Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Samir Huseinović (Sarajevo)  [ DW ]

07. 07. 2025. 09:41

Srebrenica: Hiljadu godina robije i oni koji su se izvukli

Ratko Mladić pravosnažno osuđen

Trideset godina nakon genocida u Srebrenici, pravosudni bilans međunarodnih i domaćih sudova obuhvata istorijske presude i propuste, sudski utvrđene činjenice i političke opstrukcije, istinu i nekažnjivost.

Dok međunarodni sudovi jesu utvrdili odgovornost najviših vojnih i političkih rukovodilaca „bosanskih Srba“ – kako ih je nazvao Haški tribunal – pravosuđa u Bosni i Hercegovini i Srbiji još uvijek nisu dala adekvatan odgovor na razmjere zločina iz jula 1995. godine.

U Srebrenici je počinjen najteži ratni zločin – genocid. Sudskim presudama ustanovljeno je da su pojedinci i jedinice bivše Vojske (VRS) i Ministarstva unutrašnjih Republike Srpske i paravojne formacije iz RS i Srbije (Škorpioni) planski počinile zločin usmjeren na uništavanje, u cjelosti ili djelimično, nacionalne, etničke, vjerske grupe – Bošnjaka, ubijanjem, protjerivanjem i drugim nehumanim metodama.

Namjera je bila, kako se to ističe haškim dokumentima, da se srebrenička enklava „etnički očisti“. Ona je u vrijeme genocida kao „sigurna zona“ bila pod direktnom zaštitom mirovnih snaga Ujedinjenih nacija.

Genocid pravno utvrđen

Tribunal je izrekao presude koje su definisale pravnu istinu o genocidu u Srebrenici. Prva među njima bila je presuda Radislavu Krstiću, komandantu Drinskog korpusa VRS, koji je 2001. godine postao prva osoba u Hagu osuđena za genocid.

Sud je tada naveo da je Krstić „morao znati“ za masovna ubistva muškaraca i dječaka te da je učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu. U žalbenom postupku iz 2004. kazna mu je smanjena sa 46 na 35 godina zatvora, ali je potvrđeno da je u Srebrenici počinjen genocid.

Krstić je prvi osuđen

Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta Glavnog štaba VRS, osuđen je 2012. na doživotnu kaznu zatvora kao jedan od ključnih organizatora likvidacija u Srebrenici i drugoj bošnjačkoj enklavi u istočnoj Bosni – Žepi.

Vidoje Blagojević, bivši komandant Bratunačke brigade VRS, prvobitno je osuđen za saučesništvo u genocidu, ali je kasnije ta kvalifikacija ukinuta, a kazna mu smanjena na 15 godina.

Vrhunac pred Haškim tribunalom bile su presude najvišim političkim i vojnim čelnicima RS-a Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću. Karadžić je 2016. osuđen na doživotni zatvor, a Mladiću je ta kazna potvrđena 2021. godine. U oba slučaja Sud je jasno konstatovao da je u Srebrenici počinjen genocid, te da su optuženi bili njegove ključne političke i vojne „arhitekte“.

Ukupno je Haški tribunal, zajedno s nasljednim Mehanizmom za međunarodne krivične sudove, izrekao više od 700 godina zatvora za zločine u Srebrenici, uz najmanje sedam presuda koje sadrže formalnu kvalifikaciju genocida.

Zdravko Tolimir

Presude domaćih sudova

Sud Bosne i Hercegovine donio je najveći broj presuda. Prema podacima koje za DW navodi direktor Balkanske istraživačke mreže (BIRN) za BiH Denis Džidić, 28 osoba je osuđeno na ukupno 464 godine zatvora, a 14 njih je proglašeno krivima za genocid.

Najpoznatiji slučaj je onaj protiv sedmorice pripadnika VRS zbog masakra u skladištu zadruge u Kravici, gdje je ubijeno više od hiljadu zarobljenih bošnjačkih muškaraca i dječaka. Suđenje je završeno 2008. godine, a izrečene su pojedinačne kazne do 40 godina zatvora.

