- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
27. 02. 2025.
14:07 >> 14:08
Nabavljeni dronovi za efikasnije praćenje stanja šuma i zaštićenih područja
Dronovi koji će donijeti mogućnost za bolji nadzor i bržu reakciju na prijetnje kao što su nelegalna sječa, požari, degradacija staništa i klimatske promjene, dodijeljeni su danas Ministarstvu poljoprivrede, šumarstava i vodoprivrede, odnosno Javnom preduzeću za nacionalne parkove i parkovima prirode Orijen i Komovi.
U prostorijama Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS) organizovan je događaj povodom predaje dronova i prateće opreme Ministarstvu poljoprivrede. Potpisana je potvrda o prenosu vlasništva između Fonda za zaštitu životne sredine (Eko-fonda) i MPŠV, kao i Memorandum o saradnji između MPŠV i Javnog preduzeća za nacionalne parkove (JPNP) i upravljača parkova prirode Komovi i Orjen.
Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić kazao je da je ova oprema napravljena u okviru projekta GEF 7 – „Integrisanje biodiverziteta u sektorske politike i prakse i jačanje zaštite biodiverziteta u Crnoj Gori“, koji je započeo u martu 2023. godine.
Kako navode u Ministarstvu ekologije, dronovi će uz prateću opremu, donijeti mnogo mogućnosti za bolji nadzor i bržu reakciju na prijetnje kao što su nelegalna sječa, požari, degradacija staništa i klimatske promjene.
"Oni će nam pomoći da efikasnije pratimo stanje naših poljoprivrednih površina, šuma i zaštićenih područja. Takođe, što je posebno važno, biće na raspolaganju i kolegama iz JPNP, kao i kolegama iz parkova prirode Komovi i Orjen, koji će ih koristiti u zaštiti ekosistema u periodima kada Ministarstvo poljoprivrede ne koristi ovu opremu", naveo je Ćulafić.
Prema njegovim riječima, kroz projekte kao što je ovaj, i uz podršku Eko-fonda i Kancelarije Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), postavljaju se temelji za integraciju naprednih tehnologija u zaštitu biodiverziteta.
"Od digitalnih oznaka za praćenje stanja stabala u NP Prokletije, preko feromonskih zamki za borbu protiv potkornjaka u NP Prokletije i NP Durmitor, pa sve do dronova koji sada postaju dio našeg sistema za monitoring, pokazujemo kako tehnologija može da bude od velike pomoći u očuvanju prirodnih bogatstava", kazao je ministar.
Dodaje da saradnjom i inovacijama se može osigurati da šumski ekosistemi i zaštićena područja ostanu zdravi i zaštićeni i za generacije koje dolaze.
Generalni direktor u MPŠV Marko Radonjić zahvalio je MERS i Eko-fondu na podršci i saradnji.
"Naš cilj je jasan, da zajedno sa vama stvaramo sistem u kojem će većina terenskih kontrola biti digitalizovana. Smatram da je digitalizacija neophodan korak ne samo za unaprjeđenje sektora, već i za ispunjenje EU kriterijuma za pristup Fondu za garancije i razvoj naprednog monitoring sistema. Zajedničkim snagama gradićemo modernu i održivu poljoprivredu koja će ispuniti potrebe svih građana i doprinijeti napretku naše zajednice", istakao je Radonjić.
Direktor Eko-fonda Draško Boljević kazao je da je ova saradnja način i model kako treba da rade državne institucije.
"Ovo je simbioza i zajednički efekat i doprinos svih nas", poručio je Boljević, navodeći da će Eko-fond pružiti maksimalnu podršku svakoj ovakvoj ideji.
Događaju su prisustvovali državni sekretar MERS-a Zoran Dabetić, v.d. sekretara Opštine Kolašin Milovan Vlahović, direktor Parka prirode Komovi d.o.o. iz Andrijevice Milan Marsenić, zamjenica direktorke Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice Katarina Božović i direktorica JPNP Marinela Đuretić.
Коментари0
Остави коментар