- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
03. 09. 2025.
19:50 >> 19:50
Komisija za procjenu štete od požara u glavnom gradu primila oko 200 zahtjeva
Komisija za procjenu štete Glavnog grada, do danas primila je oko 200 zahtjeva. Kažu da će im za obradu svih zahtjeva, ukoliko ih ne bude više, biti potrebno do dva mjeseca. Nakon toga, biće proslijeđen državnoj komisiji koja je u ovim situacijama do sada građanima pomagala obično sa 20 odsto procijenjene štete, iako su ovog puta najavili da bi pomoć mogla biti veća.
Kada su vam 80-te, a u jednoj noći gledate kako vam vatra guta sve ono što ste godinama gradili, veoma je teško, a šteta se ne mjeri novcem. Takav je slučaj i Čeda Dragićeva iz sela Potpeće u Piperima kojem je požar nedavno odnio vinograd.
"Ta se šteta ne može procijeniti, rod ovogodišnji je uništen, ja mislim da je 4,5 hiljada kila grozđa, ali to je samo ovogodišnji rod, loza je uništena", kaže Dragićević.
I u tim godinama, Dragićevića ne interesuje novac i naknada koju bi mogao dobiti, već traži odgovornost.
"Ne samo da ne mogu, nego ja i ne tražim naknadu, ali tražim odgovornost bilo ko da je odgovoran, da li piromani, da li CEDIS, da li Vodovod, bilo ko da je odgovoran, treba da se ustanovi, a ovo hoću li ja dobit hiljadu eura, dvije, sto ništa, ja ovaj vinograd ne mogu obnoviti", ističe Dragićević.
I nije Dragićević jedini slučaj već ih ima mnogo. Mnogo više nego što su očekivali u Komisiji za procjenu šteta Glavnog grada. Očekivanih 100 zahtjeva za naknadu štete, već su premašili.
"Do sada je Komisija za procjenu štete primila oko 200 zahtjeva s današnjim danom. Štete se uglavnom odnose na vinograde, pašnjake, šume, ali imamo i dio koji se odnosi na objekte. Kada je riječ o stambenim objektima, imamo prijave za šest objekata, od koje su dvije namijenjene za primarno stanovanje i nekih 10-15 pomoćnih objekata koji su djelimično ili potpuno oštećeni", naglasio je Nikola Jočić iz Komisije za procjenu šteta Glavnog grada.
A zahtjevi samo pristižu. Ukoliko se njihov broj ne bude značajno uvećao, očekuju da će procjenu štete završiti u roku od dva mjeseca.
"Nakon čega ćemo sačiniti izvještaj i dostaviti ga vladinoj komisiji za procjenu šteta koja će izvrišiti uplate procentualno, do sad je to bilo 20 odsto", navodi Jočić.
Ipak, iz Vlade je najavljeno da će nadoknada ovog puta biti znatno veća. Takođe, i Služba za pomoć poljoprivredi građanima će obezbijediti novac iz opštinskog agrobudžeta za sljedeću godinu.
"Svi oni kojima su sagorjeli vinogradi, voćnjaci, štale dobiće sredstva u iznosu 80 odsto, apliciraće, i na taj način će moći da izgrade nove štale, da podignu vinograde, voćnjake", Petar Nuculović, Služba za pomoć poljoprivredi Glavnog grada.
A šteta kada su u pitanju državne šume tek treba da se procijeni.
Коментари0
Остави коментар