliteta poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda. Nakon pozitivne oscjene od strane Ministarstva, u oktobru su u Službenom listu objavljeni Zahtjev i Proizvođačka specifikacija 'Njeguškog pršuta'. Nakon isteka roka za prigovor, predviđenog prema proceduri, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja zvanično je u Službenom listu objavilo zaštićenu geografsku oznaku 'Njeguški pršut'", dodaju u saopštenju.
Ističu da u procesu zaštite, najzahtjevniji dio predstavlja pisanje adekvatne "Proizvođačke specifikacije".
"U tom osnovnom dokumentu do detalja se opisuje proizvod i način proizvodnje. To moraju biti proizvod koji ima dokazanu reputaciju i istoriju, a specifičnost proizvoda mora biti uslovljena geografskim okruženjem, vještinama ili dokazanom tradicionalnom metodom proizvodnje", zaključili su u saopštenju.
Коментари3
Остави коментар