- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
31. 03. 2025. 08:08 >> 09:38
Poplave na Balkanu: Sava preti Šapcu, kritično na severozapadu Bosne i Hercegovine
U Šapcu je proglašena vanredna odbrana od poplava zbog rasta Save, a u Bosni i Hercegovini je najkritičnije na području Prijedora, grada 55 kilometara udaljenog od Banjaluke.

Nabujale reke, poplavljene kuće i polja, ljudi koji prave nasipe nadajući se da će zaštititi domove.
Obilne padavine dovele su izlivanja reka i izazvale poplave u delovima Bosne i Hercegovine (BiH), Srbije i Hrvatske.
U Srbiji je trenutno kritično u Šapcu, gde je Sava probila kvotu od 500 centimetara i prvi put je od 2014. godine u tom gradu uvedena vanredna odbrana od poplava
Više gradova i opština u BiH je proglasilo vanrednu odbranu od poplava zbog izlivanja reka Bosne, Vrbasa, Sane, Save i Fojnice.
U Banjaluci je u 16 naselja proglašena vanredna situacija.
U Laktašima, Modriči i Prijedoru voda je prodrla do desetina domaćinstava, dok je u Derventi obustavljena školska nastava zbog opasnosti od poplava.
Zatvorene su desetine lokalnih puteva zbog plavljenja, odrona i klizišta.
- Majske poplave 2014: Dani kad se „voda spojila sa sivilom neba“, a Obrenovac postao „močvara“
- Poplave: Šta raditi kad voda nadođe
- Klimatske promene: Zašto ima više poplava
Vodostaji nekoliko reka u Srbiji su u porastu usled obilnih padavina, koje su u nekim krajevima zemlje neprekidno trajale tri dana.
Na zapadu Srbije najpre su se izlike reke Jadar i Drina kod Loznice, a potom i Sava kod Šapca, zbog čega je u tim oblastima proglašena vanredna odbrana od poplava.
Trenutno je najkritičnije kod Šapca, gde je prvi put posle velikih majskih poplava 2014. godine proglašena vanredna odbrana od poplava.
Sava je preko vikenda propbila kvotu od 500 centimetara, ali nadležni kažu da za sada ne očekuju veće probleme.
Poplave su pogodile i Hrvatsku, a najkritičnije je bilo u Orahovici, gradu u Virovitičko-podravskoj županiji na severoistoku zemlje, i opštini Zdenci, gde se izlila reka Vučica i voda je došla do domaćinstava u blizini korita.
Pogledajte video: Reka Jadar se izlila u zapadnoj Srbiji, vanredna situacija u brojnim gradovima u Bosni
Bosna i Hercegovina

U Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta Bosne i Hercegovine, nekoliko gradova i opština je bilo u pripravnosti zbog izlivanja reka.
Najteže je bilo u Banjaluci, glavnom gradu RS, i 55 kilometara udaljenom Prijedoru, u kojem je proglašeno stanje vanredne odbrane od poplava.
Spasioci su evakuisali više od 12 ljudi.
Stotine objekata u potkozarskim opštinama i dalje je pod vodom, a najteža situacija je u prijedorskim prigradskim naseljima Gomjenica i Tukovi.
Ipak, tokom proteklog vikenda, području grada Prijedora ukinuto je stanje vanredne odbrane od poplava, nakon što je voda počela da se povlači, prenosi portal mondo.ba.
Smanjuju se i vodostaji reka Une i Sane.


'Ja sam se spakovala'
Žarka Radoja, BBC novinarka
U četvrtak uveče mi je zazvonio telefon. Zvala me mama iz Banjaluke koja, pomislila sam, ponovo želi da prepričava zgode unučica koje žive u nekoj drugoj zemlji.
„Pada kiša, kažu na televiziji da neće prestajati narednih dana, ne znam šta da radim", rekla mi je glasom u kojem se osećao nemir. Shvatila sam da se uplašila.
Godine 2014, kada su velike poplave pogodile BiH i Srbiju, deo u kojem živi prvi put se našao pod vodom. Vrbas je probio nasipe i izlio se na predgrađa Banjaluke.
Dok sam ja u panici pokušavala da je dobijem na telefon i paralelno dopunjavala vesti na portalu, zvala sve službe zadužene za vanredne situacije i policiju za nestale, njoj i bratu je voda takvom brzinom udarila na vrata da nisu uspeli ništa drugo nego da se popnu na krov.
Nekoliko sati kasnije helikopter će ih pokupiti sa krova kuće koja je bila pod vodom i skloniti na sigurno.
Od tada do danas bilo je mnogo kišnih dana u BiH, ali je samo jednom do tog 27. marta bila zabrinuta zbog mogućih poplava.
„Spakovala sam osnovne stvari u torbu, pa ću da vidim, gledam vesti", rekla mi je u četvrtak uveče.
Pokušala sam da joj skrenem misli razgovorima o deci i planovima za skorašnja putovanja, nagovarala je da ode da spava kod brata ili prijateljice. Nije htela.
Nazvala sam sestru i ponovila mamine reči: „Ne znam šta da radim".
U petak ujutro mi je kratko javila: „Pomerila sam najvažnije stvari na tavan, zaključala i otišla."
„Vrbas je sad na koti 3,81, a pre 11 godina je bio na osam metara", rekla mi je kratko i shvatila sam da panično prati vesti.
Noć nije provela u našoj kući.
Pogledajte video o ranijim poplavama u centralnoj Bosni i Hercegovini
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk