- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
31. 03. 2025.
07:34 >> 07:34
Božović: Potrebno ojačati Arbitražni sud
U sporovima sa investitorima, treba ojačati Arbitražni sud, što je i namjera izvršne vlasti. Predsjednik Arbitražnog suda pri Privrednoj komori Vesko Božović predlaže da se objedine sporovi i da se kadrovski ojača taj sud. Advokatski troškovi u sporu sa zakupcem Svetog Stefana, kaže za Radio Crne Gore, pred međunarodnim sudom, koštali su državu oko 700 hiljada eura, a postupak arbitraže, ističe, tek slijedi.
Arbitražni postupci pred Međunarodnim sudom su skupi i zahtjevni, iziskuju ozbiljnu pripremu, kaže predsjednik Arbitražnog suda u Privrednoj komori, Vesko Božović.
U sporu sa zakupcem Svetog Stefana, kompanijom "Adriatic Properties", koja četiri godine drži ključeve grada, trošak advokata se gomila, a arbitraža tek slijedi.
"Nije održano ni jedno ročište, bolje reći, a već je došlo na naplatu 700.000 eura, jer su neke radnje izvšene i taj arbitražni tribunal je donio odluku da Crna Gora nije u pravu i da je dužna da plati oko 700.000 eura", objašnjava Božović.
Pred sudom u Londonu je i odštetni zahtjev Duška Kneževića, protiv koga se vodi postupak pred domaćim sudovima, težak pola milijarde.
Božović predlaže izvršnoj vlasti da objedini sve arbitražne postupke i da ispita naslijeđene bilateralne sporazume.
"Prvo i osnovno je da izvršna vlast objedini postupke, bilo kroz zaštitnika imovinskih odnosa ili neki drugi organ pri Ministarstvu pravde ili u nekom drugom ministarstvu. Da se objedine postupci koji se vode pred raznim arbitražnim sudovima Dosada je bila praksa decenijska da svako ministarstvo ima svoju arbitražu, da ima svoju politiku, pošto smo mi nasljednici bilateralnih investicijskih ugovora koje je potpisala ona Jugoslavija ili Srbija i Crna Gora i mi ih prihvatili kao naše, međutim, vrijeme je pokazalo da oni ne odgovaraju današnjem vremenu, ni sa strane države, ni sa strane investitora", kaže Božović.
Sugeriše i da se stručni tim u arbitražnim postupcima ojača.
"Ja bih u tom tenderu uvijek stavio da mora biti neko od postojećih advokata ili pravnih stručnjaka sa Pravnog fakulteta dio tog tima koji će zastupati Crnu Goru. Što se tiče naknade štete i prinudnih sporova, predlažem da ti sporovi ukoliko neko neće da se rešavaju pred arbitražnim sudom u Crnoj Gori da se rješavaju u Zagrebu, Beogradu i slično. Tako bi se smanjili troškovi, jer su pravila sva ujednačena skoro, stranke biraju arbitre, tako da nema razloga da se ide kao što naši ljudi vole kad potpisuju ugovore u London ili Pariz", ističe Božović.
Predstavnici zakonodavne vlasti namjeravaju da jačanjem Privrednog i Arbitražnog suda rasterete redovne sudove i povećaju efikasnost.
Коментари0
Остави коментар