Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Turizam

Milica Kapa

30. 03. 2025. 20:14 >> 20:14
3

Potražnja za radnicima u crnogorskom turizmu: Novi zakon kao rješenje?

Potražnja za radnicima u crnogorskom turizmu i ove godine je izuzetno velika, a domaća radna snaga deficitarna. Država pokušava da riješi ovaj problem novim Zakonom o stalnom sezoncu, ali detalji o nacrtu zakona još su nepoznati. Iz Unije slobodnih sindikata ističu podršku Zakonu i nadaju se da će zadržati radnike u turizmu da ostanu u Crnoj Gori. Hotelijeri s druge strane, strahuju da troškove stalnih sezonaca država prebaciti na poslodavca.

 Potražnja za radnicima u turizmu i ove godine je izuzetno velika. Samo u Budvi, potrebno je više od 8.000 sezonskih radnika. Taj problem država će pokušati da riješi Zakonom o stalnom sezoncu.

Za sada, Ministarstvo rada ne želi mnogo da otkrije o nacrtu zakona u šta smo se i sami uvjerili nakon što nijesmo dobili tražene odgovore. U Uniji slobodnih sindikata, s druge strane, imaju više detalja.

Srđa Keković iz Unija slobodnih sindikata kaže da bi sezonski radnici novim Zakonom o stalnom sezonsu bili osigurani tokom cijele godine.

"Dakle, povezan im je taj radni staž ili penzijski staž . Ostvaruju kao da su na radu i tokom ovog perioda kada nisu angažovani. Dobiće, kažem, nadoknadu koja je u ovom trenutku projektovana na 120% od obračunske vrijednosti koeficijenta. Dakle, to je neki iznos od nekih stotinu osam eura", rekao je Keković.

A stalnim sezoncima, objašnjava Keković, se neće ukidati socijalna pomoć dok čekaju novu sezonu.

"Njihova obaveza bi bila da naredne sezone dođu i rade kod tog poslodavca, nastave taj ugovor o stalnom sezonskom poslu. Ugovor o stalnom sezonskom angažmanu može biti najkraće 6 mjeseci, zaključeno, odnosno najduže 8 mjeseci. Dakle, ostaje 6 do 4 mjeseca da se uplaćuje taj doprinos za produženo osiguranje", rekao je Keković.

On poručuje da najavljeni Zakon treba da stimuliše sezonske radnike da ostanu u Crnoj Gori i time se zaustavi njihov odlazak u inostranstvo. S druge strane, hotelijeri podržavaju to zakonsko rješenje, ali ne kriju ni da su skeptični po pitanju njegove efikasnosti. Strahuju da će troškove stalnih sezonaca država prebaciti na poslodavca.

Hotelijer Žarko Radulović kaže da novi Zakon ima puno nepoznanica.

"Pitanje je u periodu kad ne rade, ko plaća? On ne može bez para da sjedi ući i da čeka da ga ja pozovem. Nego mora da ima neka primanja. To u Sloveniji je, recimo, regulisala država. U Hrvatskoj nije. U Hrvatskoj skoro nema nekih uspeha, a u Sloveniji donekle", rekao je  Radulović.

On poručuje da treba strateški razmišljati i edukovati radnu snagu za šta su, kaže, poslodavci raspoloženi.

"Mi treba da se potrudimo da naše ljude edukujemo, da preskočimo srednji menadžment. Da napravimo njih specijaliste. Da napravimo vrsnog kuvara. Koji može ovdje i u Njujorku i u Tokiju da radi kao kuvar. E to je pravi put", rekao je Radulović.

U Crnoj Gori najviše se traže kuvari, konobari, šankeri, roštiljdžije, sobarice, servirke. A kako je domaća radna snaga sve manje dostupna očekuje se da će i ove godine te poslove obavljati radnici iz Albanije, Srbije, Bosne i Hercegovine.

Пратите нас на

Коментари3

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније