- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
28. 07. 2020.
09:18 >> 09:47
2
OD 21:10H
Jadranski energetski most večeras na TVCG 1
Crnu Goru i Italiju, od kraja 2019. spaja potpuno nevidljivi čudotvorni energetski most, koji u dužini od 455 kilometara povezuje energetske stanice Ćepagati i Kotor, ali ne samo njih, već i elektroenergetske sisteme Balkana sa srcem Evropske unije. Naime, podmorski energetski kabl koji je, kao i Jadransko more, zauvijek povezao Crnu Goru sa Italijom najduža je podmorska visokonaponska konekcija koju je Terna, kompanija zavidne međunarodne reputacije, nacionalni upravljač prenosnom mrežom Italije, ikada izgradila. U emisiji "Jadranski energetski most" autorka Vesna Terić otkriva detalje gradnje podmorskog energetskog kabla između Crne Gore i Italije, govori o finansijskim i drugim benefitima koje taj projekat ima po državu i njene građane.
Sasvim precizno 423 kilometra podmorskog kabla položeno je u podmorju Jadrana, na najvećoj dubini od kilometar i 215 metara, a na njega su nadovezana još 22 kilometra podzemnog kabla, 16 u Italiji i šest kilometara u Crnoj Gori, od Rta Platamuni na Jazu do konvertorskog postrojenja u Lastvi.
Vrijednost od preko milijardu eura, energetski i finansijski potencijali, uvrstili su interkonekciju Italija - Crna Gora u zvaničnu listu projekata od značaja za Evropsku uniju i Evropsku energetsku zajednicu. Upravo taj projekat Evropska unija podržala je grantom od 25 miliona eura i to samo za infrastrukturu na teritoriji Crne Gore.
Ideja o interkonekciji Italija-Crna Gora prevagnila je još 2007. godine, nad konkurentskim projektima povezivanja Italije sa Hrvatskom ili Albanijom. Već prve godine nakon obnove crnogorske nezavisnosti, i preuzimanja svih poluga ekonomskog razvoja u sopstvene ruke, sa Italijom je zaključen prvi, a 2010. godine i drugi međudržavni sporazum, kao uvod u stratešku transformaciju naše energetike.
Samo tokom prvih pola godine, po osnovu tranzita električne energije kroz prenosni sistem Crne Gore, CGES je prihodovao šest miliona eura.
Jadranski energetski most grandiozni je projekat za 21. vijek, prijekat koji je Crnu Goru zauvijek pomjerio sa regionalne margine i doveo je u epicentar evropskih energetskih tokova.
Emisiju "Jadranski energetski most", autorke Vesne Terić, emitujemo na TVCG 1, večeras od 21:10h, a moći ćete da je pronađete i na portalu NA OVOM LINKU.
Коментари2
Остави коментар