- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
21. 07. 2022.
10:23 >> 10:24
IZRADA DOKUMENTA
Značajan doprinos Zaštitnika u borbi protiv seksizma
Smjernice za eliminaciju seksizma u radu institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda doprinijeće unapređenju stanja u ovoj oblasti u Crnoj Gori, ocijenjeno je na sastanku radne grupe za izradu ovog dokumenta koju čine predstavnici institucije Zaštitnika i Instituta za pravne studije (IPLS).
U preporuci CM/Rec Savjeta Evrope iz 2019. godine za sprečavanje i suzbijanje seksizma kao jedna od mjera navedeno je da države treba da ohrabre relevantna javna tijela i službe, među kojima su i zaštitnici ljudskih prava, da izrade i sprovedu kodekse ponašanja ili smjernice ne temu seksizma, u skladu sa sveobuhvatnom politikom za eliminaciju seksizma i, za svrhe ovih aktivnosti, obezbijediti adekvatne resurse.
Stoga je jedna od aktivnosti IPLS, koju sprovodi u okviru projekta „STOP seksizmu u Crnoj Gori“, da zajedno sa institucijom Zaštitnika izradi Smjernice za eliminaciju seksizma u radu institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
„Seksizam predstavlja jedan od najznačajnijih uzroka rodne neravnopravnosti u svim zemljama Evrope. U Crnoj Gori je sve prisutniji, rodno-stereotipni komentari i seksitičke opaske i uvrede gotovo su dio svakodnevice javnog diskursa u Crnoj Gori“, kazala je predstavnica Instituta Mirjana Ivanović.
Nažalost, kako je dodala, sekstički govor mržnje je slabo prepoznat, a nizak nivo prijava za ovaj ali i druge vidove diskriminacije po osnovu pola i roda, govori u prilog nedovoljnoj informisanosti javnosti: „Dodatno, ovakva ponašanja su takođe slabo i sankcionisana“.
Zamjenica Zaštitnika za oblast zaštite od diskriminacije, ranjivih grupa i rodne ravnopravnosti Nerma Dobardžić istakla je posvećenost institucije borbi protiv seksizma i ukazala na značaj adekvatnog reagovanja na ovu sve učestaliju pojavu u našem društvu.
„Važno je da ohrabrujemo žene i djevojčice da se edukuju o svojim pravima, kao i da znaju da mogu biti zaštićene od svakog vida diskirminacije pa i kada dolazi po osnovu roda i pola. Institucija Zaštitnika je na raspolaganju za svaku vrstu pomoći i podrške, a cijenimo da će ove Smjernice doprinijeti unapređenju stanja po pitanju sprečavanja i borbe protiv seksizma“, kazala je Dobardžić.
Na sastanku je konstatovano da je imajući u vidu poziciju u sistemu i ugled institucije Zaštitnika u crnogorskom društvu, važno da se strateški odgovor na pojavu seksizma pruža i djelimično usmjerava i sa pozicije ove institucije.
“STOP seksizmu u Crnoj Gori” je podržan u okviru programa OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M BASE, koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO) u partnerstvu sa njemačkom fondacijom Friedrich Ebert Stiftung (FES), NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP), NVO Politikon mreža, a u saradnji sa Ministarstvom javne uprave i Ministarstvom evropskih poslova Vlade Crne Gore. Program finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.
Коментари0
Остави коментар