- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
16. 01. 2023.
15:45 >> 19:12
3
ODBOR ZA PRAVOSUĐE
Kovač: Jedino slučaj Lora 3 nije dobio sudski epilog
Na sjednici Odbora za politički sistem ministar pravde Marko Kovač kazao je da treba razmišljati o revidiranju sporazuma s Hrvatskom zbog istrage ratnog zločina počinjenog nad crnogorskim državljanima u logoru u Splitu. Poslanici su na kontrolnom saslušanju kazali da je sporazum iz 2006. između Crne Gore i Hrvatske bio politički dogovor državnih zvaničnika iz tog perioda.
Zločin bez kazne, za mučenje i ubistvo 14 pripadnika JNA iz takozvane nikšićko- šavničke grupe tokom 1992.godine. To je Lora 3, predmet formiran po istoimenom logoru u Splitu, koji 31 godinu kasnije tapka i mjestu. Potpisan je, istina, 2006. sporazum između Crne Gore i Hrvatske ali diskriminatorski po crnogorske žrtve, čulo se na Odboru za politički sistem.
"Jer odredbe ovog sporazuma primjenjivaće se samo u predmetima krivičnih djela koja su počinjena na području Republike Hrvatske osnosno prema njenim državljanima, a čiji počinioci imaju prebivalište ili državljanstvo Crne Gore. Poređenja radi, sličan sporazum između Hrvatske i Srbije odnosi se na počinioce ratnih zločina obje države, bez obzira na državljanstvo", kazao je Momo Koprivica (Demokrate).
Ovaj sa Crnom Gorom asimetričan je, poručuje ministar pravde.
"Odnosi se samo na zahtjeve hrvatskih pravosudnih organa i mislim da treba razmišljati o revidiranju ovog sporazuma. Nije ovdje u pitanju da se zbog izostanka određenih odredbi u sporazumu ne može procesuirati ovaj slučaj već je očito u pitanju nešto drugo. Za ovaj predmet još nema optužnice u Hrvatskoj i samo taj slučaj od svih u Lori nije dobio sudski epilog", kazao je Kovač.
Iz specijalnog državnog tužilaštva kažu da su se kod hrvatskih kolega interesovali za ovaj predmet.
"Dokazi koje su oni prikupili u predmetu ne pružaju dovoljno osnova za pokretanje postupka protiv bilo kog lica u postupku", istakla je Tanja Čolan Deretić iz SDT-a.
"Šta njih obavezuje da nam daju podatke, obaezuje li ih sporazum? Obavezuje Ustav, kao i CG naravno, da se procesuiraju ratni zločini ali tužilac Hrvat će da bira koji če prdmet da procesuira koji neće, u kojem će da sprovede izviđaj, u kojem da podigne optužnicu i naravno ljudi neće a ovo što je CG uradila treba da služi CG na čast", kazala je Milosava Paunović (SNP).
Iz DF-a ističu da se o ovom zločinu ćutalo decenijama, te da je poslužio za, kako kažu, pranje biografija crnogorskog državnog vrha.
"Milo Đukanović i čitava klika koja je htjela da spere odgovornost za događaje u Hrvatskoj... Onda je Đukanović kroz usta Filipa Vujanovića, tadašnjeg predsjednika, napravio politički dil, vi nemojte dirati ulogu Đukanovića u ratnim dešavanjima u Hrvatskoj, a mi ćemo da zažmurimo na Loru", kazao jeSlaven Radunović (DF).
"Izjava da su se Stjepan Mesić i Filip Vujanović dogovorili da treba goniti CG državljane, pazite, ograničavaju se samo na njih, koji su izvršili agresiju na Hrvatsku. Dakle, ovo je sad, kako da kažem, problem država", kazao je Radan Nikolić, predsjednik Udruženja boraca ratova devedestih
Zato traže od tužilaštva da u naredna tri mjeseca pokrene postupak u ovom slučaju.
"Mi možemo da procesuiramo onda kada nam ih izruči druga država što je vrlo malo vjerovatno ili ako se ta lica zateknu na našoj teritoriji", odgovorila je Čolan Deretić.
Kako god, protok vremena ne smije biti izgovor za neprocesuiranje počinalaca, poručeno je sa odbora. Jer ratni zločini ne zastarijevaju, ni u krivičnom zakoniku, ni u sjećanjima porodica.
Коментари3
Остави коментар