- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
15. 07. 2025.
20:42 >> 20:42
"Na transplataciju bubrega čeka 75 građana, transplataciju jetre 19, pluća 13, a srca pet osoba"
Ministarstvo zdravlja pokrenulo je kampanju “Potpis za život!” u cilju povećanja svijesti građana o značaju doniranja organa. Ministar zdravlja Vojislav Šimun pozvao je sve građane da se informišu i razmisle da postanu donori, a njima je uglavnom ta ideja prihvatljiva.
U Crnoj Gori na transplataciju bubrega trenutno čeka 75 građana, transplataciju jetre 19, pluća 13, a transplataciju srca pet, kaže ministar zdravlja Vojislav Šimun.
„Osim ovog broja adultnih pacijenata imamo i određen broj djece koja čekaju transplataciju. Naime, tri djeteta čekaju transplataciju bubrega, jedno čeka transplataciju jetre i jedno srca. Tako da, činjenica je smo sve svoje resurse angažovali da pokrenemo transplatacioni program, ali i ovakvu jednu kampanju koja bi podigla svijest građana o značaju ovog problema“, ističe ministar.
Ipak, oni kojima je neophodan novi organ, često nemaju srodnog donora, objašnjava ministar.
„Crna Gora mora da razvija taj kadaverični sistem donorstva. I upravo, praktično, uzimanjem jedne donorske kartice mi omogućavamo da nakon smrti pacijenta odnosno donora imamo gotovo sedam spašenih života upravo donacijom organa“, navodi Šimun.
Građani Podgorice smatraju da je donorstvo human čin – pitali smo ih da li bi i sami potpisali karticu.
„Donorska kartica to je nešto što donosi neku sigurnost, da možemo da spasimo nečiji život sjutra, što je jako bitno i jako važno, u našim uslovima i zakonska regulativa nije nešto što bi me ohrabrilo da uzmem tu donorsku karticu“, smatra sugrađanka.
Ministar Šimun ističe da iza procesa izdavanja donorske kartice, transplatacije organa i zaštite podataka, stoji država i garantuje bezbjednost kompletnog postupka.
„Sama kartica i svi ti podaci pohranjuju se na posebnom računaru koji je u ministarstvu i praktično, nije povezan sa drugim računarima, nije povezan sa mrežom i garantovana je praktično potpuna bezbjednost podataka. Drugo, kada govorimo o samom procesu kasnije kada se desi neki ishod, moždana smrt i slično, imamo tim ljekara koji procjeni da li u datom momentu je moguće i dozvoljeno uzeti organ, i onda se to da kažem, dešava jedino unutar naših zdravstvenih ustanova“, zaključuje.
U trenutku pokretanja kampanje, potpisanih donorskih kartica bilo je manje od 15, sada ih je skoro 50. Donacija organa je human i opravdan čin, pa nema razloga da bilo ko odbije takvu inicijativu, poručio je Šimun.
Коментари0
Остави коментар