Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Nina Verkhojzer  [ DW ]

12. 03. 2025. 12:07

Čitaj mi:

Njemačka želi da ojača odbranu, ali Bundesveru nedostaje vojnika

Bundesver bi trebalo da raste, ali do 2024. broj vojnika se zapravo smanjio

Trenutno u njemačkoj vojsci Bundesveru služi oko 181.000 vojnikinja i vojnika – to je suviše malo ako se ima na umu cilj od 203.000. Za Evu Hegl, koja je gotovo pet godina povjerenica Bundestaga za vojsku, to je problem koji postoji već čitav niz godina. Ali on sada postaje sve ozbiljniji.

U aktuelnoj svjetskoj situaciji „važnije je nego ikada da imamo potpuno spreman Bundesver“, rekla je Hegl prilikom predstavljanja godišnjeg izvještaja za 2024. godinu. Iako je stanje s opremom i naoružanjem poboljšano, broj vojnika je čak blago opao. „Bundesver se smanjuje i stari“, konstatuje Hegl. „Taj trend hitno treba zaustaviti i preokrenuti.“

Više kandidata, ali i mnogo odustajanja

Kako bi pridobio novo osoblje, Bundesver ne preza ni pred čim: postavlja velike reklamne plakate u njemačkim gradovima i prikazuje svakodnevni život vojnikinja i vojnika na društvenim mrežama. To budi interesovanje – broj prijava u 2024. je porastao. Ali, mnogi regruti odustaju. Svaki četvrti napušta Bundesver već u prvih šest mjeseci.

Reklama za Bundesver na tramvaju u Berlinu

Jedan od razloga visoke stope odustajanja je želja za službom u blizini rodnog mjesta, objašnjava njemačka povjerenica za vojsku. Bundesver to ne može uvijek da omogući. Ali, problemi pogađaju i vojnike koji su već duže u službi: ne može svima da se ponudi produženje ugovora ili željena pozicija profesionalnog vojnika, jer jednostavno nema dovoljno mjesta. „Gubimo dobre ljude“, žali se Hegl. Po pitanju osoblja Bundesver „mora znatno da pojača napore“, kaže.

„Obavezni vojni rok bi preopteretio Bundesver“

Da li bi ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka, o čemu se trenutno raspravlja u Njemačkoj, moglo da riješi problem s nedostatkom osoblja? Hegl smatra da nije dobra ideja ponovo aktivirati opštu vojnu obavezu, koja je 2011. suspendovana i prema kojoj su svi mladići jednog godišta morali da služe vojni rok. „To bi preopteretilo Bundesver“. Za to, kako objašnjava, „nema dovoljno smještajnih kapaciteta, nema dovoljno opreme i, što je najvažnije, nema dovoljno instruktora i instruktorki“.

U godišnjem izveštaju ona pruža neulepšanu sliku stanja u Bundesveru: Eva Hegl, poverenica Bundestaga za pitanja nemačke vojske

Hegl se zalaže za obaveznu „društvenu godinu“ za sve mlade muškarce i žene, koja bi mogla da se odradi ili u Bundesveru ili u socijalnim ustanovama. Osim toga, ona podržava koncept ministra odbrane Borisa Pistorijusa (SPD), koji se bazira na dobrovoljnosti. Prema tom planu, i mladići i djevojke bili bi registrovani.

Na osnovu upitnika koji mladići moraju, a djevojke mogu da ispune, odabrao bi se određeni broj odgovarajućih kandidata. Zbog raspada koalicione vlade (tzv. „semafor-koalicije“), taj plan nije sproveden, ali bi nova vlada mogla ponovo da ga uzme u razmatranje.

„Bundesver ima premalo svega“

Dok je situacija s regrutovanjem ljudi teška, opremljenost Bundesvera se, prema izvještaju povjerenice Bundestaga za vojsku, poboljšala. To se odnosi kako na ličnu opremu vojnika, tako i na moderna borbena sredstva. Poboljšanja su omogućena zahvaljujući posebnom fondu od sto milijardi eura, koji je Bundesver dobio nakon ruskog napada na Ukrajinu 2022. godine. Tim sredstvima uglavnom je kupljeno oružje koje je brzo bilo dostupno na tržištu, poput borbenih aviona, helikoptera i tenkova.

Ali, taj poseban fond, finansiran zaduživanjem, sada je uglavnom već potrošen. Prema mišljenju povjerenice potreban je dodatni novac: „Bundesver i dalje ima premalo svega“, kaže. Još uvijek nedostaje ispravna velika oprema i rezervni djelovi, navodi se u izvještaju. To je djelimično posljedica isporuke vojne opreme Ukrajini.

Bundesver i dalje ima velike nedostatke kada je reč o opremi za dronove

Dodatna ulaganja su potrebna, između ostalog, u dronove i odbranu od dronova. Nedostaci postoje i kada je riječ o satelitskim sistemima, protivvazdušnoj odbrani, kao i u digitalizaciji.

U izvještaju vojne povjerenice na 183 stranice nabrojani su mnogi problemi koji bi morali da se otklone – recimo, kasarne s prostorijama koje je zahvatila buđ. „Imamo kasarne u kojima kao da decenijama ništa nije mijenjano“, žali se Hegl. Dodatna sredstva sada bi prvenstveno trebalo da se ulože u zapošljavanje osoblja i poboljšanje infrastrukture, a ne samo u kupovinu oružja.

Ključna tema u pregovorima o novoj vladi

S obzirom na to da više nije sigurno da li su Sjedinjene Države još uvijek pouzdan partner NATO-saveza, jačanje Bundesvera igra važnu ulogu u pregovorima između Demohrišćana (CDU/CSU) i Socijaldemokrata (SPD) o formiranju nove njemačke vlade. Kako bi se obezbijedila finansijska sredstva za buduće troškove odbrane, predlaže se izuzeće od pravila o ograničenju zaduživanja („dužničke kočnice“).

Kao vojna povjerenica, Eva Hegl nadzire poštovanje osnovnih prava vojnikinja i vojnika. Istražuje pritužbe i nenajavljeno posjećuje jedinice. Vojnici mogu direktno da joj se obrate, bez posredovanja svojih starešina. To pravo oni rado koriste: u 2024. godini, vojna povjerenica dobila je 2.467 ličnih predstavki u svojoj berlinskoj kancelariji.

*ovaj članak je najprije objavljen na njemačkom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније