- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Turizam
30. 06. 2021.
12:02 >> 12:03
NOVI PRAVILNIK
Korisnicima voda onemogućeno da stvaraju suve potoke
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, donijelo je novi Pravilnik o bližem načinu utvrđivanja i obezbjeđivanja ekološki prihvatljivog protoka površinskih voda, kojim se obavezuju svi korisnici voda da prate ekološki prihvatljiv protok vode niže od vodozahvata. Imaće i obavezu mjesečnog dostavljanja podataka o monitoringu nadležnim organima.
Pravilnom primjenom novog pravilnika onemogućiće se korisnicima voda, prije svega vlasnicima malih hidrocentrala, da ne vode računa o količini vode u potocima i rijekama poslije vodozahvata.
Ekološki prihvatljivi protok je, kako objašnjavaju u NVO WWF Aria i Eko tim, proticaj vode koji se nizvodno od vodozahvata mora obezbijediti u vodotoku, radi očuvanja prirodne ravnoteže vodnih ekosistema i ekosistema vezanih za vodu.
"U skladu sa novim Pravilnikom, korisnici voda imaće obavezu sprovođenja kontinuiranog praćenja ekološki prihvatljivog protoka, te obavezu mjesečnog dostavljanja podataka o monitoringu nadležnim organima. Građani Crne Gore svjedočili su posljednih godina slikama suvih korita rijeka na kojima su izgrađene male hidroelektrane, a sve zbog nepoštovanja zakonskih odredbi o ekološki prihvatljivom protoku. U takvim uslovima nije moguće očekivati preživljavanje biljnih i životinjskih vrsta, a sama rijeka u potpunosti gubi svoju ambijentalnu i ekosistemsku vrijednost te ugrožava opstanak lokalnih zajednica. U skladu sa starim Pravilnikom, koncesionari nijesu imali obavezu stalnog praćenja ekološki prihvatljivog protoka, što je otvaralo prostor za zloubotrebe u njegovom sprovođenju. Novi Pravilnik precizno uređuje ovo pitanje i otvara mogućnost kako za nadležne inspekcije i druge nadležne organe tako i za civilno društvo i lokalne zajednice da sprovode mjesečnu kontrolu poštovanja sprovođenja ekološki prihvatljivog protoka”, navode iz WWF Adrije i Eko-tima.
Ekološki prihvatljivi protok je jedna od najvažnijih mjera ublažavanja uticaja brana na nizvodne ekosisteme tako što se ostavlja dovoljno vode za život u rijeci, pružajući značajne vrijednosti prirodi i ljudima. Za očekivati je da će pravilnim sprovođenjem novog Pravilnika slike suvih korita ostati stvar prošlosti, baš kao i male hidroelektrane.
Novi Pravilnik o ekološki prihvatljivom protoku je usvojen po Inicijativi WWF Adrije, Eko-tima, Ozona, Kolacije za održivi razvoj, Parkova Dinarida, Centra za zaštitu i proučavanje ptica i MANS-a koja je podnesena Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede početkom prošle godine.
Коментари0
Остави коментар