Memorijalni centar Srebrenica navodi da su Haški tribunal i sudovi u regionu osudili „preko 50 pojedinaca za individualnu i komandnu odgovornost za planiranje i učešće u genocidu“.

„Političke i vojne vlasti RS-a su učestvovale u planiranju zločina genocida, izvršenju, obezbjeđivanju logističke podrške u realizaciji planiranog, a zatim i u prikrivanju zločina kroz prekopavanje i prikrivanje masovnih grobnica“, navodi se.

Vrijeme čini svoje. Sve je manje svjedoka, a nižerangiranim osumnjičenima se gubi „svaki trag“. Denis Džidić upozorava da je BiH sada u završnoj fazi procesuiranja:

„Trenutno imamo svega pet suđenja – dva su počela prošle godine, dva ove, a jedno je nastavljeno nakon četvorogodišnje pauze. To pokazuje u kojoj smo fazi – finalnoj. Sve je manji broj novih predmeta i optužnica, zbog bioloških razloga, odlaska svjedoka i optuženih, ali i loše regionalne saradnje.“

Srbija: Procesi bez genocidne kvalifikacije

Iako su u Beogradu vođeni određeni procesi zbog ratnih zločina u Srebrenici, do danas nijedna presuda nije donijela kvalifikaciju genocida. Procesi se odnose na pojedinačne slučajeve i saučesništvo, ali bez direktne odgovornosti za genocid.

Džidić ističe da su mnogi optuženi „pobjegli u Srbiju, gdje im je pružena amnestija i gdje se slobodno kreću“. Ovakav odnos, dodaje on, govori o „lošoj regionalnoj saradnji“ i nedostatku političke volje.

U presudi iz 2007. godine, Međunarodni sud pravde utvrdio je da Srbija nije počinila genocid, niti je bila saučesnik, ali je prekršila obavezu sprječavanja genocida u Srebrenici. Takođe, nije izvršila obavezu da kazni počinioce.

Ekshumacija žrtava 1996. godine

Ratni zločinac Ratko Mladić je do 2001. godine bio na platnom spisku tadašnje Vojske Jugoslavije.

„Odgovarali su brojni pripadnici najvišeg rukovodstva RS-a i to je vrlo značajno“, kaže Džidić, ali istovremeno podsjeća da „broj ljudi koji je dospio do optuženičke klupe ostaje veoma mali“.

Tome su doprinijeli, po njegovim riječima, loš menadžment u Tužilaštvu BiH, političke opstrukcije, neznanje tužilaca i nepostojanje političke volje.

U međuvremenu, zahtjevi za uslovni otpust – poput onog koji je uputio Krstić – ostaju moralno i pravno osjetljivo pitanje. Odbijanje takvih zahtjeva ukazuje da su međunarodne instance i dalje svjesne težine zločina.

Šta još nije završeno?

Pred sudovima je još posla. Pitanje reparacija i naknade žrtvama ostaje otvoreno. Brojne porodice još uvijek traže informacije o sudbini nestalih, a odgovornost nižih činovnika i učesnika u zločinima nije u potpunosti istražena.

Radovan Karadžić, simbol genocida

U procesima koji traju, malo je vjerovatno da će biti donijete presude s obzirom na poodmaklo vrijeme i trajanje sudskih postupaka.

„Vrijeme je da se BiH okrene ostalim mehanizmima tranzicione pravde – memorijalizaciji, reparacijama, kako bi izgradila dugotrajno pamćenje i korišćenje sudski utvrđenog materijala“, poručuje Džidić.

U tom smislu, posebno ističe djelovanje Memorijalnog centra Srebrenica, koji radi po najmodernijim standardima usmene istorije, bilježenja činjenica i edukacije.

Trideset godina nakon genocida u Srebrenici, međunarodna pravda je uspjela da ispiše važne stranice istine. Međutim, Džidić napominje da domaće pravosuđe – posebno u Srbiji – još nije dostiglo taj nivo odgovornosti.

Tri decenije posle, istina o genocidu u Srebrenici više nije pravna, nego politička prepreka koja se, ponajviše, ogleda u ignorisanju sudskih presuda i negiranju genocida.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније