Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Samir Huseinović (Sarajevo)  [ DW ]

28. 03. 2025. 10:44

Čitaj mi:

Dodik stigao u Srbiju?

Milorad Dodik na konferenciji u Jerusalimu

Avion Vlade Republike Srpske, koji je sinoć poletio iz Tel Aviva, navodno je, kako piše sarajevski portal Kliks, sletio u Beograd. Pretpostavlja se da je među putnicima u avionu bio i Milorad Dodik, koji je u BiH tražen zbog napada na ustavni poredak. Predsjednik RS ranije je najavio da se u Bosnu i Hercegovinu vraća sljedeće nedjelje, ali očigledno je napustio Izrael prije nego što je Interpol donio odluku o eventualnom raspisivanju međunarodne potjernice za njim.

Dodik je u Jerusalimu prisustvovao konferenciji o borbi protiv antisemitizma, što je izazvalo oprečne izvještaje u medijima. Prema pisanju izraelskog lista „Izrael Hajom“, Dodik je napustio konferenciju nakon što su mu izraelski zvaničnici stavili do znanja da nije dobrodošao.

„Nepoželjan gost“

„Jerusalim Post“ prenosi Dodikovu izjavu u kojoj navodi da se osjećao kao nepoželjni gost. „Došao sam u Izrael da govorim protiv antisemitizma, a umjesto toga sam doživio da budem nepoželjan gost“, rekao je Dodik u intervjuu za taj list, što su prenijeli mnogi mediji u BiH.

Mediji pod Dodikovom kontrolom u RS, međutim, izvještavaju da je Dodikova posjeta Izraelu bila „uspješna“ i demantuju da je on ranije napustio konferenciju. TV-izvještaji su zabilježili Dodikov pokušaj da na konferenciji sjedi uz izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, ali je predsjednik RS zamoljen da se premjesti na drugo mjesto.

„Izraelci se neće petljati u naše stvari“

Medijski izvještaji i komentari na društvenim mrežama pojačali su kontroverze oko Dodikovog boravka u Izraelu, posebno u svijetlu mogućeg raspisivanja međunarodne potjernice. Njegovo prisustvo na skupu u Jerusalimu izazvalo je negodovanje među pojedinim jevrejskim zajednicama i organizacijama, koje su dovele u pitanje prikladnost njegovog učešća na događaju posvećenom borbi protiv antisemitizma, a razlog je Dodikovo negiranje ratnih zločina u BiH, odnosno genocida u Srebrenici.

Diplomat BiH Slobodan Šoja komentarisao je za DW medijske navode o „ranijem odlasku“ Dodika sa konferencije i rekao da su Izraelci „hladnokrvno“ reagovali, nakon što su dobili informaciju da je protiv njega pokrenuta procedura za raspisivanje crvene potjernice.

„To je daleko od diplomatskog skandala“, kaže Šoja, jer je Dodik, prema njegovim riječima, „nebitan“. „Jedino što je bitno jeste da je Dodikov manevarski prostor sve manji, a kraj sve bliže“", kaže Šoja.

Čeka se odluka Interpola

Uoči Dodikovog odlaska u Izrael, pravosuđe BiH uputilo je Interpolu zahtjev za raspisivanjem međunarodne potjernice za predsjednikom RS i predsjednikom Narodne skupštine RS, Nenadom Stevandićem. Prema potjernici BiH, Dodik i Stevandić traženi su zbog napada na ustavni poredak BiH.

U obrazloženju za raspisivanje međunarodne potjernice navodi se da su Dodik i Stevandić, koristeći svoje položaje u RS, izbjegli zakonom propisane procedure granične kontrole, prešli državnu granicu i napustili BiH. Kako se Stevandić vratio u Banjaluku, a Dodik otputovao u Izrael, pravosuđe je zaključilo da se oni u bilo kojem trenutku mogu nalaziti u inostranstvu, što je bio osnov za izdavanje zahtjeva za međunarodnom potjernicom.

Srbija neće hapsiti Dodika?

Interpol trenutno provjerava usklađenost zahtijeva BiH sa Statutom i Pravilima međunarodne policije. Ako se utvrdi da zahtjev zadovoljava propisane uslove, Interpol raspisuje tzv. „crvenu potjernicu“. Važno je napomenuti da Interpolova potjernica nije nalog za hapšenje, već obavještenje državama-članicama o tome da se određena osoba potražuje. Odluka o hapšenju i eventualnom izručenju tražene osobe ostaje u nadležnosti svake pojedinačne države-članice, koja postupa u skladu sa svojim nacionalnim zakonodavstvom.

Potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić, izjavio je da su Dodik i Stevandić državljani Srbije, da međunarodne potjernice još uvijek nisu prošle kontrolu Interpola u pogledu ispunjenosti uslova za njihovo objavljivanje, pa stoga ne predstavljaju osnov za postupanje. Interpol Beograd uputio je Generalnom sekretarijatu Interpola protestnu notu zbog zahtjeva za raspisivanjem potjernica, navodeći da je zahtjev iz BiH „politički motivisan“.

Rizici i složenost mogućeg hapšenja

Nakon što je Sud BiH izdao centralnu potjernicu za predsjednikom RS Miloradom Dodikom, postavilo se pitanje kako je on napustio teritoriju BiH. Prema dostupnim informacijama, Dodik je 24. marta 2025. godine prešao granični prelaz Rača, najvjerovatnije automobilom u pratnji više vozila, ili helikopterom.

Granična policija BiH pokrenula je internu istragu o okolnostima tog prelaska. Postavlja se pitanje da li su službenici namjerno omogućili Dodiku prolazak ili nisu imali pravovremene informacije o njegovom kretanju.

U slučaju da Dodik odluči da se avionom vrati u BiH, tačnije u Banjaluku, stručnjaci za bezbjednost navode da bi Agencija za pružanje usluga u vazdušnom saobraćaju BiH (BHANSA) mogla, na osnovu odluke nadležnih pravosudnih organa da traži preusmjeravanje leta.

Uloga međunarodnih snaga

Ako bi Dodik odlučio da se iz Srbije vrati u BiH kopnenim putem, njegovo hapšenje zavisilo bi od efikasnosti Granične policije BiH i drugih policijskih agencija te zemlje. S obzirom na prethodne propuste pri njegovom odlasku, postavlja se pitanje da li bi sada bile preduzete adekvatne mjere za njegovo privođenje.

Što se tiče međunarodnih snaga poput NATO i Eufora, njihova uloga u unutrašnjim pravosudnim pitanjima BiH je ograničena. Primarna misija im je održavanje bezbjednog i stabilnog okruženja. Prema nekim procjenama, međunarodne snage reagovale bi tek u slučaju eskalacije koja bi ugrozila bezbjednost u zemlji. Ali, djelovanje NATO i Eufora u konkretnim slučajevima moglo bi da bude regulisano i posebnim odlukama Brisela.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније