- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
28. 04. 2025. 15:52
Najvažniji demohrišćanski ministri nove njemačke vlade
Kako je CDUsaopštio u ponedeljak, Ministarstvo spoljnih poslova Njemačketrebalo bi da preuzme Johan Vadeful. Bivša državna sekretarka za zaštitu životne sredine i saobraćaj Katerina Rajhe imenovana je za ministarku privrede. Za važnu funkciju šefa Kancelarskog ureda, koja je u rangu saveznog ministra, kako se i očekivalo, predviđen je bliski saradnik Merca, Torsten Fraj.
Iz redova Hrišćansko-socijalne unije (CSU), na mjesto ministra unutrašnjih poslova trebalo bi da dođe Aleksander Dobrint.
Ministar saobraćaja trebalo bi da bude Patrik Šnajder, dok Ministarstvo obrazovanja preuzima dosadašnja ministarka obrazovanja savezne pokrajine Šlezvig-Holštajn, Karin Prijen. Ministarka zdravlja trebalo bi da postane Nina Varken, dok bi na čelo novoosnovanog Ministarstva za digitalizaciju i modernizaciju države trebalo da dođe preduzetnik Karsten Vildberger.
Vadeful preuzima spoljne poslove
Prvi put posle skoro 60 godina CDU ponovo daje saveznog ministra spoljnih poslova — za tu funkciju predviđen je spoljno-politički stručnjak demohrišćana Johan Vadeful.
Dugi niz godina na toj funkciji su bili političari Liberalne stranke (FDP), prije svega dugogodišnji lider liberala Hans-Ditrih Genšer. Poslednjih godina na toj funkciji su bili i socijaldemokrate, a na kraju i Analena Berbok iz Zelenih, koja je već čestitala Vadefulu.
Johan Vadeful preuzima funkciju u vrijeme kada je svetski poredak ozbiljno poljuljan i kada velike međunarodne krize oblikuju politiku aktera na svetskoj političkoj sceni, na kojoj i Njemačka svakako želi da ima značajnu ulogu. SAD, Ukrajina, Bliski istok i mnoge druge teme: ovog 62-godišnjaka čeka duga lista izazova. Veliko je pitanje koliko će mu prostora za oblikovanje njemačke spoljne politike ostaviti vjerovatni budući savezni kancelar Fridrih Merc.
Vadeful se već godinama profilisao kao stručnjak za spoljnu politiku i međunarodne odnose. U prošlom sazivu Bundestaga bio je, kao zamjenik predsjednika poslaničkog kluba Unije, zadužen za ovu oblast. Vadeful je dobro međunarodno umrežen i upoznat sa diplomatskim običajima. Još pre ove zvanične nominacije, prethodnih nedelja boravio je u Parizu, Londonu i Varšavi, gdje se sastajao sa tamošnjim ministrima spoljnih poslova.
Međutim, Mercje više puta jasno stavio do znanja da želi da bude savezni kancelar koji će aktivno učestvovati u spoljnoj politici. Jačanje njemačke uloge u svijetu smatra jednom od svojih glavnih zadataka. To nije neka velika novost: još tokom kancelarske dužnosti Angele Merkel (CDU) ovlašćenja u ključnim pitanjima spoljne politike sve više su prelazila iz Ministarstva spoljnih poslova u Savezni kancelarski ured.
Pored toga, Merc planira da osnuje Nacionalni savjet za bezbjednost, koji bi savjetovao njegovu vladu u pitanjima nacionalne bezbjednosti i spoljne politike. Vadeful tako preuzima vođstvo nad ministarstvom čiji bi uticaj i ovlašćenja mogli dodatno biti smanjeni. Stoga je još neizvjesno u kojoj mjeri će on, kao ministar spoljnih poslova, uspjeti da razvije sopstveni profil ili će više djelovati kao predstavnik spoljnopolitički ambicioznog kancelara Merca.
Vadeful za sebe kaže da je uveren Evropljanin koji je „fasciniran" „projektom mira". Podržava težnje država Zapadnog Balkana za članstvom u Evropskoj uniji. Zalaže se za „principijelni poredak zasnovan na pravilima", „zahvaljujući kojem smo sačuvali mir, blagostanje i bezbjednost", rekao je.
Vadeful je redovno naglašavao da i dalje želi da podržava Ukrajinu u borbi protiv ruskog agresorskog rata. Kritikovao je bivšeg američkog predsjednika Donalda Trampa zbog njegovog predloga „dogovora" za mir u Ukrajini, koji bi podrazumjevao predaju djelova ukrajinske teritorije.
Novi jaki čovjek iz senke: Torsten Fraj
Za funkciju šefa Kancelarskog ureda, koja je u rangu saveznog ministra, Fridrih Merc je nominovao svog dugogodišnjeg bliskog saradnika Torstena Fraja.
U političkom Berlinu razvio je prepoznatljiv sopstveni stil. Ovaj 51-godišnji demohrišćanin ne pokazuje onu grubost koja danas često obilježava političke rasprave na saveznom nivou. Sada bi u novoj saveznoj vladi trebalo da postane jedan od najmoćnijih ljudi iza kulisa: na čelu Kancelarskog ureda dobija jednu od ključnih uloga u vlasti.
Ali izgled može da prevari: iza Frajove blagosti krije se jasna politička čvrstina. Unutrašnja bezbjednost i ograničavanje migracija spadaju među glavne teme ovog stručnjaka za unutrašnju politiku, koji je odrastao kao sin policajca na jugu Njemačke. Dosad je Fraj bio parlamentarni direktor poslaničkog kluba Unije u Bundestagu, djelujući tiho i efikasno kao most između rukovodstva CDU-a i poslanika kluba.
Na toj funkciji razvio se u jednog od najbližih saradnika budućeg kancelara Merca. Kada je Merc 2022. posle višegodišnjeg odsustva iz aktivne politike, preuzeo vođstvo stranke i poslaničkog kluba, Fraj je brzo postao njegova desna ruka. Želja za povratkom konzervativnijim pozicijama CDU-a posle liberalnih godina Angele Merkel ujedinila je ova dva demohrišćanina.
Fraj zastupa tvrdu liniju u politici bezbjednosti i migracija. Prošle godine izazvao je kritike čak i unutar sopstvene stranke kada je predložio ukidanje individualnog prava na azil – time je doveo u pitanje pravo zagarantovano Ustavom. Kritičari ga vide kao desničarskog provokatora u građanskom ruhu.
Ministar unutrašnjih poslova iz Bavarske
Iz redova bavarskih hrišćanskih socijalista (CSU) najavljeno je da bi dosadašnji predsjednik poslaničkog kluba CSU Aleksander Dobrint trebalo da postane novi savezni ministar unutrašnjih poslova.
Dobrintov povratak u saveznu vladu već je neko vrijeme bila javna tajna — od 2013. do 2017. već je obavljao dužnost ministra saobraćaja. U koalicionim pregovorima odigrao je ključnu ulogu za CSU zajedno sa Markusom Zederom. To što sada preuzima najvažnije ministarstvo pod vođstvom CSU i time zauzima centralno mjesto za stolom vlade, djeluje kao logičan korak.
Aleksander Dobrint (54) važi za vještog izbornog stratega i pregovarača. Dužnost saveznog ministra saobraćaja i digitalne infrastrukture (2013–2017) donjela mu je, između ostalog, mnogo kritika zbog kontroverzne putarine za putnička vozila. Sada će, kao ministar unutrašnjih poslova, morati da pokaže da može da sprovede tvrdu politiku Unije u oblasti azila — što neće biti lak zadatak.
Menadžerka na mjestu ministarke privrede
Nova ministarka privrede trebalo bi da postane demohrišćanska političarka i uspješna menadžerka Katerina Rajhe. Nominacija ove 51-godišnjakinje na tu funkciju predstavlja iznenađenje.
Sa 25 godina, je 1998, ušla u Bundestag, kojem je pripadala do 2015. Sedam godina bila je parlamentarna državna sekretarka, a bila je i u saveznom predsjedništvu CDU. Porijeklom iz istočnonjemačkog Brandenburga, važi za samouvjerenu i ambicioznu osobu — i odlično je umrežena.
Od 2005. do 2009. Rajhe je bila zamjenica predsjednika poslaničkog kluba Unije. Zalagala se za izgradnju novih nuklearnih elektrana i upozoravala da Njemačka ne smije svjesno da uđe u energetsku krizu.
Ova diplomirana hemičarka 2015. je prešla u Udruženje komunalnih preduzeća, koje zastupa mnoga gradska preduzeća. Pet godina kasnije preuzela je predsjedništvo energetskog snabdjevača Vestenergi. Kasnije je prešla u vrh energetskog koncerna E.ON.