- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
09. 04. 2025.
17:50 >> 18:01
Crna Gora preuzela predsjedavanje FINABEL poveljom
Načelnik Štaba Generalštaba, pukovnik Mitar Klikovac, u ime Vojske Crne Gore simbolično je preuzeo jednogodišnje predsjedavanje FINABEL poveljom na sastanku u Zagrebu, koji je okupio komandante kopnenih snaga evropskih zemalja, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.
Tema sastanka je bila “Oblikovanje budućnosti borbe: nova tehnika i struktura snaga", a renomirani stručnjaci i vojni predstavnici su razmijenili informacije, iskustva i mišljenja o savremenim bezbjednosnim izazovima, odnosno zajedničkim naporima kako bi Evropu učinili sigurnijom i jačom.
"Crnogorsko predsjedavanje biće posvećeno oblasti "Promjena paradigmi: trajna održivost dronova i autonomnih sistema u modernom ratovanju", a VCG će tokom svog jednogodišnjeg predsjedavanja, u saradnji sa saveznicima i partnerima, pružiti podršku razvoju studija na tu temu i time dati značajan doprinos unapređenju sposobnosti i kapaciteta evropskih kopnenih snaga, odnosno dostizanju interoperabilnosti", piše u saopštenju.
FINABEL povelja je osnovana je 1953. godine, a prvobitni cilj joj je bio saradnja iz oblasti programa naoružanja.
"Povelja sada predstavlja apolitičnu, fleksibilnu i nezavisnu organizaciju fokusiranu na interoperabilnost kopnenih snaga i trenutno predstavlja jedini evropski centar specijalizovan za pitanja interoperabilnosti. Do sada je izrađeno preko 500 bezbjednosnih studija koje su ojačale vojnu saradnju evropskih zemalja i doprinijele procesu jačanja vojne interoperabilnosti. Uporedo s tim, inicijativa je evoluirala u skladu sa savremenim bezbjednosnim izazovima i potrebama i posljedično postala uspješan mehanizam za usklađivanje doktrina kopnene vojske", zaključeno je u saopštenju.
Коментари0
Остави коментар