Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Frederik Švaler, Metju Vard Agius  [ DW ]

03. 01. 2025. 12:00

Čitaj mi:

Šta će se vidjeti na nebu 2025. i šta spremaju NASA i ESA?

Među najvažnijim događajima iz svemira u 2025. biće misija Evropske svemirske agencije (ESA) za merenje zdravlja Zemljine biljne biomase iz orbite

Tokom prošle godine smo saznali da su galaksije mnogo veće nego što smo mislili, šta boravak u svemiru čini tijelu astronauta, kako Evropa gradi svoju novu raketu Ariana 6, te da se za svemir sprema prva njemačka astronautkinja. Predstojeća godina obećava mnoga uzbuđenja. Šta nas čeka?

Meteorski pljuskovi i pomračenja Mjeseca

Blizu Zemlje dešavaće se mnogo toga što ćemo moći da vidimo golim okom ili teleskopima, osim ako sve više satelita ne nastavi da zaklanja pogled astronomima. Naučnici kažu: ove godine nema razloga za brigu oko udara asteroida ili meteora u Zemlju.

Već 3. januara: Kvadrantidski meteorski pljusak traje od sredine novembra do sredine januara, imaće vrhunac. Meteori će se širiti sa sjevernog neba, ali će biti vidljivi svuda. Potrebno je biti budan rano ujutru i nadati se da će vrhunac doći u pravo vrijeme u vašem dijelu svijeta.

Eta Akvaridi biće vidljivi od 20. aprila do 21. maja, sa vrhuncem 3. i 4. maja. Ovo je snažan meteorski pljusak vidljiv iz južnih tropa, ali i sjeverno od ekvatora.

Još jedan značajan datum je 14. mart, kada će potpuno pomračenje Mjeseca biti vidljivo u Pacifiku, Amerikama, zapadnoj Evropi i zapadnoj Africi.

Zavisno od vaše lokacije, druga prilika za pomračenje Mjeseca biće 7. septembra, vidljiva u Evropi, Africi, Aziji i Australiji.

NASA: Astronauti se vraćaju na Zemlju u proljeće

Astronautkinja Suni Vilijams i astronaut Buč Vilmor su još uvijek na Međunarodnoj svemirskoj stanici i po najnovijim planovima trebalo bi da vrate na Zemlju marta ili aprila 2025. ako ne bude daljih odlaganja.

Njih dvoje su juna 2024. testirali Boingovu letjelicu Starliner i trebalo je da budu na putu samo 8 dana. Međutim, zbog problema s pogonom njihove letjelice ostali su zaglavljeni na svemirskoj stanici.

Na Zemlju bi trebalo da ih vrati SpaceX, privatna kompanija Ilona Maska.

Buč Vilmor i Suni Vilijams trebalo bi da vrate na Zemlju marta ili aprila 2025, ako ne bude daljih odlaganja

ESA: Zdravlje biljaka mjeri se iz svemira

Ova godina biće značajna za analizu ekosistema Zemlje iz svemira od strane Evropske svemirske agencije (ESA).

Misija ESA Biomass mjeriće stanje šuma i njihove promjene, satelit će biti lansiran 2025.

Misija FLuorescence EXplorer (FLEX) planirana za lansiranje 2026. pružiće globalne mape zdravlja biljaka i trebalo bi traje tri i po godine. Satelit će sadržati nove instrumente sposobne da prvi put mjere fotosintetičku aktivnost iz svemira. Instrument nazvan FLORIS mjeriće fluorescenciju vegetacije kako bi se registrovala fotosinteza na masovnom nivou, pružajući bolji uvid u uticaj biljnih ekosistema na globalni ciklus ugljenika.

Rezultati obje misije mogli bi pomoći u oblikovanju politika zaštite klime, upravljanja poljoprivredom i obezbjeđivanju hrane.

NASA: spor povratak ljudi na Mjesec – Artemis bez lansiranja 2025.

Godina 2025. biće važna i za planove američke svemirske agencije NASA da vrati ljude na Mjesec u okviru programa Artemis – ali neće biti lansiranja raketa.

Artemis I je krajem 2022. uspješno testirala Space Launch sistem (SLS) i svemirsku letjelicu Orion. Let oko Mjeseca – bez posade – trajao je skoro 26 dana.

Astronauti će koristiti novi objekat u Nemačkoj LUNA za obuku za program Artemis

Artemis II planira da 2026. u Mjesečevu orbitu pošalje ljudsku posadu – četiri astronauta. To su komandant Rid Vajzmen, pilot Viktor Glover i Kristina Koh svi iz SAD i Džeremi Hansen iz Kanade. Planirano je da misija traje deset dana. Prvobitno planirano za kraj 2025, lansiranje Artemis II je pomjereno za april 2026, kako bi se riješili problemi otkriveni na letjelici Orion tokom prve misije.

Misija Artemis III treba da vrati ljude na površinu Meseca prvi put od 1972. Četvoro astronauta će oko mjesec dana provesti u Mjesečevoj orbiti. Dva člana posade će spustiti na površinu Mjeseca i provesti otprilike nedjelju dana u blizini Južnog pola Mjeseca.

U planu je i misija Artemis IV - to će biti prva lunarna svemirska stanica čovječanstva.

*ovaj članak je najprije objavljen na engleskom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније