- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
13. 12. 2024.
06:45 >> 07:10
nova vlast najavljuje promjene
Okom kamere u Damasku: Pobunjenici učvršćuju vlast, čekaju se izbori
Islamistička grupa lidera pobunjenika Ahmada al Šarae učvršćuje svoju vlast u državi Siriji istom brzinom munje kojom je zauzela zemlju. Irački novinar Sangar Khaleel trenutno je u Damasku, i ustupio je Portalu RTCG nekoliko fotografija i snimaka koji prikazuju kako je izgledao jučerašnji dan u glavnom sirijskom gradu.
Ta grupa raspoređuje policiju, postavlja privremenu vladu i sastaje se sa stranim izaslanicima, izazivajući zabrinutost u vezi s tim koliko novi lideri u Damasku namjeravaju da budu inkluzivni.
Otkako je Šaraina grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS), predvodeći pobunjenički savez, u nedjelju zbacila Bašara al-Asada sa vlasti, njene birokrate – koji su do prošle nedjelje vodili islamističku administraciju u udaljenom dijelu sjeverozapadne Sirije – premjestili su se se u sjedište Vlade u Damasku.
Imenovanjem Muhameda al-Bašira, šefa regionalne vlade u enklavi HTS-a u Idlibu, u ponedjeljak za novog privremenog premijera Sirije istaknut je status grupe kao najmoćnije među oružanim grupama koje su se borile više od 13 godina do kraja Asadove vladavine gvozdenom pesnicom, piše Rojters.
Nove vlasti u Siriji su danas saopštile da će „zamrznuti Ustav i parlament“ tokom tromjesečnog prelaznog perioda, poslije svrgavanja dugogodišnjeg lidera Bašara el Asada.
Portparol novih sirijskih vlasti za politička pitanja Obaida Arnaut rekao je za Frans pres da će biti formiran komitet za pravosuđe i ljudska prava da prouči Ustav i da izvrši izmjene.
Važeći Ustav Sirije datira iz 2012. godine i u njemu se ne navodi izričito da je islam državna religija.
Iako je bila deo Al Kaide prije nego što je prekinula veze s njom 2016. godine, HTS je uverila plemenske vođe, lokalne zvaničnike i obične Sirijce tokom svog marša u Damask da će zaštititi manjinske vjeroispovesti, zbog čega je naišla na široko rasprostranjeno odobravanje.
Poruka je pomogla nesmetano napredovanje pobunjenika, a Šaraa, poznatiji kao Abu Mohamed al-Golani, je ponovio od kada je Asad svrgnut sa vlasti.
Sirijske pobunjeničke snage su takođe saopštile da planiraju da zatvore ozloglašene zatvore kojima je upravljao smenjeni Al Asad i da će goniti one koji su bili umiješani u ubistva i mučenja zatvorenika.
Kako je prenio BBC, Al Šara je rekao da će raspustiti snage bezbjednosti bivšeg režima, navodi se u saopštenju u koje je Rojters imao uvid.
Video-snimci na kojima se vidi više hiljada zatvorenika koji su oslobođeni iz zatvora Sajdnaja, kojeg grupe za zaštitu ljudskih prava nazivaju „ljudska klanica“, pojavili su se nakon pada Asadove vlade u nedjelju.
Gotovo 600.000 ljudi je mučeno i ubijeno u zatvorima pod rukovodstvom Asada, saopštila je Sirijska opservatorija za ljudska prava sa sedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu.
U odvojenoj izjavi, Golani je rekao da pomilovanje za one koji su učestvovali u mučenju ili ubijanju zatvorenika ne dolazi u obzir.
„Progonićemo ih u Siriji i tražimo od zemalja da predaju one koji su pobegli kako bismo mogli da postignemo pravdu“, rekao je on.
U međuvremenu, u kancelariji guvernera Damaska čovjek doveden iz Idliba da vodi poslove odbacio je zabrinutost da se Sirija pomera ka islamističkom obliku vlasti.
„Ne postoji takva stvar kao što je islamistička uprava. Na kraju krajeva, mi smo muslimani i to su civilne institucije ili ministarstva“, rekao je Mohamed Gazal.
Gazal je 36-godišnji građevinski inženjer, koji je odrastao u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i govorio na skoro savršenom engleskom, piše Rojters.
„Nemamo nikakav problem ni sa jednom nacionalnošću i vjerom. Asadov režim je bio taj koji je pravio problem", rekao je on.
Međutim, način na koji je HTS započeo oblikovanje nove privremene vlade, tako što je dovela više administratore iz Idliba, izazvalo je zabrinutost kod nekih.
Četiri izvora iz redova opozicije i troje diplomata rekli su za Rojters da su zabrinuti u vezi sa dosadašnjom inkluzivnošću procesa.
Bašir je rekao da će ostati na vlasti samo do marta. Ali HTS, koju SAD, Turska i druge vlade i dalje klasifikuju kao terorističku grupu, tek treba da iznese ključne detalje procesa tranzicije, uključujući svoje razmišljanje o novom Ustavu.
„Vi dovodite ministre iz jedne grupe, trebalo bi da učestvuju i druge“, rekao je Zakarija Malahifdži, generalni sekretar Sirijskog nacionalnog pokreta koji je nekada radio kao politički savjetnik pobunjenicima u Alepu.
On je rekao da je nedostatak konsultacija u formiranju privremene vlade pogrešan korak.
„Sirijsko društvo je raznoliko u smislu kultura, etničkih grupa, tako da je ovo, iskreno, zabrinjavajuće“, rekao je on.
Izvor iz redova opozicije koji je upoznat sa konsultacijama sa HTS je rekao da će sve sirijske sekte biti zastupljene u prelaznoj vladi.
Kako je naveo, pitanja koja će u naredna tri meseca biti na stolu uključuju i to da li Sirija treba da ima predsednički ili parlamentarni sistem.
Revolt u Siriji iznjedrio se iz pobuna Arapskog proleća 2011. u kojima su svrgnute autokrate u Egiptu, Tunisu, Libiji i Jemenu, nakon čega su nastupali turbulentni i često nasilni periodi tranzicije.
U intervjjuu za italijanski list Korijere dela Sera, koji je objavljen juče, Bašir je rekao da će „na funkciji ostati do marta 2025. godine“.
On je kao prioritete izdvojio obnavljanje bezbednosti i državne vlasti, povratak miliona sirijskih izbeglica kući i pružanje glavnih usluga.
Upitan da li će sirijski novi Ustav biti islamski, rekao je da će „ti detalji“ biti pojašnjeni u procesu izrade nacrta Ustava.
Mohamed Alaa Ganem, vodeći sirijski aktivista sa sjedištem u Vašingtonu i u kontaktu sa visokim opozicionim akterima, rekao je da je na HTS apelovano da „bude pametna i sprovede tranziciju ispravno, umesto da dopusti da im ovaj trenutak udari u glavu tako što će potpuno dominirati novom vladom“.
Administracija predsejdnika SAD Džoa Bajdena je pozvala HTS da ne preuzme automatsko vođenje Sirije, već da umesto toga vodi inkluzivan proces za formiranje prelazne vlade.
To su potvrdila dvojica američkih zvaničnika i pomoćnik iz Kongresa, koji su obaviješteni o prvim kontaktima SAD sa tom grupom.
Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da bi tranzicija u Siriji trebalo da dovede do „vjerodostojne, inkluzivne i nesektaške uprave“ u skladu sa Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN.
U toj rezoluciji, odobrenoj 2015. godine, zahtijeva se proces pod rukovodstvom Sirije, uz pomoć Ujedinjenih nacija, uspostavljanje nesektaške uprave u roku od šest mjeseci i utvrđivanje rasporeda za proces izrade novog Ustava.
Takođe se poziva na održavanje slobodnih i poštenih izbora.
Коментари0
Остави коментар