- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
26. 04. 2024.
16:29 >> 16:37
Čitaj mi:
na današnjoj sjednici
Sud poništava odredbu po kojoj je smijenjena Valentina Pavličić
Ustavni sud na današnjoj sjednici pokrenuo je postupak za ocjenu ustavnosti i zakonitosti izmjena Uredbe o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, potvrđeno je Portalu RTCG.
Pokretanje postupka obično dovodi do poništenja sporne odredbe.
Ustavnom sudu podnijeto je više inicijativa za ocjenu ustavnosti izmjena Uredbe koje je Vlada usvojila krajem decembra prošle godine.
Izmjenama je uveden konkurs za izbor zastupnika, a njegov mandat ograničen na najviše dva puta po četiri godine.
Odredbama Uredbe je predviđeno i da Valentina Pavličić, dugogodišnjoj zastupnici države pred sudom u Strazburu, mandat prestaje danom izbora novog zastupnika.
Ustavni sud je utvrdio da u pravnom osnovu za donošenje osporene Uredbe nije navedena odredba Ustava koja daje generalno uredbodavno ovlašćenje Vladi da, uvijek kada ocijeni da je neophodno “donese uredbu”, odluku ili drugi akt.
"Ustavni sud ukazuje da odredba člana 18 Uredbe o Vladi, sama po sebi ne može biti pravni osnov za donošenje osporene Uredbe. Naime, odredbom člana 18 Uredbe o Vladi Crne Gore, izričito je utvrđena sadržina uredbe, odnosno šta se uredbom može uređivati - razrađuje odnos uređen zakonom, uređuju odnosi od značaja za ostvarivanje ustavnih i zakonskih funkcija Vlade, osnivaju ministartsva i drugi organi državne uprave i utvrđuje organizacija i način rada državne uprave, u skladu sa zakonom", naveli su iz suda.
Kako se tvrdi, po ocjeni Ustavnog suda, normativna ovlašćenja Vlade nijesu inicijalna i originerna, već sekundarna i derivativna, odnosno da uredba po svojoj pravnoj prirodi, kao akt za izvršenja zakona i, u konkretnom slučaju Ustava, mora biti saglasna s Ustavom i ne može “ići” contra legem.
"U tom smislu, nijedna uredba, po ocjeni Ustavnog suda, ne može biti pravni osnov za donošenje druge uredbe, pa ni osporena uredba, već njen osnov može biti sadržan samo u višem pravnom aktu, tj. Ustavu i zakonu. Polazeći od navedenih odredbi Ustava i činjenice da u nomotehnici propis “iste pravne snage” ne može biti pravni osnov za donošenje propisa “iste pravne snage”, odnosno istog ranga, Ustavni sud je ocijenio da odredba člana 18 Uredbe o Vladi, u materijalnopravnom-sadržinskom smislu, nije mogla biti pravni osnov za donošenje osporene Uredbe. Saglasno tom utvrđenju, Ustavni sud je ocijenio da se osnovano postavlja pitanje njene saglasnosti s Ustavom i da su se steklu uslovi za poketanje postupka za ocjenu njene saglasnosti s Ustavom u cjelosti. S obzirom na to da je iz navedenih razloga pokrenut postupak za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe u cjelini, Ustavni su nije vršio ocjenu navoda o retroaktivnom djelovanju osporenih odredaba člana 16a Uredbe, na koje je ukazano u podnijetim inicijativama", piše u saopštenju.
Коментари0
Остави коментар