- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
25. 09. 2024.
09:55 >> 09:57
POČINJE PROJEKAT „BORANKA”
Zazelenimo požarišta Crne Gore
Savez izviđača Crne Gore najavljuje početak najveće akcije pošumljavanja opožarenih područja u našoj zemlji pod nazivom „Boranka". Akcije će početi u oktobru i novembru na planini Vojnik kod Nikšića, gdje će se u ukupno pet navrata posaditi između 35.000 i 50.000 sadnica.
Ova inicijativa, koja se realizuje uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Hrvatske i Uprave za šume Crne Gore, ima za cilj obnovu šumskih ekosistema uništenih požarima u proteklom periodu.
“Akcije će započeti u oktobru i novembru na planini Vojnik kod Nikšića, gdje će se u ukupno pet akcija posaditi između 35.000 i 50.000 sadnica. Plan je da se, u narednim godinama, ovaj broj značajno poveća kroz akcije koje bi se realizovale dva puta godišnje u mjesecima ranog proljeća i kasne jeseni”, navodi se u saopštenju Saveza izviđača.
Ističu da šume Crne Gore nisu samo prirodni resurs, već su i simbol naše borbe protiv klimatskih promena, kao i garant zdravijeg i ljepšeg okruženja za buduće generacije.
“Požari koji su uništili šume širom naše zemlje ostavili su za sobom pustoš, ali kroz ovaj projekat, cilj nam je da te šume ponovo ožive. Projekat „Boranka“ pruža mogućnost svakom pojedincu da učestvuje, bilo kroz direktno učešće u sadnji, donacijama, ili sadnjom virtuelnog drveta putem platforme boranka.me. Vaše virtuelno drvo posadiće volonteri BORANKE”, mavodi se u saopštenju.
Izviđači, kao dugogodišnji čuvari prirode, preuzimaju odgovornost da ovu akciju sprovode u kontinuitetu tokom narednih 10 godina, što će, kajko su naveli, omogućiti da naše opožarene planine dobiju nove šume koje donose brojne ekološke, ekonomske i društvene benefite za cijelu zajednicu.
“Uz podršku Uprave za šume Crne Gore, ovaj projekat teži ne samo kvantitativnoj obnovi, već i kvalitetnom pošumljavanju koje će osigurati dugotrajan oporavak naših šumskih površina. Važno je napomenuti da sadnja ne znači samo vraćanje drveća, već obnavljanje života u cijelom ekosistemu – zaštitu šumskih zemljišta, očuvanje biodiverziteta i unapređenje kvaliteta vazduha”, navodi se u saopštenju.
Kako se uključiti?
Svi građani, volonteri i društveno odgovorne kompanije pozvani su da se priključe akciji putem prijava na sajtu boranka.me.
“Nakon registracije, volonteri će dobiti sve neophodne informacije i uputstva o planiranim aktivnostima. Projekat „Boranka“ omogućava svima da budu dio ove priče, bilo kroz fizičko prisustvo na akcijama sadnje, doniranjem sadnica ili simboličnom sadnjom virtuelnog drveta.”
Projekat „Boranka" realizuje se uz veliku podršku Evropske unije u Crnoj Gori, Ministarstva vanjskih poslova Hrvatske, Ministarstva odbrane Crne Gore, Vojske Crne Gore, Opštine Nikšić, kao i brojnih partnera, među kojima su NLB Banka, Lovćen osiguranje, Podravka grupa, INA Crna Gora, Mimond Travel, Aqua Bianca, Forthing i Bread i Pita.
„Boranka nije samo ekološki projekat – ona je poziv na zajedništvo, solidarnost i odgovornost prema budućnosti. Pozivamo sve građane da nam se pridruže i postanu dio misije obnove naših šuma. Svako zasađeno drvo je korak ka zelenijoj, zdravijoj i održivoj Crnoj Gori”, zaključili su iz Saveza.
Коментари0
Остави коментар