- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Zdravlje
10. 04. 2025.
22:35 >> 22:35
U Kini uvedena nova terapija za liječenje alkoholizma – "čip za otrežnjenje"
Nedavno je prvi put u istočnokineskoj provinciji Anhui u tijelo alkoholičara uspješno implantiran specijalni „čip za otrežnjenje“ koji bi trebalo značajno da smanji žudnju pacijenata za alkoholom i ponudi efikasnije rješenje za prestanak pijenja.
Operacija implantacije obavljena je na pacijentu po imenu Li, četrdesetogodišnjaku koji se više od 20 godina bori sa alkoholom, u bolnici u gradu Fuiang u utorak, prenio je Čajnanjuz.
Pošto je Li pod dejstvom alkohola bio agresivan, porodica je trpjela značajne nevolje.
Posljednjih godina, Lijeva zavisnost od alkohola je privremeno olakšana intervencijom multidisciplinarnog tima. Međutim, i poslije devet hospitalizacija nije uspio da se oslobodi alkohola.
Nakon što je bolnica uvela novu terapiju „čipa otrežnjenja“, Li je u konsultaciji sa porodicom odlučio da isproba tretman.
„Čip za otrežnjenje“ nije elektronski uređaj, već naltrekson hidrohlorid sa produženim oslobađanjem, lijek koji se izdaje na recept koji se koristi za liječenje alkoholizma. Ugrađuje se u tijelo alkoholičara kroz minimalno invazivnu operaciju kako bi mu pomogao da suzbije psihološku žudnju za alkoholom, smanjujući rizik od recidiva.
Lijeva operacija je obavljena pod lokalnom anestezijom nakon pažljive i temeljne procjene 8. aprila ujutru, navodi se u izvještaju.
Kroz mali rez dužine jedan centimetar u sloju potkožnog masnog tkiva Lijevog donjeg abdomena, ljekari u bolnici su implantirali 10 tableta naltrekson hidrohlorida, svaka otprilike veličine zrna soje.
Lijek počinje da djeluje u roku od četiri sata nakon implantacije i postepeno se oslobađa u tijelu duže od šest mjeseci, i tako se sprečava da pacijent smanjuje ili propušta uzimanje lijeka.
Većini pacijenata je dovoljna samo jedna implantacija, navodi se u izvještaju.
Pokazalo se da je tretman „čipom otrežnjenja“ značajno smanjio želju pacijenata za alkoholom, pomažući im da prevaziđu zavisnost, kako na psihičkom nivou, tako i u ponašanju.
Terapija uvedena širom Kine
Brojni gradovi u Kini objavili su da su posljednjih dana uspješno obavili više intervencija implantacije „čipa otrežnjenja“.
Nova terapija se navodno praktikuje u više bolnica širom zemlje od početka ove godine. U februaru, tridesetpetogodišnjak, prvi pacijent koji je podvrgnut ovom tretmanu, rekao je medijima da nije mogao da odoli iskušenju čim bi vidio alkohol. Međutim, nakon operacije čak i zbog mirisa alkohola osjećao se neprijatno, i rekao je da više ne osjeća potrebu za alkoholom.
Ova terapija je razvijena u Univerzitetskom kliničkom centru u provinciji Hunan. Od aprila 2023. i septembra 2024, klinika je sprovela drugu fazu kliničkog ispitivanja implantacije naltrekson hidrohlorida. Zbirni izvještaj objavljen u novembru 2024. godine pokazao je da je lijek bezbjedan, bez značajnih razlika u neželjenim reakcijama u poređenju sa placebom, osim onih na mjestu implantacije. Pored toga, značajno je smanjio ukupnu konzumaciju alkohola kod pacijenata, sklonost ka prekomjernom pijenju i broj dana obilnog pijenja.
Коментари0
Остави коментар