- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
31. 03. 2025.
07:59 >> 08:00
1
Upis u prvi razred se odlaže zbog govornih smetnji, nepravilnog držanja tijela i problema sa vidom
Upis učenika u prvi razred osnovne škole počeće u utorak 1. aprila. Prije upisa, obavezan je sistematski pregled, kojim se utvrđuje da li je dijete u skladu ili odstupa od parametara očekivanih za uzrast i pol. Zakrivljena kičma, problemi sa vidom i govorno-jezičke smetnje, sve su češći problemi sa kojima se suočavaju predškolci, saopštili su sagovornici emisije Dnevni puls na Gradskoj RTV. Ističu da roditelji imaju najvažniju ulogu u razvojnim fazama djeteta.
U posljednjih nekoliko godina sve je više djece kojoj se odlaže upis u prvi razred osnovne škole. Najčešći razlozi su nedostatak govorno-jezičkih vještina, ali i nerazvijena grafomotorika i nepravilno držanje tijela, objašnjava pedijatrica Doma zdravlja dr Ivana Lakićević.
„Pored smanjene pažnje i koncentracije, imamo probleme sa vidom, tako da imamo dosta djece koja na upisu u osnovnu školu ne mogu da pročitaju sa onih tablica koje im naše sestre pokazuju i ispituju ih predmete koji se vide na tim tablicama, oštrina vida je poremećena. Ne mora da znači da je to stoprocentno, niti se mi oslanjamo na to, i zato kasnije šaljemo ih i kod oftalmologa“, kazala je Lakićević.
Lakićević ističe da konstantna upotreba mobilnih telefona i tableta veoma šteti djeci , zauzimaju nepravilna položaj tokom sjedenja, što dovodi i do iskrivljenja kičme, odnosno skolioze.
Da sve veća upotreba ekrana dovodi do socio-emocionalnih teškoća, saglasan je i logoped Vlado Medojević.
„Sve više je razvojnih disfazija. Dakle, značajnog kašnjenja zbog kako u ekspresivnom, tako i u receptivnom razvoju govora i jezika. Ta djeca kasnije koja su mnogo izložena ekranu i tv-u i tim sadržajima, odlaze da kažemo u taj neki virtuelni dio, zatim u školi imaju problem sa čitanjem i pisanjem, zato što ne mogu da fiksiraju tačno da prate očima,odnosno pogledom kada čitaju red u rečenici, već ih zabole oči posle kraćeg vremena“, smatra Medojević.
Postizanje balansa između tehnologije i igre na otvorenom kod dece zahtijeva jasno postavljanje pravila i granica. Tehnologiju treba koristiti samo kao alat koji može podstaći fizičke aktivnosti, nikako na uštrb komunikacije, igre i pokreta koji su djeci neophodni za pravilan razvoj, poručili su sagovornici Gradske.
Коментари1
Остави коментар